Društvo

VIŠE BORAVIŠNE TAKSE Skupština grada Trebinje udarila TURISTE PO DŽEPU

Boravišna taksa u Trebinju ubuduće će biti 3 umjesto dosadašnje 2 KM po osobi, dok je paušalni iznos boravišne takse za ugostitelje koji pružaju usluge smještaja u kući za odmor, apartmanu i sobi za iznajmljivanje 30 KM po krevetu na godišnjem nivou.

VIŠE BORAVIŠNE TAKSE Skupština grada Trebinje udarila TURISTE PO DŽEPU
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Ova naknada povećana je za 10 maraka u odnosu na dosadašnju.

Nove odluke o boravišnoj taksi usvojili su odbornici Skupštine grada Trebinja na posljednjem zasjedanju, a na ovu odluku ni opozicija nije imala zamjerki.

Novac od naplaćenih taksi ići će u omjeru 80 odsto gradskoj, a 20 odsto republičkoj Turističkoj organizaciji.

Podsjećamo da je plaćanje paušalnog iznosa boravišne takse za one koju pružaju usluge smještaja u Trebinju uvedeno 2016. godine i od tada je bila 20 KM.

Ovo će donijeti više novca Turističkoj organizaciji Trebinja, a on se troši namjenski za promociju turističke ponude grada. Sa više novca moći ćemo kvalitetnije promovisati našu ponudu i pojaviti se na tržištima gdje do sada nismo bili prisutni – kaže Žarko Vico iz trebinjske Turističke organizacije.

Dodaje da je lani na jugu Hercegovine bilo oko 200 registrovanih ležajeva u privatnom smještaju, a da se procjenjuje da je još oko 1.000 kreveta neregistrovano.

– Prošle godine naplaćeno je preko 151.000 KM od boravišnih taksi, ili 31 odsto više nego 2017. godine – ističe Vico.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija

Načelnik gradskog odjeljenja za privredu Radenko Drašković kaže da je Ministarstvo turizma dodijelilo status Trebinju kao prvom turističkom mjestu u Republici Srpskoj i ta promjena omogućila je podizanje standarda turističke ponude i kategorizaciju smještaja.

– To je dovelo i do promjene cijena boravišne takse i paušalnih cijena po krevetu. Takođe, vlasnici smješaja za izradu table kategorizacije smještaja plaćaće 20 KM  – objašnjava on.

Drašković je dodao da je kategorizacija smještaja prvi korak da se uvede red u ovu oblast u gradu koji je prepoznat kao turistički.

Trebinjski gradonačelnik Mirko Ćurić se nada da će zakonski minimalna taksa od 30 KM po krevetu za godinu dana doprinijeti legalizaciji smještajnih kapaciteta.

– Prošle godine smo davali subvencije svima koji registruju svoj smještaj, a to ćemo raditi i ove godine. Sve više je turista u Trebinju, a naš cilj je da se osjećaju ugodno, ali i da naplatimo novac namijenjen poboljšanju turizma. Imamo dosta zahtjeva da se uredi infrastruktura, ali i obogate sadržaji kako bi se i dalje povećavao broj turista – ističe on.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija

Međutim, građani koji se bave iznajmljivanjem apartmana navode da je paušalna taksa po krevetu od 30 KM prihvatljiva, jer se ona kreće i do 50 KM i svi treba da registruju svoj smještaj.

– Tu nema problema dok se plaća na godišnjem nivou. Međutim, boravišna taksa koju plaćaju gosti od tri KM je visoka. Toliko nije ni na crnogorskom primorju; tamo je evro – kaže jedna od vlasnica privatnog smještaja u Trebinju.

Prema podacima Turističke organizacije, u 2018. je registrovano oko 94.000 noćenja, odnosno oko 36 odsto više u odnosu na 2017. godinu.

Na jugu Hercegovine prošle godine prespavalo je preko 30.000 domaćih turista, dok je broj stranih turista skoro 64.000 i čini 68 odsto ukupno zabilježenih noćenja.

Najviše je bilo turista iz Turske, Francuske, Grčke, Južne Koreje i Španije, a od gostiju iz zemalja bivše Jugoslavije najviše noćenja zabilježili su turisti iz Srbije.

Predstavljanje u regionu

Trebinjska Turistička organizacija u ovoj godini imala je nekoliko uspješnih predstavljanja u regionu i svijetu.

Zajedno s Hercegovačkom kućom, a u saradnji s Turističkom organizacijom RS, učestvovala je na Međunarodnom sajmu turizma u Tel Avivu, a prestavljena je i ponuda juga Hercegovine na sajmu u Ljubljani.

Krajem februara učestvovali su i na beogradskom sajmu turizma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu