Politika

"ZAKONI VAŽE I ZA STRANE DELEGACIJE" Uroš Pena o bahatosti Erdoganovog obezbjeđenja

Službena posjeta turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana i njegove supruge Emine Bosni i Hercegovini ostaće u sjenci incidenta koji se desio na sarajevskom aerodromu kada se njihovo obezbjeđenje sukobilo sa graničnom policijom BiH, o čemu već tri dana izvještavaju domaći i strani mediji.

"ZAKONI VAŽE I ZA STRANE DELEGACIJE" Uroš Pena o bahatosti Erdoganovog obezbjeđenja
FOTO: TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE/EPA

I dok se u javnosti još nagađa da li je u incidentu bilo povriijeđenih graničnih policajaca, službenih informacija za sada nema, osim potvrde da istraga o ovom incidentu još traje.

Direktor Granične policije BiH Zoran Galić je ranije potvrdio da se incident desio kada su granični policajci tražili da provedu standardne procedure, uz minimum kontrole koje moraju imati prema VIP ličnostima.

Bili su bahati, drski, nekorektni i neprofesionalni – upozorio je Galić.

Odmah je reagovala i turska ambasada u BiH, koja je negirala da je bilo svađe i fizičkog okršaja. Tvrde da se desila kratkotrajna verbalna prepirka, koja je brzo riješena.

Pročitajte još

I dok se čekaju rezultati zvanične istrage, pojedini mediji i analitičari su podsjetili da to nije prvi incident koje je izazvalo Erdoganovo obezbjeđenje, koje je poznato po svojoj bahatosti i nepoštivanju pravila i procedura zemalja domaćina.

Bivši zamjenik direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i univerzitetski profesor Uroš Pena, ističe da treba prvo sačekati zvaničnu istragu da se završi, a potom davati ocjene o navedenom incidentu.

Ipak, on naglašava da su granični policajci mogli da zabrane ulazak u BiH obezbjeđenju predsjednika Erdogana, ukoliko su oni kršili važeće zakone i procedure u BiH.

Pena pojašnjava da je kontrola putnih isprava, odnosno lica i roba pri ulasku u BiH obavezna, bez obzira što je riječ o stranoj delegaciji.

Kada je u pitanju čuvanje stranih delegacija, koja imaju imunitet, kao što je to Erdogan, Pena ističe da je to obaveza zemlje domaćina.

– Zemlja domaćin je odgovorna za osobu koja uživa imunitet. Strane delegacije mogu da imaju svoje obezbjeđenje, ali odgovornost za njihovo obezbjeđenje je u nadležnosti domaćeg zakonodavstva, odnosno domaćih institucija – kaže Pena.

Komentarišući informacije da je Erdoganovo obezbjeđenje bilo naoružano, Pena ističe da se oružje može nositi na tuđoj teritoriji ako se to prethodno prijavi.

Dodaje da rad policija na tuđem teritoriju u pravilu nije dozvoljen, ali da, ukoliko se unaprijed dogovori i najavi, policija može nositi naoružanje u drugoj državi.

– Očito je to u ovom slučaju nije bilo ispoštovano i da je naša policija tražila da se oružje odloži – smatra Pena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu