Biznis

ZAŠTITA DOMAĆE PROIZVODNJE Košarac: Biće predložena zabrana uvoza grožđa na 90 DANA

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac rekao je danas u Mostaru da će Savjetu ministara predložiti zabranu uvoza grožđa na 90 dana kako bi se zaštitila domaća proizvodnja.

ZAŠTITA DOMAĆE PROIZVODNJE Košarac: Biće predložena zabrana uvoza grožđa na 90 DANA
FOTO: SRNA

Neke naše procjene govore da danas ima više od 20 miliona litara vina u BiH i da ćemo imati značajne viškove s obzirom da proizvođači očekuju da će biti veoma rodna godina, a s druge strane zbog umanjenog unutrašnjeg konzuma i spoljnotrgovinskog prometa te zalihe će samo rasti – rekao je Košarac nakon sastanka sa proizvođačima vina i obilaska vinarije “Hepok”.

Navodeći da je na inicijativu Spoljnotrgovinske komore i grupacije vinara, održano više sastanaka s ciljem analize stanja na tržištu, Košarac je rekao da je opredjeljenje Savjeta ministara i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomske odnosa zaštita domaće proizvodnje.

– Naravno, moramo da sagledamo i primjene svih međunarodnih ugovora koje BiH ima. Mislim da postoji dovoljno argumenata kako bismo donijeli takve odluke koje će zaštiti domaću proizvodnju – rekao je Košarac.

On je naglasio da će se na taj način pomoći domaćim prizvođačima i omogućiti im da kumuliraju svoju proizvodnju, te nakon pandemije kovida 19 razvijaju svoje kompanije i tržište.

Košarac je pohvalio inspektorate Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ koji su po preporukama Ministarstva inostranih poslova, odnosno Agencije za nadzor nad tržištem i Agencije za bezbjednost hrane već napravile adekvatne inspekcijske nalaze.

On očekuje da pojačaju inspekcijski nadzor i apeluje da se radi adekvatan inspekcijski nalaz na graničnim prelazima, jer se očekuje uvoz grožđa za proizvodnju vina.

– Znam da će neki iz međunarodnih krugova negirati to naše pravo, ali naša obaveza je da zaštitimo 81 kompaniju koja se bavi proizvodnom vina. Mi nećemo zabraniti uvoz gotovih proizvoda vina – rekao je Košarac.

On je napomeno da je u BiH pod vinovom lozom 3.800 hektara, od toga 3.200 u FBiH i 600 hektara u Republici Srpskoj, te da im se mora omogućiti da prerade grožđe i svoje viškove smjeste i čekaju bolja vremena za plasman.

Direktor “Hepoka” Nedim Marić izjavio je da su vinari od ministra zatražili da se pod kontrolu stavi uvoz grožđa kako bi se zaštitila domaća proizvodnja u BiH.

– Nas će u narednim danima preplaviti grožđe, a za nekoliko mjeseci i vino iz okruženja, a sve vinarije u Hercegovine već imaju ogromne viškove vina – rekao je Marić.

On je naveo da je ova grana jako pogođena posljedicama pandemije, jer je vino direktno naslonjeno na turizam i ugostiteljstvo, a te grane posljednjih nekoliko mjeseci uopšte ne funkcionišu.

Direktor Podruma “Andrija” Miro Ćorić rekao je da je situacija veoma teška.

– U istoriji se trgovalo i u ratovima, a kovid je sve zatamnio – rekao je Ćorić.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije