Svijet

VJEROVALO SE DA JE IZGUBLJEN Pronađen posljednji dio Ajnštajnovog proračuna teorije svega

Hebrejski univerzitet u Jerusalimu nedavno je otkupio 110 Ajnštajnovih rukopisa. Među njima je i posljednjih originalnih 8 stranica njegove teorije svega. Sve su svečano izložene uoči Ajnštajnovog rođendana – 14. marta.

VJEROVALO SE DA JE IZGUBLJEN Pronađen posljednji dio Ajnštajnovog proračuna teorije svega
FOTO: MONIKA FLUECKIGER/EPA

Ajnštajnov um pronikao je u najdublje tajne svemirskog beskraja, a najveća zbirka koja broji oko 82.000 pisama, rukopisa, fotografija i drugih stvari o njegovim stavovima i životu dragocjeno se čuva na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, piše National Geographic.rs.

Univerzitet je uoči Ajnštajnovog rođendana 14. marta svečano izložio novih 110 stranica zbirke, među kojima je i 8 stranica njegovih proračuna za teoriju svega – teoriji koja bi objedinila sve aspekte fizike postojećeg univerzuma, za koje se vjerovalo da su izgubljene.

Naime, 7 stranica ove teorije postojalo je u vidu kopija, a jedna je u potpunosti falila. Sada su sve tu u originalu. Stranica koja je nedostajala ključna je za razumijevanje Ajnštajnovog toka misli kada je radio na članku za Prusku akademiju nauka 1930. godine. Od ukupno 110 stranica, koje je otkupio Jevrejski univerzitet, 48 se odnosi na matematičke proračuna nastale u periodu 1944-1948, 8 pripada članku iz 1930. godine, a ostalo su pisma njegovom sinu Hansu iz 1935. godine i prijatelju i kolegi Miheleu Besou.

Izložena pisma svjedoče o njegovom bježanju od nacista, ali i ličnom doživljaju godina uoči Drugog svjetskog rata i Holokausta.

– Uz određenu zabrinutost, pročitao sam da u Švajcarskoj postoje određene aktivnosti koje su pokrenuli njemački banditi, ali vjerujem da čak i u Njemačkoj stvari polako počinju da se mijenjaju, hajde da se nadamo da evropski rat neće izbiti prije toga. I ostatak Evrope konačno počinje da shvata te stvari ozbiljno, pogotovo Britanci. Da su se time ozbiljno pozabavili prije godinu i po dana, sve bi bilo bolje i lakše – napisao je Ajnštajn svom sinu.

Iz pisama namijenjenih Besou vidi se da je Ajnštajn bio duhovit čovjek. Da je držao do svog jevrejskog porijekla, ali da nije bio čovjek ograničenih shvatanja. Pisma otkrivaju i da je Beso bio porijeklom iz italijanske jevrejske porodice, ali da je iz očiglednih razloga morao da pređe u hrišćanstvo. Ajnštajn se u tom smislu šalio na njegov račun, napisavši mu: „Ti sigurno nećeš otići u pakao, iako si morao da se krstiš”.

Hebrejski fakultet veći dio svoje zbirke o Ajnštajnu duguje tome što je neposredno pred svoju smrt, Ajnštajn ovoj instituciji ostavio dobar dio postojećih artefakta. Otkupljivanje novih 110 stranica njegovog života, univerzitet duguje donaciji porodice Kraun-Gudman.

(National Geographic.rs)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije