ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (3) Saudijci očitali lekciju nadmenim Argentincima, Žiru dostigao Anrija (FOTO, VIDEO)

Jedan od najvećih iznenađenja na Mundijalima priredila je danas, trećeg dana turnira, Saudijska Arabija savladavši Argentinu, iako je gubila na poluvremenu.

Pobjeda od 2:1 može se svrstati u rang, ili za mrvu iznad, trijumfa SAD nad Engleskom (1:0), u Brazilu 1950, pobjede Sjeverne Koreje nad Italijom 1966. u Engleskoj ili Senegala na otvaranju 2002. (Južna Koreja i Japan) nad isto tako nadmenim Francuzima kao što su sada Mesi i društvo.

Na početku utakmice je sve izgledalo da ide prema zamišljenom scenariju kada je Mesi iz penala u 10. minuti doveo dvostrukog svjetskog šampiona u vođstvo. Time je on postao prvi “Gaučos” koji je tresao mreže na četiri Mundijala i peti fudbaler ukupno.

Prije njega u tome su uspjeli Pele, Uve Zeler, Miroslav Klose i Kristijano Ronaldo.

Ujedno se Mesi izjednačio na vrhu s Maradonom, jer mu je to bio 21. pogodak. Na gol manje ostao je Maskerano.

Fudbaleri Saudijske Arabije nisu klonuli duhom, već su sa dva pogotka preokrenuli rezultat i prekinuli niz neporaženosti Argentine od 36 utakmica, od jula 2019.

Falila im je, eto, samo ova utakmica protiv autsajdera da izjednače svjetski rekord Italijana.

Saudijskoj Arabiji je ovo šesti nastup na svjetskim prvenstvima i četvrta pobjeda. Do sada su slavili protiv Maroka, Belgije (obje 1994. u SAD) te Egipta (2018. u Rusiji). Tome mogu dodati dva neriješena meča i 11 poraza, a gol razlika im je trenutno 13:40.

Koliko se Saudijska Arabija, s pravom, raduje ovom uspjehu pokazuje i to što je kralj Salman odlučio da srijedu proglasi državnim praznikom!

Susret između Danske i Tunisa je prvi u Kataru koji je okončan bez golova.

Bila je to siromašna utakmica, koju će po dobrom pamtiti samo Tunišani, koji u dosadašnjih pet učešća na Mundijalima nikada nisu uspjeli da preskoče grupnu fazu.

Ostvarili su samo dvije pobjede, pet remija i devet puta napustili teren pognute glave.

Na tom meču je viđen i najveći promašaj u dosadašnjem dijelu takmičenja.

Naime, sa samo metar od gol crte Andreas Kornelijus, fudbaler Danske, uspio je da pogodi… stativu!

Prvi promašaj sa 11 metara imao je rasni strijelac Robert Levandovski u trećem duelu, Poljska – Meksiko, koji je takođe završio bez pogodaka.

Heroj Meksika postao je, po ko zna koji put, Giljermo Očoa, a Poljak je propustio priliku da se prvi put upiše u listu strijelaca! Rusiju, četiri godine, ranije, takođe neće pamtiti po dobrom jer je Poljska bila zadnja u grupi, a on je za 270 minuta igre ostao bez ijednog gola.

Naznaku nove senzacije, ali samo naznaku, pružili su fudbaleri Australije u zadnjem meču dana, povevši već u 9. minuti protiv svjetskih šampiona, ekipe Francuske.

“Galski pijetlovi” su potpuno preokrenuli rezultat u svoju korist i na kraju slavili sa visokih 4:1.

Junak meča je Olivije Žiru, koji se sa dva pogotka izjednačio nacionalni rekord Tijerija Anrija. Obojica su postigla po 51 gol za reprezentaciju, a velika je šansa da će Žiru ubrzo nadmašiti Anrija, koji se oprostio od dresa sa državnim grbom nakon Mundijala 2010. godine.

Daleko od njih su Antoan Grizman (42), Mišel Platini (41), Karim Benzema (37)…

Australija je na svom šestom šampionatu ostala na dvije pobjede, četiri neriješena, a sada je upisala i 11. poraz.