Društvo

Za 10 dana: Uspjela hitna mjera preusmjeravanja vode iz Drine

Direktor jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Stefan Mitrović izjavio je u Bijeljini da se nakon 10 dana rada uspjelo sa hitnom mjerom preusmjeravanja vode iz rijeke Drine u kanalsku mrežu Semberije.

Za 10 dana: Uspjela hitna mjera preusmjeravanja vode iz Drine
FOTO: SRNA

Nakon 10 neiscrpnih dana rada na temperaturi većoj od 40 stepeni uspjelo sa hitnom mjerom preusmjeravanja vode iz rijeke Drine u kanalsku mrežu Semberije koja stvara preduslove za navodnjavanje 20.000 hektara poljoprirednog zemljišta, od čega su na 3.000 hektara izgrađeni sistemi za navodnjavanje”, precizirao je Mitrović.

On je zahvalio poljoprivredim proizvođačima za strpljenje tokom problema izazvanih nesvakidašnje niskim vodostajem Drine, kao i predstavnicima izvođača radova i svim ljudima koji su angažovani na gradilištima.

Mitrović je nakon obilaska lokacija na kojima se sprovode hitni radovi rekao da je Jedinica za koordinaciju finansirala ovaj projekat iz postojećeg ugovora za izgradnju sistema za navodnjavanje, gdje postoji rezerva od pet odsto, ukupno 600.000 KM.

Pročitajte još

Direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović ukazao je na važnost urađenog posla u Semberiji i zahvalio resornom ministarstvu i Jedinici za koordinaciju projekata u poljoprivredi jer su reagovali samo dan nakon njihovog podnošenja inicijative i uveli izvođača na pročićšavanju dovodnog kanala u Bijeljini.

– U pitanju je stari tok rijeke Drine koji će ponovo da zaživi nakon 20 godina, što će omogućiti dovoljan dotok vode na ustavu u Janji, odakle se distribuira u kanalsku mrežu i povećava i nivo podzemnih voda – naveo je Milovanović i dodao da će do kraja dana sve biti u funkciji.

On je podsjetio da u Semberiji do prije sedam godina nije bilo poljoprivrednog zemljišta pod navodnjavanjem, a zahvaljujući ulaganjima Vlade Republike Srpske danas se navodnjava više od 3.000 hektara, a u planu je i proširenje tih kapaciteta.

– Nivo Drine je nezapamćeno nizak, najniži u posljednjih 70 godina i nije bilo dovoljno vode u kanalskoj mreži, kao ni za rad sistema za navodnjavanje, koji su u ovom trenutku najpotrebniji u Semberiji – istakao je Milovanović.

Pomoćnik ministra poljoprivrede zadužen za vodoprivredu Milan Gavrić rekao je da su u Republici Srpskoj izražene umanjene padavine, kojih ima tek sporadično u nekim područjima.

– Moramo biti svjesni da su klimatske promjene nešto što je naša budućnost i moramo se adaptirati. Vlada Republike Srpske je putem Jedinice za koordinaciju projekata u pooljoprivredi i `Voda Srpske` ušla u ozbiljnije razmatranje implementacije projekata sistema za navodnjavanje, što već u Bijeljini možemo da vidimo na preko 3.000 hektara – rekao je Gavrić.

Pročitajte još

On je naveo da je plan za naredne godine da se površine pod navodnjavanjem povećavaju, da će novi sistem biti pušten u rad u Kojčinovcu u Semberiji za najviše šest dana i ocijenio da je to velika pomoć poljoprivrednicima.

Prema Gavrićevim riječima, radovi u Bijeljini su jedan od preduslova da se izgrađeni sistem za navodnjavanje pusti u punu funkciju, a poboljšaće i hidrološku sliku kompletne Semberije i područja pod poljoprivrednom proizvodnjom, što će poboljšati stanje na usjevima.

– Ovo što je sada urađeno dolazi u najboljem trenutku za poljoprivrednike. Vlada se trudi da na sve načine pomogne poljoprivrednicima i podrži proizvodnju hrane – zaključio je Gavrić.

Mićo Živić, poljoprivrednik iz Crnjelova i predstavnik kooperanata, rekao je novinarima da se sistem za navodnjavanje pokazao kao vrlo efikasan jer su prinosi na tim površinama značajno povećani.

Predstavnik izvođača radova firme “Higra” Dragan Sarić rekao je novinarima da je prije 15 dana dio korita rijeke Drine dužine četiri kilometra ostao suv, voda je potpuno promijenila tok i otišla teritorijom Srbije, a to je dio korita iz kojeg uzima vodu kanal Drina-Dašnica.

On je dodao da je to izazvalo nedostatak vode u semberskim kanalima, kao i na sistemima za navodnjavanje, pao je nivo podzemnih voda, a desile su se maksimalne vrućine.

Sarić je rekao da se hitna intervencija u Bijeljini svodi na to da se uvede dio vode rijeke Drine u njeno napušteno korito. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu