ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (22) Mbape pokušao sve da Mesiju skine krunu s glave (FOTO, VIDEO)

Finale Mundijala u Kataru između Argentine i Francuske jedno je od najboljih u istoriji ovog prestižnog takmičenja.

Šest golova, vrhunska izdanja Kilijana Mbapea i Lionela Mesija, penali, sve je što su fudbalski sladokusci mogli poželjeti da vide.

Argentina je nakon 3:3 i boljeg izvođenja penala (4:2) došla do treće titule šampiona, nakon čekanja dugog 36 godina.

Igrali su “plavo-bijeli” na krilima Mesija, koji je srušio nekoliko rekorda.

Postao je igrač sa najviše utakmica na Mundijalima (26; 2006. – 3, 2010. – 5, 2014. – 7, 2018. – 4, 2022. – 7), čime je za jedan meč pretekao Lotara Mateusa (Njemačka), najduže je boravio na terenu od svih igrača tokom 92 godine dugog takmičenja (2.315 minuta), ostavivši iza sebe Paolo Maldinija (Italija) koji je na terenima proveo 2.220 minuta, sa 13 golova je najbolji strijelac Argentine na Mundijalima, a sa 98 golova najbolji strijelac Argentine u 172 odigrane utakmice…

Do šampionata u Kataru nije postigao nijedan gol u nokaut fazi, da bi u Kataru postao prvi igrač od 1986. godine, od kada se igra po ovom sistemu, koji je tresao mreže u osmini finala, četvrtfinalu, polufinalu i finalu!

Pored 13 postignutih golova, Mesi ima i osam asistencija, što ga i u ovoj kategoriji, koja se računa od 1966. godine, svrstava na sam vrh najkorisnijih fudbalera. U tome mu je, naravno, mnogo pomoglo što je šest puta izvodio penale, opet najviše u istoriji Svjetskog kupa.

U Kataru je, dodajmo, najbolji asistent turnira, sa tri uspješna završna dodavanja. Isto toliko imali su Bruno Fernandeš (Portugal) i Hari Kejn (Engleska).

Takođe, Mesi je prvi koji je dva puta bio proglašavan za igrača Mundijala, 2014. i 2022. godine.

Da ne bi to bila samo jedna obična priča o nekrunisanom kralju fudbalu pobrinuo se Kilijan Mbape, njegov saigrač iz Pari Sen Žermena, koji je postigavši tri gola sam produžio nadu Francuza da bi mogli da drugi put uzastopno osvoje titulu, što je uspjelo samo Italijanima 1934. i 1938, te Brazilcima 1958. i 1962. godine.

Ipak, golman Argentine, Emilijano Martinez, potrudio se za nastavak tradicije po kojoj u 21. vijeku nijedna reprezentacija nije dva puta slavila.

Mbape je het-trikom, drugim ikad viđenim u finalima Mundijala, postao najbolji strijelac sa osam pogodaka. Prvi koji je dao het-trik u finalima bio je Englez Džef Herst, čiji su pogoci u meču protiv SR Njemačke “Gordom Albionu” donijeli prvu i jedinu titulu. Mbape nije bio te sreće, jer su njegova tri gola bila samo ulaznica za penal lutriju.

Ako se, međutim, računa (a računa se, naravno) i gol u finalu 2018. protiv Hrvatske, Mbape je sa 4 pogotka najbolji strijelac svih Mundijala. A tek će, za koji dan, napuniti 24 godine!

Mbape uz svoje ime ima 12 upisanih golova, pet više od Pelea, drugog na listi u istom vremenskom intervalu. Moguće je da će već na svom trećem Mundijalu, za četiri godine, sjajni francuski fudbaler oboriti rekord Miroslava Klosea (Njemačka), koji je na vrhu vječne liste strijelaca sa 16 pogodaka.

Inače, treći put u istoriji Mundijala su o šampionu odlučivali penali. Brazil je 1994. bio bolji u raspucavanju od Italije (0:0, 3:2), a Italijani 2006. od Francuza (1:1, 5:3).

Drugi put se desilo da novi svjetski šampion započne pohod na titulu porazom! Prvo su to uspjeli Španci 2010, izgubivši od Švajcarske 0:1, a ove godine i Argentinci, koji su pretrpjeli senzacionalan poraz od Saudijske Arabije (1:2).

Selektor Didije Dešan je pokazao kako je dobar strateg kada je u teškim trenucima za Francusku odlučio prvo da, već u 41. minutu, iz igre izvede Olivijea Žirua, najboljeg strijelca u istoriji Francuske, a 30 minuta kasnije i Antoana Grizmana.

Njegovi puleni su uspjeli da za dvije minute postignu dva gola (bili su to prvi udarci u okvir gola – u 80. i 81. minutu!), što se Argentincima i ranije događalo. Primali su “Gaučosi” po dva gola “u paketu” od Saudijske Arabije u grupnoj fazi (u razmaku od pet minuta),i Holanđana u četvrtfinalu.

Dešan ipak nije uspio da se, nošen magijom Mbapea, odlijepi od 14 pobjeda na svjetskim prvenstvima (19 mečeva) kao selektor, koliko ima i Brazilac Luis Felipe Skolari (21 meč), dok je na vrhu Nijemac Helmut Šen, sa dva trijumfa više.

Na svjetskom prvenstvu u Kataru su na 64 meča postignuta 172 gola, jedan više u odnosu na Francusku 1998. i Brazil 2014. godine.

Raniji tekstovi

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (1) Valensija je napravio čudesan niz, ali su 3 igrača još ispred njega

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (2) Englezi oborili 3 rekorda, Velšanima mreža bila začarana 64 godine (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (3) Saudijci očitali lekciju nadmenim Argentincima, Žiru dostigao Anrija (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (4) Japanci priredili novu senzaciju, španskih 7 iz 7 (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (5) Srbija igrala uspavanku, vanzemaljac Ronaldo (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (6) Valensija, lisica u kopačkama, Katar se prvi oprostio (FOTO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (7) Francuska ovjerila osminu finala, Argentinci prošli na prvom popravnom (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (8) Nijemci prodisali, kući idu ili Hrvatska ili Belgija (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (9) Srbija završila u stripu, brazilski bensedin za navijače “Orlova” (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (10) Senegal bi mogao biti tvrd orah za Engleze, SAD idu na Holanđane (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (11) Sramotni penal za Argentinu, bruka Poljaka i Francuza (FOTO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (12) Lukaku otvorio Hrvatima put do četvrtfinala, Japanci poslali Nijemce kući (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (13) Švajcarci opet kobni za Srbiju, selektor Urugvaja loše računao (FOTO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (14) Mesi proradio u nokaut fazi, slijedi repriza finala iz 1978. godine (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (15) “Galski pijetlovi” rušili rekorde, “Tri lava” ukrotila neukrotive (FOTO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (16) Dominik Livaković odbranio 3 penala, kanonada Brazilaca (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (17) Maroko potvrdio klasu, prvi het-trik na Mundijalu (FOTO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (18) Gaučosi, protiv Hrvatske se ne uzdajte u penale (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (19) Afrički mundijalski ples, na redu Francuzi (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (20) Argentina se ne pobjeđuje s 2 udarca na gol, najteži poraz Hrvatske na Mundijalima (FOTO, VIDEO)

ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (21) Francuska i Argentina u borbi za 3. trofej na Mundijalu (FOTO)