Politika

"Zašto zaduženje nije bilo na domaćoj, umjesto na Londonskoj berzi?" Ministarka finansija odgovarala na pitanja poslanika

Narodni poslanik Dušica Šolaja (SNSD) pitala je ministra finansija u Vladi RS Zoru Vidović zašto je zaduženje Republike Srpske bilo na Londonskoj, a ne na domaćoj berzi.

"Zašto zaduženje nije bilo na domaćoj, umjesto na Londonskoj berzi?" Ministarka finansija odgovarala na pitanja poslanika
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Vidovićeva je poručila da je Srpska ovim zaduženjem ostvarila najmanju kamatnu stopu od kad postoji Londonska berza, te da na domaćem tržištu nije bilo sredstava i pogodnosti kao na međunarodnom.

– Ovih dana aktuelna je priča o izlasku Republike Srpske na Londonsku berzu. Mene zanima, zašto nije zaduženje, odnosno, emitovanje i prodaja obveznica, bilo na domaćem tržištu? Da li su postojale neke prepreke i šta je razlog – upitala je Šolaja.

Ministarka finansija u Vladi RS Zora Vidović odgovorila je da na domaćem tržištu banke nisu mogle da ponude dovoljno novca.

Pročitajte još

– Vi znate kada smo donosili budžet da smo donijeli o dluku o dugoročnom zaduženju i u toj odluci stoji da ćemo izaći na međunarodno tržište za prikupljanje sredstava, a vezano za finansiranje u budžetu. Mi smo već od oktobra mjeseca pregovarali sa bankama, koliko mogu da nas prate ove domaće naše banke i sabirajući sve to što su one nama ponudile bila je mogućnost finansiranja oko 120 miliona i to ne sve dugoročno, nego 90 miliona dugovorčno, a ostalo kratkoročno. S obzirom da smo vidjeli da ne možemo pribaviti sredstva za finansiranje na domaćem tržištu, odlučili smo se za međunarodno – rekla je Vidovićeva.

On je rekla da su postojali izvori sredstava na domaćčem tržištu, ne bi se išlo na zaduženje na međunarodnom tržištu.

– Ali, banke su rekle da su izložene i da nemaju iše mogućnosti od 120 miliona da finansiraju budžet Srpske- kazala je Vidovićeva.

Na pitanje narodnih poslanika – kolika je prosječna kamata na ukupno zaduženje u Srpskoj i koliko iznosi javni dug u odnosu na BDP Srpske, Vidovićeva je kazala da je ukupan javni dug 52,36 odsto.

– Prosječna kamata iznosi 2,3 odsto, i to na eksterni dug je 1,9 %, a na domaći dug je 3,2 %, a na kratkoročno zaduženje je prosječna kamata oko 0,48 %. Ukupni javni dug je 52,36 % – rekla je Vidovićeva.

Narodni poslanik Nebojša Vukanović iz kluba SDS, u toku aktuelnog časa pitao je zašto se kupuje ispod pulta.

– Kad tad za ovo ćete odgovarati – kategoričan je bio Vukanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije