Kultura

Vladimir Đorđević o Sterijinim nagradama NPRS: Drago nam je da je žiri nagradio ogroman trud

Sterijino pozorje je jedno od najznačajnijih festivala u regionu tako da je za nas veliki uspjeh i samo učešće na festivalu i samim tim bilo koja nagrada koju dobijemo je potvrda da smo s pravom svrstani među najbolje pozorišne kuće u regionu , rekao je umjetnički direktor Narodnog pozorišta RS, Vladimir Đorđević.

Vladimir Đorđević o Sterijinim nagradama NPRS: Drago nam je da je žiri nagradio ogroman trud
FOTO: VEDRAN ŠEVČUK

Drago nam je da je žiri nagradio ogroman trud koji je ansambl uložio na čelu sa rediteljem Kokanom Mladenovićem pogotovo jer je ta predstava i obilježila otvaranje prošlogodišnjeg Teatar festa u Banjaluci – govori Đorđević.

Na 64. Sterijinom pozorju koje je održano u Novom Sadu, od 26. maja do 3. juna, predstava Narodnog pozorišta Republike Srpske, “Karolina Nojber”, osvojila je dvije nagrade. Sterijinu nagradu za režiju dobio je Kokan Mladenović za predstavu “Karolina Nojber”, a Irena Popović je dobila Sterijinu nagradu za originalnu scensku muziku u predstavi “Karolina Nojber”, nastaloj po tekstu Nebojše Romčevića.

Radi se o tekstu po kojem je predstava izvedena u Budvi prije više od dvije decenije. Glavna junakinja po kojoj drama nosi ime jeste njemačka glumica iz 18. vijeka, reformatorka pozorišta, idealista i borac. Iako je radnja smještena u pozorište i u 18. vijek, ova drama je itekako univerzalna i nosi pečat aktuelnosti, te odlike savremenog društva.

– U samoj predstavi ima već dosta poveznica sa sadašnjim vremenom jer je reditelj uobličio tekst Nebojše Romčevića sa problemima koji trenutno opsijedaju pozorišnu umjetnost kod nas, a to i po riječima pisca ovog komada ima smisla jer nije u pitanju praizvedba ovog teksta – dodao je on.

U aktuelnoj podjeli bili su glumci Zlatan Vidović, Maja Vujanović, Nataša Ivančević, Goran Jokić, Miljka Brđanin, Anja Ilić, Đorđe Marković, Nataša Perić, Aleksandar Stojković i Borid Šavija.

Pored 64. Sterijinog pozorja u Novom Sadu, „Karolina Nojber“ uvrštena je u takmičarsku selekciju kao i u zvaničnu selekciju 38. Pozorišnih/kazališnih igara BiH u Jajcu (4. jula), što predstavlja svojevrsno priznanje autorima i ansamblu predstave.

– Mi se uvijek nadamo nagradama i trudimo se da prikažemo naše pozorište u najboljem svjetlu. Mislim da ova predstava ima velike šanse jer sad već nosi sa sobom jednu vrstu potvrde sa festivala kao što je Sterijino pozorje – objasnio je Đorđević.

Kako kaže jedan od navećih problema i za nastanak predstava, a i za prikazivanje i gostovanje istih je nedovoljno velika scena u Narodnom pozorištu.

– Mislim da je osnovni problem nedostatak veće scene jer smo često ograničeni izvođenjem pojedinih gostujućih predstava, a to nam pravi problem kad je u pitanju i Teatar fest, a samim tim predstavlja i nama problem da pravimo neke vrste spektakl predstava kako bismo ispratili pozorišne produkcije u regionu. To povlači i pitanje finansijskih sredstava jer smo u tom domenu ograničeni na realizaciju pojedinih projekata koji bi možda imali veće domete i na inostranim festivalima – dodao je on.

Drama u drami

Pišući o Karolini Nojber, Nebojša Romčević otkriva čitaocima drugu, unutrašnju, neuljepšanu stranu teatra, promišljajući još jednom o statusu umjetnika u društvu i odnosu umjetnosti i stvarnosti.

Karolina Nojber predstavlja tragičku raspravu o dramskom ukusu, o smislu dramskog predstavljanja, zalazeći u prostor metateatra. Ova struktura komada, pozorišta u pozorištu, veoma je popularna u srpskoj dramaturgiji kao metafora za sudbinu umjetnosti i umjetnika u političkim i društvenim previranjima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije