Kultura

Zbirka Stare i rijetke knjige u banjalučkoj biblioteci: Pisano nasljeđe kao posebna dragocjenost

Zbirka Stare i rijetke knjige Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske nije obimna, ali je raznorodna po primjercima koje čuva.

Zbirka Stare i rijetke knjige u banjalučkoj biblioteci: Pisano nasljeđe kao posebna dragocjenost
FOTO: ZBIRKA STARE I RIJETKE KNJIGE SASTOJI SE OD KNJIGA NA LATINSKOM, CRKVENOSLOVENSKOM, SRPSKOM, RUSKOM, POLJSKOM, SLOVENAČKOM, FRANCUSKOM, NJEMAČKOM, ENGLESKOM, TE ORIJENTALNIM JEZICIMA (ARAPSKOM, TURSKOM I PERZIJSKOM)

Najstarija knjiga u Zbirci, prema riječima Jelene Janjić, bibliografa savjetnika u NUB RS, datira iz sredine 16. vijeka. Riječ je o djelu „De verbo mirifico“, Johana Rojhlina (14551522), njemačkog humaniste, koje je štampano 1552. u Lionu.

– Najstarija srpska knjiga u ovoj zbirci jeste „Slovo o grešnom čovjeku“ Geodeona Krinovskog, štampana 1764. u Veneciji, kod Grka Dimitrija Teodosija, koji je 1761. otvorio i ćirilski odsjek svoje štamparije.

Zbirku krase djela Dantea Aligijerija (1265 – 1321), Torkvata Tasa (1544 – 1595), Žana de La Fontena (1621 – 1695), Johana Volfganga Getea (1749 – 1832), Fridriha fon Šilera (1759 – 1805) i drugih autora.

Najstarija knjiga u Zbirci datira iz sredine 16. vijeka - djelo „De verbo mirifico“, Johana Rojhlina
Najstarija knjiga u Zbirci datira iz sredine 16. vijeka - djelo „De verbo mirifico“, Johana Rojhlina

– Među srpskim stvaraocima 19. vijeka dominantnu ličnost u našoj zbirci predstavlja Vuk Stefanović Karadžić. U Zbirci je Vukov „Srpski rječnik“ štampan u Beču 1818, prvo izdanje, te drugo izdanje „Rječnika“ (Beč, 1852), „Srpske narodne poslovice“ (Beč, 1849) i brojna druga djela – navodi Janjić.

U Zbirci stare i rijetke knjige kao posebna dragocjenost čuvaju se četiri knjige iz Kočićeve lične biblioteke.

– Vlasništvo dokazuje pečat Petra Kočića sa autografom otisnut na predlistu jedne i naslovnim stranicama tri knjige, kao i bilješka bibliotekara da su poklon Milke Kočić, piščeve supruge. Na svojim stranicama ova knjižna građa sadrži obilje kulturoloških podataka, te je nezaobilazna građa za različita istorijska, filološka, književna i druga istraživanja – ističe Janjić.

Posebna zanimljivost je, kaže ona, likovna oprema, vrsta i kvalitet sačuvanih rukopisnih i štampanih djela, što nam govori kolika je pažnja posvećivana knjizi u pojedinim razdobljima.

– Uvezi ove zbirke su različiti: drveni presvučeni kožom, kožni (često ornamentirani), kartonski i platneni. Jedan broj kožnih uveza sadrži metalne kopče kao vanjski ukras korica – rekla je Janjić.

Veliki broj djela, prema njenim riječima, poklon su bibliofila prote Dušana Kecmanovića, koji je bio na čelu Srpske čitaonice, koja je osnovana 1868. pri Banjalučkoj bogosloviji, tridesetih godina 20. vijeka, o čemu postoje i zanimljivi zapisi na knjigama.

Zbirka Stare i rijetke knjige je raznovrsnog sadržaja i važna ne samo za našu sredinu u kojoj je sačuvana. Ona se, kaže Janjć, sastoji se od knjiga na latinskom, crkvenoslovenskom, srpskom, ruskom, poljskom, slovenačkom, francuskom, njemačkom, engleskom, te orijentalnim jezicima (arapskom, turskom i perzijskom).

– Najznačajnija namjena ove zbirke jeste da se naša, ali i strana, knjižna i kulturna baština zaštiti i sačuva. Stara i rijetka knjiga kao pokretno kulturno dobro, posebno je čuvan i zaštićen deo knjižnog fonda i koristi se samo u čitaonici. Bibliotečka građa čuva se u prostorijama u kojima je na odgovarajući način zaštićena od požara, vlage, fizičkih, bioloških i hemijskih i drugih uzročnika koji bi mogli dovesti do njenog oštećenja ili uništenja – objašnjava Janjić.

Zapisi o burnim istorijskim događajima

U Zbirci je, prema riječima Jelene Janjić, sačuvan i manji broj rukopisa i nekoliko minijaturnih knjiga. U Zbirci se nalazi i bogata podzbirka orijentalnih rukopisa, koju čine 53 rukopisa a među njima su dva autografa.

– Zanimljivosti posebne vrste čine knjige koje nose zapise vlasnika, potpise, posvete, brojne pečate, koji svjedoče o burnim istorijskim događajima na našem tlu. U te knjige spadaju svakako rijetke sačuvane knjige Srpske čitaonice na čijim stranicama je istorija ostavila trag. Nažalost, uslijed burnih istorijskih dešavanja stradalo je bogato ćirilično i rukopisno i štampano nasljeđe – ističe Janjić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije