Zabava

ZABAVA PLUS PANIKA Svijet je poludio za novom aplikaciju, ali postoji i RAZLOG ZA STRAH

Društvene mreže posljednjih dana pune su fotografija, koje i sami postavljamo, a na kojima smo uz pomoć zabavnih filtera vidjeli sebe stare, sijede, pune bora.

ZABAVA PLUS PANIKA Svijet je poludio za novom aplikaciju, ali postoji i RAZLOG ZA STRAH
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/AVAZ

FaceApp je trenutno jedna od najviše skidanih aplikacija, ali je uz zabavu donio i paniku.

Društvenim mrežama su počela kružiti upozorenja kako FaceAppu dajemo “stalnu, neopozivu, besplatnu i univerzalnu” dozvolu za “korištenje, reprodukciju, modificiranje, adaptiranje, objavu, prevođenje i stvaranje drugih djela”, a neke je naročito uznemirila činjenica da je vlasnik ove aplikacije Rus.

Neki tvrde da aplikacija može pristupiti svim vašim fotografijama, ali iz FaceAppa kažu da to nije tačno, već da pristupaju samo fotografiji koju ste odlučili promijeniti. Takođe su, kako prenosi Wired, napomenuli da “većinu fotki” brišu sa servera u roku od 48 sati.

Ako želite da FaceApp ukloni sve vaše podatke sa svog servera, to možete tražiti tako da otvorite aplikaciju, kliknete na setings, zatim suport, pa report, a bug i kao subjekt stavite privacy.

Iako se pridržavaju Eplovih pravila za korištenje fotografija, neki stručnjaci smatraju da korisnicima nije dovoljno jasno dano do znanja da se fotografije šalju na server, ali bitno je napomenuti da se, iako je kreator Rus, svi serveri nalaze u SAD. Kompanija izričito napominje da se “korisnički podaci ne prebacuju u Rusiju”.

FaceApp nije nova aplikacija, ona postoji već dvije godine, tehnologija za prepoznavanje lica proširilo je ideju da se neki podaci trebaju posebno zaštititi.

Naravno, treba biti pažljivi oko toga s kim dijelite podatke, posebno nešto tako privatno kao fotografiju svog lica, ali u tome FaceApp nije ništa opasniji od brojnih drugih aplikacija.

Ljudi daju svoje fotografije raznim aplikacijama. Ova je vjerovatno privukla najviše pažnje zbog toga što ju je stvorio Rus, ali FaceApp je samo dio većeg problema kad je riječ o privatnosti – objašnjava Kristin Banan, savjetnica za zaštitu potrošača.

Dvije i po milijarde korisnika

Najočitiji primjer za to je Fejsbuk koji ima oko dvije i po milijarde mjesečno aktivnih korisnika (u poređenju s FaceAppovih osamdeset miliona). Fejsbuk takođe koristi tehniku za prepoznavanje lica, kao i za praćenje aktivnosti korisnika.

Glavna zamjerka da FaceAppu dajemo “stalnu, neopozivu, besplatnu i univerzalnu” dozvolu za “korištenje, reprodukciju, modifikovanje, adaptiranje, objavu, prevođenje i stvaranje drugih djela” ne razlikuje se puno od onoga što činimo s Fejsbukom. Kad nešto objavimo na Fejsbuku, dajemo mu “stalno, neopozivo, besplatno i univerzalno” pravo da “koristi, modifikuje, adaptira, objavljuje, prevodi i stvara druga djela” od našeg sadržaja “u skladu s postavkama privatnosti”. Primjećujete li sličnost?

Ovo ne znači da ne bismo trebali biti oprezni oko korištenja FaceAppa, ali ova aplikacija ne zahtijeva puno veći oprez od bilo koje druge slične aplikacije kojoj smo dali dopuštenje da pristupa našim fotografijama.

(Avaz)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu