Svijet

ŽIVOT U CRVENOJ ZONI "Prestali smo da se rukujemo, sanduke NOSIMO SAMI do groblja”

Italija je evropska zemlja sa najviše oboljelih od korona virusa, zbog čega je tamnošnja vlada posegla za drastičnim mjerama – desetak gradića je zatvoreno i oko 50.000 ljudi je pod karantinom. Lokalno stanovništvo se teško privikava na novu svakodnevicu i život u strahu.

ŽIVOT U CRVENOJ ZONI "Prestali smo da se rukujemo, sanduke NOSIMO SAMI do groblja”
FOTO: ANDREA FASANI/ EPA

Mjere su uslijedile nakon što je u Italiji sedam osoba preminulo, a više od 200 slučajeva zaraze korona virusom potvrđeno za samo tri dana. Najgore je na sjeveru zemlje.

U regionima Lombardija i Veneto uvedene su posebne mjere, pa tako policija non-stop patrolira i brani ljudima da napuštaju zatvorene gradove.

Prestali smo da se rukujemo i ljubimo u obraz. Po italijanskim standardima to je prilično nepristojno – rekao je Marko, mladi Italijan iz sela Vitadone u Lombardiji.

Od nedjelje nosi masku za lice i žali se na to da je “nečuveno” što ih apoteke sada naplaćuju 10 evra po komadu. Ali u roku od tri dana je postalo gotovo nemoguće doći do maski i sredstava za dezinfenciju ruku, što povećava njihovu cijenu.

Marko je jedan od rijetkih lokalaca koji nose maske za lice. Većina njih kaže da su mjere predstrožnosti nepotrebne, iako je njihovo selo unutar “crvene zone” pod karantinom zbog potvrđenih slučajeva korona virusa.

Karantin se ne sprovodi strogo

Vlasti su odlučile da niko ne može da uđe ili izađe iz “crvene zone”. Kako bi sprovodili karantin, dvojica uniformisanih karabinjera zauzela su položaje na seoskom putu. Međutim, i pored blokade, oni propuštaju traktoriste, bicikliste, kao i mještane koji moraju da odu u drugu “crvenu zonu” u nabavku ili apoteku.

Enzo, još jedan mještanin Vitadone, kaže da će policija propustiti svakoga ko ima dovoljno dobar razlog. Prema njegovom mišljenju mjere koje je preduzela italijanska vlada previše su drastične.

– Ne razumijem zašto vlasti žele da blokiraju granične prelaze prema Francuskoj i Austriji kada je korona virus već ovdje – rekao je on.

Enzo ne razumije ni zašto su milanska katedrala i operska kuća La Skala zatvorene. Na kraju krajeva, većina od 200 potvrđenih infekcija prijavljena je u seoskim sredinama.

– Premijer Đuzepe Konte kaže da želi da preduzme sve mjere opreza, ali otkazivanje karnevalskih svečanosti i fudbalskih utakmica u zemlji je zaista loše – dodao je.

Bez pogrebne službe za žrtvu

Škole u Vitadoneu su zatvorene, kao i seoske prodavnice i jedini bar koji imaju. Mještani ostaju kod kuće i čekaju da vide kako će se situacija razvijati.

Đuzepe, lokalni penzioner, kaže da se ne plaši virusa, ali da ga shvata ozbiljno. Šokiran je, međutim, što prošle nedjelje nije bilo pogrebne službe za jednu od žrtava. Kaže da su ožalošćeni bili primorani da sami nose sanduk direktno na groblje, što je “bilo grozno”.

Od kako je karantin nametnut lokalnim zajednicama, život u Vitadoneu posta je još mirniji i “niko ne zna koliko će dugo tako ostati”, piše Dojče vele.

Odgovor na to pitanje nemaju ni zdravstveni stručnjaci. Mještani u međuvremenu improvizuju dok ne dobiju nove zalihe maski. Reporter je primjetio je tinejdžere koji su nosili maske za ronjenje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije