Politika

ZASTRAŠIVANJE, UBISTVA SVJEDOKA, UDESI Kako je Haradinaj dva puta IZBJEGAO OSUDU U HAGU

Da li su svjedoci sada sigurni? To su se upitali njemački mediji komentarišući ostavku kosovskog premijera Ramuša Haradinaja i poziv da se u svojstvu osumnjičenog javi haškom tužilaštvu.

ZASTRAŠIVANJE, UBISTVA SVJEDOKA, UDESI Kako je Haradinaj dva puta IZBJEGAO OSUDU U HAGU
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je treći put da Haradinaj dobija poziv za Hag zbog optužbi da je činio zločine u ime Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), čiji je bio jedan od komandanata tokom sukoba na Kosovu i Metohiji tokom devedesetih godina prošlog vijeka, piše Blic.

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Ovo je drugi put da iz istih razloga poziv Haga, on podnosi ostavku na premijersku funkciju.

Protiv njega su, inače, pred Haškim sudom vođena dva procesa (optužen za ratne zločine počinjene nad srpskim civilima i pripadnicima drugih nealbanaca, zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja), ali je oba puta pravosnažno oslobođen zbog nedostatka dokaza.

Svedoci nestajali i ubijani, jedan broj se povukao

Međutim, problem sa tim dokazima, zapravo je problem koji od početka prati “slučaj Haradinaj”, jer je razlog za njihov nedostatak, zapravo, i taj što je jedan broj onih koji je trebalo da svjedoče protiv njega nestao. Neki su, prema pisanju i srpskih, ali i albanskih i evropskih medija, nestali, neki su ubijeni, neki su stradali, a jedan broj svjedoka se iz procesa povukao zbog zastrašivanja.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Kako su mediji svojevremeno pisali, riječ je o gotovo 30 svjedoka i članova njihovih porodica koji su “nestali sa lica zemlje”, a koji su imali veze sa ratnim zločinima bivšeg komandanta OVK.

Takođe, spekulisalo se i ranije, ali i danas, da su neki od njih ubijeni vatrenim oružjem, dok su drugi stradali u, recimo, saobraćajnim nesrećama.

To je slučaj sa, recimo, Kjutim Berišom, koji je stradao u Podgorici u saobraćajnoj nesreći. On je, inače, bio taj koji je svjedočio tokom postupka u Hagu o tome kako su mu Haradinajevi vojnici silovali suprugu, njega mučili strujom, a Srbe ubijali kod Radonjičkog jezera.

Međutim, on nije jedini. Takođe, prema pisanju medija, još jedan od svjedoka Bedri Curi, ubijen je svojevremeno kod Glogovca, da bi godinu dana kasnije njegova kćerka Bleranda bila pregažena automobilom u Kosovu Polju.

Takođe, prema pisanju medija, jedan broj onih koji su bili spremni da svjedoče protiv Haradinaja, od kojih su neki takođe bili pripadnici OVK, ubijeni su mahom iz vatrenog oružja po raznim mjestima na KiM.

Kada je prvostepena presuda u Hagu ukinuta, tada se oglasio i predsjedavajući sudija Patrik Robinson, koji je govorio o “zastrašivanju svjedoka koji se nisu usuđivali da svjedoče protiv Haradinaja”.

Novo suđenje, Haradinaj pušten iz pritvora

Suđenje Haradinaju nakon toga ponovljeno je dijelom i zbog zastrašivanja svjedoka. Uprkos tome, Haradinaj je jedno vrijeme bio pušten iz pritvora, iako se tužilaštvo tome protivilo upravo zbog mogućnosti uticaja na svjedoke.

Takođe, o tom zastrašivanju govorilo je i haško Žalbeno vijeće, koje je tu situaciju opisalo kao “atmosferu raširenog i ozbiljnog zastrašivanja svjedoka bez presedana”, uz dodatak da je Evropska komisija u izvještaju o Kosovu za 2010. potvrdila da zastrašivanje svjedoka predstavlja ozbiljan problem. Izvještaj o zastrašivanju svjedoka na Kosovu usvojen je i u Savjetu Evrope.

Foto: Facebook/screenshot
Foto: Facebook/screenshot

Svojevremeno je i srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević govorio o tome.

– U slučaju Ramuša Haradinaja bilo je ključno da je ubijeno više svjedoka, a skoro svi su bili zastrašivani i pod pritiskom – pričao je on.

O zločinima Ramuša Haradinaja i njegovih jedinica podaci se prikupljaju od 1994. godine, a najstrašniji su činjeni 1998. i 1999, među kojima su svirepa ubistva, mučenja, silovanja.

Haradinaj već ima turbulentni istorijat odnosa sa Haškim tribunalom. Taj sud ga je, piše list, dva puta, 2005. i 2011. godine optužio zbog ratnih zločina. Haški tribunal je Haradinaja u dva navrata, 2005. i 2011. godine optuživao za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na osnovu krivične odgovornosti, ali je on oba puta bio oslobođen.

U avgustu 2002. godine međunarodni tužilac na KiM podigao je optužnicu protiv Haradinaja zbog oružanog napada na jednu albansku porodicu 2000. godine, ali ni za to nikada nije bio osuđen.

Srpsko tužilaštvo takođe vodi postupak protiv Haradinaja, zbog čega je za njim raspisana i međunarodna potjernica. Po toj poternici on je u nekoliko evropskih zemalja hapšen, ali je na kraju puštan i nikada nije izručen. Srpsko tužilaštvo ga tereti za to da je lično počinio pojedina ubistva i silovanja, a dovelo ga je i u vezu sa trgovinom organima, kao i njegovog brata Dauta.

Inače, u postupcima protiv Ramuša Haradinaja u Hagu bilo je više od 80 svjedoka, od čega je njih 34 davalo iskaze pod zaštitnim mjerama.

– Bez obzira na to da li su u pitanju ratni zločini ili mafijaške aktivnosti, nekadašnjem komandantu OVK nikada ništa nije dokazano. Za sada – zaljučak je berlinskog lista “Tagesšpigel”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije