Politika

„ZA BIH VAŽNO DA PREDA ANP“ Palmer se nada da Dodik neće zadržati TVRDOKORNU RETORIKU

Sjedinjene Države podržavaju sporazum tri najuticajnije stranke u BiH kojim je utvrđen kompromis kao put napred kada je riječ o EU, NATO i formiranu vlasti, izjavio je zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju, Metju Palmer, i dodao da se nadaju da će se Predsjedništvo BiH okupiti i dogovoriti o putu naprijed koji, kako kaže, svima odgovara.

„ZA BIH VAŽNO DA PREDA ANP“ Palmer se nada da Dodik neće zadržati TVRDOKORNU RETORIKU
FOTO: TANJUG

Palmer je u intervjuu za Glas Amerike komentarisao različite stavove članova Predsjedništva BiH o tom sporazumu, ocjenivši da je sve to politika, a ono što je, kako kaže, u političi važno je da ljudi odrede svoje stavove, iznesu ih i zatim pregovaraju o kompromisu na putu prema napred.

To je nešto od osnovnog značaja za Bosnu i Hercegovinu. Postoji dogovorena politika na državnom nivou koja podržava i put ka EU i put ka NATO. Ne vjerujemo da su ti putevi na bilo koji način kontradiktorni, upravo suprotno. Komplementarni su. U suštini, reforme koje su dio NATO procesa podržavale bi reforme koje su potrebne da i BiH krene prema EU – naveo je Palmer.

Pročitajte još

Govoreći o tome kakav će biti ANP, američki zvaničnik kaže da je to pitanje BiH i da je država ta koja odlučuje o brzini i opsegu angažmana s NATO-om kao institucijom.

– Važno je, kako mi na to gledamo, da se ANP preda, kako bi BiH mogla biti partner NATO u promovisanju reformi u odbrambenom i bezbjednosnom sektoru. NATO donosi puno toga i može pomoći BiH da ojača svoje sposobnosti u ovim vrlo važnim područjima. I smatramo da će te reforme olakšati napredak ka članstvu u EU – naveo je.

Upitan da li bi izjava srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da će, ako vlast ne bude formirana u roku od 30 dana, dovesti u pitanje nadležnosti, koje su, po njegovom mišljenju, prebačene sa entitetskog na državni nivo, Palmer kaže da ne misli da će, kako je naveo, takve prijetnje zaista pomoći u stvaranju političke klime koja vodi ka kompromisu i dogovoru.

Nada se, dodao je, da Dodik neće zadržati takvu tvrdokornu retoriku.

– Mislim da je to u osnovi beskorisno i da stvara političku klimu u kojoj imate pobjednike i gubitnike, a ne priliku da svi dobiju dio onoga što žele i da budu u poziciji da prihvate da su nešto uspjeli – kazao je Palmer.

Američki zvaničnik je rekao da misli da je važno imati na umu da su SAD Dodiku nametnule sankcije kao odgovor na niz koraka koji je trebalo da kulminiraju referendumom o otcepljenju Republike Srpske od BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije