Svijet

VIŠE OD 90 ODSTO TEKSTA PREPISANO Profesorka plagirala rad svog studenta i ima BIZARNU ODBRANU

Komisija Pravnog fakulteta u Podgorici donijela je zaključak u kojem se navodi da je vanredna profesorka Bojana Lakićević Đuranović plagirala rad svog bivšeg studenta Đorđija Drinčića.

VIŠE OD 90 ODSTO TEKSTA PREPISANO Profesorka plagirala rad svog studenta i ima BIZARNU ODBRANU
FOTO: UNIVERZITET CRNE GORE/PROMO/RAS SRBIJA

On je specijalistički rad odbranio u junu 2018, a njegova tadašnja mentorka Lakićević Đuranović ga je pola godine kasnije, u decembarskom izdanju časopisa “Pravni život”, objavila pod svojim imenom.

U tekstu vanredne profesorke Bojane Lakićević Đuranović pod nazivom ‘Uloga i značaj Suda pravde Evropske unije u stvaranju i primeni prava EU – primjeri iz prakse’, objavljenog u naučnom časopisu ‘Pravni život’ Udruženja pravnika Srbije, u odnosu na specijalistički rad ‘Uloga i značaj suda u tumačenju i primjeni prava EU’ studenta Đorđija Drinčića, preuzet je dio tuđeg autorskog djela bez označavanja autora u procentu od 97,77 odsto – navodi se u zaključku Komisije.

U izvještaju je naznačeno i da komisija nije mogla da konstatuje koautorstvo. U publikaciji u kojoj je objavljen predmetni rad to nije ni navedeno, niti je za to postojala pisana saglasnost studenta, niti je to zatraženo u proceduri koja je predviđena pravilima časopisa. Zahtjevi za koautorstvo uslijedili su nakon objavljivanja članka, godinu nakon slanja predmetnog članka redakciji “Pravnog života”.

– Student Drinčić navodi da je rad pripremao i branio u junu 2018. pod mentorstvom Bojane Lakićević Đuranović. Naveo je da je na njegov prijedlog profesorka odobrila temu rada, vratila na korekciju, predložila dodatnu literaturu i dopunu novim slučajevima. Nakon saznanja i uvida u časopis ‘Pravni život’, utvrdio je da je rad objavljen pod nazivom i autorstvom prof. Lakićević Đuranović, zapravo njegov specijalistički rad. Drinčić navodi da su mu Bojana Lakićević Đuranović i profesor Pravnog fakulteta Ranko Mujović sugerisali da se obrati redakciji časopisa sa zahtjevom da mu se prizna i objavi koautorstvo u ovom radu. Međutim to nije prihvaćeno, jer prema pravilima ovog časopisa, to je moralo biti urađeno u propisanom postupku prije objavljivanja rada, uz pisani zahtjev i saglasnost koautora, što je u ovom slučaju izostalo – navodi se u izvještaju Komisije, pišu Novosti

.Profesorka optužena za plagijat u svom izjašnjenju pred komisijom odbacila je navode u vezi sa kršenjem akademskog integriteta. Ona tvrdi da metodologija izrade, navođenje i mentorskog i studentskog imena na naslovnoj strani govori da specijalistički rad ne može biti samostalan, da nije autorsko djelo, niti naučni rad. U odnosu na objavljeni članak u beogradskom časopisu, Lakićevićeva tvrdi da nije plagijat, već koautorski rad.

Kako je navela, prilikom slanja članka nenamjerno je izostavila ime koautora. A grešku je zajedno sa kolegom Drinčićem pokušala da otkloni i uputila zahtjev za ispravku u julu 2019. Takođe je izjavila i da je rad usmeno predstavila na konferenciji Kopaoničke škole prava u decembru 2018.

“Obrazloženje vrijeđa zdrav razum”

Prema riječima direktorke NVO Centar za građansko obrazovanje, Daliborke Uljarević (na slici), obrazloženje koje je Bojana Lakićević Đuranović dala Komisiji “vrijeđa zdrav razum”!.

– To ukazuje i na to da je ona nedostojna rada na UCG, odnosno da se mora hitno izmjestiti iz akademske sfere. Uostalom, ona je to sama potvrdila, kako plagiranim radom tako i obrazloženjem koje je uputila Komisiji – rekla je Uljarevićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu