Društvo

ZABORAVLJENA ČATRNJA Malo ko zna da u centru Trebinja postoji REZERVOAR KIŠNICE

U centru Trebinja, neposredno uz glavnu ulicu, zubu vremena i dalje  prkosi stara čatrnja ili kako je Hercegovci zovu gustrijena, koju su gradili Austrougari.

ZABORAVLJENA ČATRNJA Malo ko zna da u centru Trebinja postoji REZERVOAR KIŠNICE
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Nekada moderan objekat te vrste, danas je ruiniran, u nju se voda ne slijeva već decenijama, a još se vide ostaci pumpe kojom je voda izvlačena, kao i kamenica na koju se odlagalo posuđe koje se punilo vodom.

Malo Trebinjaca zna da postoji nekadašnji rezervoar vode u centru grada koju od glavne ulice dijele zgrade u kojima je bila austrougarska kasarna, a ovaj objekat još nije prepoznat ni kao mjesto gdje bi dolazili turisti.

Čatrnja je u dvorištu nekadašnjeg Sjevernog logora, koji je bio prvi vojni objekat koji se počeo graditi 1880. godine, a nekadašnja Široka ulica u Trebinju ili današnja Kralja Petra Oslobodioca trasirana je pet godna kasnije.

U Sjevernom logoru bila je smještena vojska i porodice austrijskih oficira, a čatrnja je služila kao rezervni izvor snabdjevanja vodom. Čatnje su specifični rezervoari kišnice za jug Hercegovine, koje se zidaju i betoniraju u dubinu zemlje.

Voda se skuplja olucima na kućama i pomoćnim objektima koji su povezani za čatrnjom koje su, uglavnom, u dvorištu kuća.

Domaćini u Hercegovini su smatrali da je voda sigurno ispravna ako u čatrnji pliva slatkovodna riba, pa su skoro sve čatrnje imale bar jednu ribu koja je plivala u dubini.

U ovom dijelu Srpske čatrnje su bile i vrsta prestiža, pa su se djevojke udavale za momke u čijim dvorištima su veće čatrnje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije