Svijet

ZASTRAŠIVANJE I NEPOVJERENJE Dok je ostatak svijeta aplaudirao medicinarima, ruski doktori su prošli KROZ PAKAO

Zdravstveni radnici koji su bili u prvim redovima borbe protiv pandemije suočili su se sa velikim rizikom na svom poslu, ali su zauzvrat dobili beskrajnu zahvalnost javnosi, oličenu aplauzima koji su se svake večeri prolamali širom svijeta. U Rusiji, sa druge strane, zdravstveni radnici kažu da se suočavaju sa zastrašivanjem, nepovjerenjem, pa čak i otvorenim neprijateljstvom.

ZASTRAŠIVANJE I NEPOVJERENJE Dok je ostatak svijeta aplaudirao medicinarima, ruski doktori su prošli KROZ PAKAO
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tatjana Reva, specijalistkinja intenzivne njege u centralnoj okružnoj bolnici grada Кalač na jugu Rusije, podjelila je krajem marta video o nestašici opreme sa Savezom ljekara, zagovaračkom grupom udruženom sa ruskom političkom opozicijom. Nakon što je video postao viralan, uslijedio je poziv iz lokalne policije.

Pozvana sam u policiju i dala sam izjavu sa advokatom, ali je druga izjava protiv mene poslata tužilaštvu – rekao je Reva za CNN.

Reva je dodala da su istražitelji nakon toga provjerili dostupnost zaštitne opreme i resporatora u njenoj bolnici, ali tek mjesec dana nakon što je ona prijavila problem.

– Možete da zamislite koliko opreme je kupljeno odmh nakon što je video podigao veliku prašinu – kazala je.

Revu policija nije kaznila, ali sada se plaši profesionalne odmazde.

Glasine i teorije zavjere o korona virusu kruže Rusijom od početka epidemije, a mnoge od njih su usmjerene protiv zdravstvene struke. Govori se da su virus izmislili ljekari kako bi kontrolisali društvo, da medicinski radnici kriju od javnosti stvarne razmjere ili da medicinsko osoblje lažno pripisuje smrt Covid-19 da bi dobio više novca od vlade.

Ovakve dezinformacije mogu se videti na društvenim mrežama, ali i na televiziji, a medicinski radnici kažu da one urušavaju poverenje javnosti u njihovu profesiju.

Aleksandra Arhipova, sociološkinja iz Moskve, rekla je da nepoverenje u medicinsku profesiju odražava šire nepoverenje u državu. Dok neki Rusi ljekare doživljavaju kao heroje, objasnila je ona, mnogi u ruskom društvu ih vide kao “izdajnike ili negativce” koji učestvuju u planovima za kontrolu ljudi.

– Rusi ne vjeruju u državnu medicinu, vjeruju samo u ljekare koje lično poznaju – rekla je Arhipova.

Javni prezir i sveobuhvatni pritisak sa kojim su suočeni zdravstveni radnici u zemlji pojavili su se kao mračna tema u ruskoj borbi protiv pandemije nakon niza misterioznih slučajeva – jedan doktor hitne pomoći zadobio je teške povrede glave nakon pada sa prozora bolnice, dok su dva ljekara umrla u sličnim okolnostima.

Takođe, smrtnost od korona virusa među ruskim zdravstvenim radnicima je visoka. Do sada je umrlo nešto više od stotinu medicinara, prema zvaničnim podacima, mada su zdravstveni krugovi, skeptični prema vladinim podacima, sastavili su svoj neslužbeni broj i on iznosi više od 300.

Steli Кorčinskaji, specijalistkinji za rentgenske snimke iz Moskve, saopšteno je da bolnica liječi samo pacijente sa upalom pluća i da joj u bolnici praktično nisu osigurana sredstva za zaštitu nakon što je i sama zaražana.

– Кada je počela epidemija, praktično nismo imali zaštitna sredstva, nismo imali respiratore. Zaštitnu opremu smo kupovali svojim novcem – rekla je Кorčinskaja.

Ona je pisala Savezu ljekara koji je njenoj bolnici poslao nekoliko kutija zaštitne opreme, ali je to razbjesnilo njene nadređene. Međutim, kako dodaje, “imala je sreću da se na vrijeme zarazi”, pa nisu stigli da pokrenu disiplinski postupak protiv nje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije