Svijet

Zaev: Ne daj Bože da referendum o novom imenu Makedonije ne uspije

Makedonski premijer Zoran Zaev izjavio je danas da započinje konsultacije sa koalicionim partnerima i opozicijom o organizovanju referenduma o novom imenu te bivše jugoslovenske republike i promjeni Ustava.

Zaev: Ne daj Bože da referendum o novom imenu Makedonije ne uspije
FOTO: HAYOUNG JEON/EPA

Zaev je rekao da je riječ o izuzetno važnim pitanjima, a da bi referendum bio uspješan neophodno je usaglašavanje svih političkih faktora da li će on biti konsultativnog ili obavezujućeg karaktera.

Uvjeren je da će referendum biti uspješan.

Ne daj Bože da referendum ne uspije – rekao je Zaev novinarima u Skoplju, prenijeli su makedonski mediji.

I ministarka odbrane Radmila Šekerinska takođe je rekla da odluka o referendumu mora biti doneta u konsultaciji sa opozicijom.

– Referendum je važan dio ovog procesa, građana, a ne političara i zato pozivam sve da se pridruže i podrže evroatlantske integracije Makedonije – rekla je Šekerinska.

Održavanje referenduma najavljeno je za septembar ili oktobar, a lider najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski u intervjuu za portal Alsat-M izjavio je da će stranka poštovati volju izraženu na obaveznom referendumu ako ona bude donijeta na demokratski način.

Mitckoski nije rekao da li će ta stranka pozvati svoje svoje članstvo da učestvuje na referendumu, pozivajući se na Ustav koji, kako kaže, garantuje da “svako ima pravo da odluči da li će glasati ili ne na referendumu”.

Mickoski se ne slaže da sporazum Atine i Skoplja o novom imenu Makedonije štiti nacionalni identitet, što su stečena prava.

– Ne samo da nismo zadržali svoj identitet, već smo izgubili sva prava i mi više nećemo biti Makedonci, već građani sjeverne Makedonije – rekao je Mickoski.

Mickoski se takođe protivi delu Sporazuma po kojem bi Grčka trebalo taj sporazum da ratifikuje na kraju procesa.

Jedna od ključnih odluka o kojima se očekuje da utiče na referendum jeste da li će Evropski savjet preporučiti otvaranje pregovora o pridruživanju sa Unijom, kojem se, kako se navodi, Francuska i dalje protivi. Nakon pozitivne odluke Holandije i Njemačke, makedonske vlasti se nadaju da će to omekšati i stav francuskog predsjednika Makrona.

Zaev se nada da nijedna zemlja EU neće ostati ravnodušna prema prijateljstvu i evropskim manirima koje je, kako je rekao, pokazala Makedonija, a što je veoma potrebno Balkanu i Evropi.

Holandski parlament je već donio pozitivnu odluku, kazao je Zaev i dodao da se nada da će će u međuvremenu “omekšati” i srce predsjednika Makrona.

– Razumijem unutrašnje debate koje se otvaraju u Francuskoj, ali Francuska je naš veliki prijatelj- rekao je Zeev.

Za razliku od EU, poziv Makedoniji za priključenje NATO je siguran.

Na Samitu 11. i 12. jula, Makedonija će dobiti podršku svih članova Alijanse, to je najavio i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

Očekuje se da će ceo postupak za ulazak Makedonije u NATO trajati oko godinu i po dana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije