Društvo

Željezničari prijete ŠTRAJKOM: "Umjesto 100 godina zatvora, direktori će dobiti kredit od 100 miliona KM"

Zbog šest gorućih problema, koji Željeznice RS vode ditrektno u propast, šest vodećih sindikata prijeti da će 2.000 željezničara, ako se nešto hitno ne promijeni, već za 20-ak dana ponovo stupiti u štrajk.

Željezničari prijete ŠTRAJKOM: "Umjesto 100 godina zatvora, direktori će dobiti kredit od 100 miliona KM"
FOTO DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Očajni željezničari ne isključuju ni druge, rigidnije oblike radničkog i građanskog protesta. Tokom prošle godine oni su organizovali ulične proteste i štrajkove glađu.

Od početka godine Željeznice RS nisu radnicima isplatile ni feninga naknada za topli obrok i prevoz, ugovori o radu se krše svakodnevno, a zakoni tumače kako menadžmentu odgovara, poručili su sindikalci.

Najavljuju nove tužbe protiv preduzeća, napominjući da se stare izvršne presude, po kojima su dugovi narasli na 12.000 KM po radniku, ne izvršavaju, što je još jedan u nizu skandala u Željeznicama RS

I plate su katasrofalne, tako da naši KV majstori, sa srednjom školom i dugogodišnjim iskustvom, rade za minimalac. Kada smo na posljednjem sastanku, održanom 15, marta, na ovo upozorili direktora ŽRS Dragana Savanovića, zamolivši ga da nešto učini kako ne bismo ponovo morali na sud i na ulicu, kao odgovor smo dobili samo – njegovu grimasu – navodi Goran Čamdžić, predsjednik Samostalnog sindikata održavanja šinskih vozila u ŽRS.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

On je podsjetio da je, u odnosu na 2011. godinu, broj zaposlenih u ŽRS smanjen za 900, ili skoro za trećinu, a da nikad nije bilo većih problema oko isplata plata i drugih primanja.

– Izgleda da nije problem u radnicima, nego u rukovodstvu– rekao je Čamdžić.

On je upozorio da se sistematski uništavanju kapaciteti Željeznica RS, kako bi se otvorio put „divljoj privatizaciji“.

U radionicama za popravku vagona i drugih šinskih vozila u Prijedoru i Banjaluci, kako kažu „mjesecima nije nabavljen ni šrafciger“, pa više od 200 kvalifikavanih majstora nema s čim raditi. Vagone, koje oni znaju i mogu popraviti, rukovodstvo šalje u radionice u Hrvatsku ili Srbiju i ti se poslovi plaćaju milionskim iznosima, tvrde sindikalci.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

Kao problem navode i zatvaranje četiri željezničke stanice, od kojih je u neke uloženo na stotine hiljada maraka u obnovu ili modernizaciju, te manjak „operativnih“ radnika na prugama.

– Mi odavno upozoravamo na to da u ŽRS nema viška radnika. Imamao manjak radnika i višak neradnika, ali sad kad je došlo na red penzionisanje i otpuštanje, rješavaju se radnika, a neradnici ostaju. Imamo manjak otpravnika, skretničara i mašinovođa, a višak administrativnih radnika, koji često ni sami ne znaju šta im je posao – upozorio je predsjednik Sindikata STD Zlatko  Marin.

Sindikalci su takođe upozorili da je od početka godine u penziju poslato oko 40 željezničara, koji nisu dobili ni marke otpremnine, pa se, tvrde, ponavlja nezakonita praksa iz ranijih godina.

Jedino su radnici koji su penzionisani u decembru 2017. dobili sve što im po zakonu pripada, dok su njihove kolege, koje su u penziju ispraćene prije ili kasnije, ostale kratkih rukava.

– Zbog svega ovog ponovo tražimo odgovornost rukovodstva, koje uništava Željeznice RS. Iz Vlade RS su poručili da će smjenjivati direktore koji prave gubitnke, a šta se dešava u Željeznicama?! Umjesto sto godina zatvora, naši će direktori dobiti 100 miliona maraka kredita od Svetske banke, koji će oni arčiti, a narod vraćati – poručio je Boris Šukalo, potpredsednik Sindikata STD.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije