Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI Trgovina djecom u državama na zapadnom Balkanu u porastu

Trgovina djecom na zapadnom Balkanu nastavila je da raste uprkos brojnim zakonodavnim i praktičnim mjerama preduzetim tokom godina, istaknuto je na regionalnoj konferenciji "Zajedničko preduzimanje mjera tokom krize: Zaštita djece od trgovine i eksploatacije na zapadnom Balkanu".

ZABRINJAVAJUĆI PODACI Trgovina djecom u državama na zapadnom Balkanu u porastu
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGER

Učesnici konferencije zaključili su da je pandemija kovida 19 učinila djecu još ranjivijom na trgovinu ljudima zbog rastuće ekonomske nesigurnosti, nezaposlenosti i ograničenja kretanja.

Djecom na zapadnom Balkanu se trguje kroz različite oblike eksploatacija – seksualno iskorištavanje, uključujući proizvodnju i distribuciju materijala za seksualno zlostavljanje djece, prisilne brakove, radno iskorištavanje, prisilno prosjačenje i prisilne kriminalne radnje, rečeno je na onlajn konferenciji organizovanoj u okviru zajedničkog programa EU i Savjeta Evrope “Horizontalni objekat za zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”, koja je okupila više od 130 učesnika iz regije i šire.

Izvršni sekretar Konvencije Savjeta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima Petja Nestorova podsjetila je da Konvencija zahtjeva od zemlja potpisnica da preduzmu posebne mjere koje se tiču djece, saopšteno je iz Savjeta Evrope.

– Moramo ojačati naše zajedničke napore adresirajući strukturalne faktore koji su u osnovi trgovine ljudima i promovisati trajna rješenja za djecu ranjivu na trgovinu i iskorištavanje. Mjere za suzbijanje trgovine ljudima trebale bi biti integrisane u sveobuhvatni sistem zaštite djece, okupljajući socijalne, zdravstvene i obrazovne službe – naglasila je Nestorova.

Koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija BiH Samir Rizvo podsjetio je da se zapadni Balkan suočava sa velikim bezbjednosnim i humanitarnim izazovima izazvanim masovnim i mješovitim migracionim tokovima, unutar kojih je trgovina djecom široko prisutna.

Direktor Kancelarije Generalnog direktorata za programe Savjeta Evrope Verena Tejlor istakla je značaj saradnje više agencija i zajedničkih napora država na sprečavanju i borbi protiv trgovine djecom.

– Samo zajedničkim radom možemo spriječiti trgovinu djecom i podržati razvoj politika usmjerenih na žrtve. Moramo ojačati kapacitete za sprečavanje i borbu protiv trgovine ljudima i za zaštitu prava svih žrtava – naglasila je ona.

Zamjenik šefa Jedinice za organizovani kriminal i droge pri Evropskoj komisiji Aleksandra Antoniadis naglasila je da hiljade pojedinaca postanu žrtve trgovine ljudima godišnje, a pandemija je dodatno pojačala rizik od viktimizacije i eksploatacije.

– Uprkos svim našim naporima, još postoje značajni nedostaci. Iz tog razloga, Komisija je usvojila novu strategiju protiv trgovine ljudima, utvrđujući širok spektar aktivnosti kojima se osigurava da počinitelji budu izvedeni pred lice pravde i da žrtve dobiju potrebnu zaštitu i podršku – napomenula je ona.

Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Ekaterina Dorodnova rekla je da EU čvrsto podržava borbu protiv trgovine ljudima, uključujući djecu u BiH i cijeloj regiji kroz niz nacionalnih i regionalnih projekata.

– EU je osigurala sredstva za skloništa za više od 500 maloljetnika bez pratnje koji su ušli u BiH kao dio migracijskih tokova i osigurala pravo na obrazovanje za više od 4.000 djece migranata. Ovaj će se rad nastaviti u saradnji sa lokalnim i međunarodnim partnerima – najavila je ona.

Prema zbirnim podacima iz najnovijih zvaničnih izvještaja Albanije, BiH, (samoproglašenog) Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, većina identifikovane djece, žrtava trgovine ljudima u 2020. godini bile su djevojčice (18 u Srbiji, 24 u BiH, šest u Sjevernoj Makedoniji), ali bilo je i dječaka koji su identifikovani kao žrtve (šest u Srbiji, sedam u BiH).

U Srbiji je većina djece žrtava trgovine ljudima bila podvrgnuta seksualnoj eksploataciji – 37 odsto u 2020. godini, nakon čega slijedi radna eksploatacija – 21 odsto.

U BiH 50 odsto djece žrtava bilo je prisiljeno da prosi, a 25 odsti je bilo seksualno iskorišteno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije