ZANIMLJIVOSTI SA MUNDIJALA (3) Fašistički pozdrav dug 10 minuta, sudija skoro umro od smijeha (VIDEO)

Utakmica između Italije i Norveške, koja je odigrana u Marselju na Mundijalu 1938, imala je neslavan početak.

Naime, Italijani su publiku pozdravili fašističkim pozdravom, podizanjem ruke, a sa tribinam su im navijači odgovorili negodovanjem i zvižducima. Italijani su dobili naređenje da ruke ne smiju da spuste sve dok ne prestanu zvižduci, tako da je sve to trajalo više od 10 minuta.

Pištaljka ugrozila sudiju

Prilikom izvođenja jedanaesterca protiv Brazila, italijanskom reprezentativcu Đuzepe Meaci je kod šuta spao šorc.

To je izazvalo smijeh svih na stadionu, a sudija je mogao najgore da prođe, jer, kako su pisali mediji, umalo nije progutao pištaljku.

Bio je to posljednji pogodak koji je Meaca postigao za Italiju, ukupno 33.

Poco i danas rekorder

Selektor Italije Vitorio Poco postao je prvi i do danas jedini selektor koji je dva puta osvojio titulu svjetskog šampiona.

Poco je i jedini selektor koji je sa svojom reprezenatcijom odbranio titulu planetarnog šampionata.

Četiri u metu Vilimovskog

Poljski napadač Ernest Vilimovski bio je prvi igrač u istoriji Mundijala koji je na jednoj utakmici postigao četiri gola. Bilo je to u meču u kojem je njegova selekcija izgubila od Brazila sa 6:5.

Na obaranje ovog rekorda čekalo se punih 56 godina i Mundijala u SAD 1994. To je pošlo za rukom Rusu Olegu Salenku, koji je u trijumfu njegove reprezentacije protiv Kameruna 6:1 postigao pet golova.

Prvi autogol

Prvi igrač koji je na Mundijalima, 9. juna 1938, zatresao vlastitu mrežu je Švajcarac Ernst Lertšer.

To se desilo na “Parku prinčeva”, u 22. minutu drugog meča osmine finala s Nijemcima, koji su tim golom poveli 2:0, ali su Švajcarci na kraju slavili sa 4:2. Prvi duel je okončan, nakon produžetaka, 1:1.