Kultura

Zbirka 54 novinarske kolumne: Promovisana knjiga "Ustavnopravna odbrana Republike Srpske" autora Milana Blagojevića

Knjiga "Ustavnopravna odbrana Republike Srpske" autora Milana Blagojevića, koja objašnjava suštinu vladanja, koje autor naziva "ohaerizam", kao autoritarnog oblika vladanja i tiranije, promovisana je večeras u Bileći.

Zbirka 54 novinarske kolumne: Promovisana knjiga "Ustavnopravna odbrana Republike Srpske" autora Milana Blagojevića
FOTO: SRNA

Knjiga je zbirka 54 novinarske kolumne koje je Blagojević od 2017. do 2021. godine objavio u dnevnom listu “Glas Srpske”.

Blagojević je profesor ustavnog i upravnog prava i donedavno je bio sudija Okružnog suda u Banjaluci, a na to mjesto je, kako kaže, dao ostavku zbog nedavno nametnutog zakona bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka.

-Knjiga se bavi ustavnopravnom problematikom vezanom za zaštitu Republike Srpske, počev od pravne zaštite njenih ustavnih nadležnosti, njenog imena i drugih pitanja koja zadiru u politikologiju, sociologiju i socijalnu psihologiju, kao što je problematika jezika koji se želi nametnuti u BiH pod nazivom bosanski jezik – izjavio je Blagojević novinarima, prije prve promocije te knjige, u Bileći.

On je dodao da je o tome pisao u jednoj od kolumni “Ohaerizam jedne jezičke politike”.

O problematici iz oblasti socijalne psihologije, Blagojević je naveo da je pisao u kolumni “Ohaerizovana strahovlada i još strašnije ćutanje”, gdje je, prema njegovim riječima, objasnio suštinu vladanja koje naziva “ohaerizam”, ali i “spremnost naših ljudi na servilan odnos prema tom sistemu vladanja, koji je po svim svojim karakteristikama totlitaran i autoritaran, a iznad svega predstavlja i tiraniju, kao oblik vladanja”.

Blagojević je rekao da je njegova ostavka na mjesto sudije u Okružnom sudu u Banjaluci zbog vid njegove lične borbe protiv nasilja koje predstavalja nametnuti Inckov zakon.

-Poslije toga nasilja i kriminala slobodno se može reći da je izgubilo smisao biti sudija u takvoj državi u kojoj pojedinac u 21. vijeku može da nametne ljudima zakon – istakao je Blagojević.

On je ukazao da se danas živi u doba savremene države i da u svijetu postoje samo tri apsolutne monarhije, i to u islamskom svijetu – Kraljevina Saudijska Arabija i Sultanati Bruneji i Oman, koji su zasnovani na šerijatskom pravu i apsolutnoj vladavini kralja, odnosno sultana.

-Samo su to zemlje izuzeci, ali čak ni u tim apsolutnim monarhijama ne može stranac doći i nametati zakone, već njihov kralj, odnosno sultan – naglasio je Blagojević.

On je rekao da u svim drugim savremenim državama zakone mogu i treba da donose parlamenti država jer su te države zasnovane na demokratskom političkom sistemu.

-Ovo što je urađeno u BiH je kriminal svjetskih razmjera kakav nije zabilježen u istoriji ljudskog roda – naglasio je Blagojević.

Irena Dunđer, direktor Biblioteke “Vladimir Gaćinović” iz Bileće, u čijoj organizaciji je održana promocija te 31. Blagojevićeve knjige, istakla je da je Bileći čast da ugosti Blagojevića, koji se, kako je rekla, u cijeloj svojoj karijeri, više od 20 godina, borio za istinu i pravdu i nikada nije ustuknuo.

-Riječ je o pronicljivom istraživaču koji sa posebnom pažnjom istražuje, ne samo fenomene iz ustavnog i upravnog prava, već se posvećuje i multidisciplinarnim pitanjima u kojima se prelamaju znanja i shvatanja iz različitih naučnih disciplina – politikologije, političke filozofije, istorije, sociologije, pa čak i međunarodnih odnosa – rekla je Dunđerova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije