Zabava

VJEČITA DILEMA Da li je bojler bolje držati stalno uključen ili povremeno, evo ŠTA KAŽU MAJSTORI

Jedna od, čini se, nerješivih misterija je pitanje kada bojler troši najmanje struje – kada je stalno uključen ili kada se pali po potrebi?

VJEČITA DILEMA Da li je bojler bolje držati stalno uključen ili povremeno, evo ŠTA KAŽU MAJSTORI
FOTO: PROFIMEDIA

Internet forumi, društvene mreže i rasprave uživo u bilo kom obliku, ovo pitanje je uvijek aktuelno i nikako da dođemo do konačnog odgovora.

Neko će vam reći da je mnogo racionalnije ostaviti bojler uključenim po cijeli dan i noć, jer onda ne mora da grije svu vodu, već samo dogrijeva, drugi zagovaraju teoriju da je najbolje paliti ga po potrebi. A evo šta na tu dilemu kaže serviser ovih kućnih aparata.

– Apsolutno nije istina da je za novčanik bolje držati bojler stalno upaljenim. Naravno, sve zavisi od broja članova domaćinstva. Tako, ako je u pitanju samac ili bračni par, njima je racionalnije da bojler uključuju po potrebi. S druge strane, ako je u pitanju porodica sa većim brojem članova, njima je vjerovatno najzgodnije da bojler stalno bude uključen jer će u svakom trenutku nekom trebati voda – kaže za “Ženu” Marko Todorović, serviser bijele tehnike i kućni majstor, i dodaje da i namejna bojlera igra veliku ulogu – ako je bojler namijenjen samo za tuširanje, onda je smislenije da ga povremeno palite, a ako je u pitanju veliki protočni bojler koji koristite i u kuhinjske namjene, onda ćete ga najvjerovatnije gasiti vrlo rijetko. Dakle, štedljvije je ipak paliti ga po potrebi, i naravno, ako već pazite na štednju, gledaćete da ga uključite u jeftinijoj tarifi.

Što se tiče produžavanja vijeka bojlera, kako nam objašnjava ovaj serviser, njemu je svejedno da li stalno radi ili ne, ukoliko su svi dijelovi u redu, jer “nije to čovek da mu treba odmor”.

Caka koja, s druge strane, zaista pali jeste da termostat podesite na 55-60 podioka.

– Neka najviša vrijednost na koju ga namještate bude eventualno 60. Ispod 55. podika se ne stvara kamenac. S druge strane, ako je termostat stalno podešen na 90, stvaraće se mnogo više kamenca, naročito u uslovima u našoj zemlji budući da nam je voda tvrda – savetuje Todorović.

Dakle, što se tiče uštede, ipak nemojte držati bojler stalno upaljenim, a kako biste mu produžili vijek trajanja, obratite pažnju na termostat i čistite kamenac jednom godišnje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije