Kultura

ZNAČAJNA SARADNJA SA NJEMAČKIM KOMPOZITOROM "Flutete" predstavile spot "Od Šukejena do Šibuje" (VIDEO)

Flautistkinje kvarteta "Fluete" snimile su i objavile spot za kompoziciju "Od Šukejena do Šibuje" njemačkog kompozitora Nikolaja Bruhera.

ZNAČAJNA SARADNJA SA NJEMAČKIM KOMPOZITOROM "Flutete" predstavile spot "Od Šukejena do Šibuje" (VIDEO)
FOTO: DRAŠKO GAJIĆ

Bruher je došao u Banjaluku u novembru 2017. na poziv ovih umjetnica da održi niz predavanja i radionica za kompozitore i studente kompozicije muzičke akademije u Banjaluci. Tom prilikom im je uručio notni zapis djela za koje su dobile i ekskluzivno pravo premijernog izvođenja, a kasnije je djelo njima i posvećeno.

– Spot je rađen za djelo „Od Šukejena do Šibuje“ njemačkog kompozitora Nikolaja Bruhera s kojim sarađujemo od 2017. kada je došao u Banjaluku da bi prisustvovao premijeri navedenog djela, inače pisanog po narudžbi za kvartet „Flutete“. Od tada smoga izvele nebrojeno puta i postale smo po njemu prepoznatljive. Specifično je po sadržaju (opisuje tempo života u Hirošimi), izboru instrumenata (uz traverzo tu su i alt i pikolo flauta te nekoliko udaraljki koje se koriste u japanskim religijskim ritualima) i primjeni savremenih tehnika sviranja na flauti – rekla je Sunčica Lončar, članica ovog kvarteta.

FOTO: DRAŠKO GAJIĆ
FOTO: DRAŠKO GAJIĆ

Kako kaže, djelo je vrlo inspirativno, kako za izvođenje, tako i za slušanje.

– Publika nam je često prenosila svoje utiske, neretko navodeći slike koje su mogli zamisliti uz pojedine dijelove kompozicije kao i cijele priče osmišljene tokom slušanja. Ideja iz mašte je tako lagano dobijala vizualizaciju. Razmišljale smo već nakon dvije godine izvođenja djela da ga zabeležimo makar kao audio zapis snimljen studijski, no otvorile su se mogućnosti finansiranja ovakvog jednog projekta od strane GU Banjaluka i Ministrastva prosvjete i kulture u Vladi RS, te je nastao spot – objasnila je ona.

Timom koji je radio na spotu je rukovodio prof. Draško Gajić sa Akademije umjetnosti u Banjaluci, a četiri umjetnice su se takođe našle u ulozi glumica u nekoliko kadrova.

– Sama činjenica da je njemačka ambasada u BiH bila u vrijeme nastanka djela, 2017. godine, zainteresovana za ostvarivanje saradnje između Njemačke i BiH na polju klasične muzike već dovoljno govori o značajnosti ne samo ove geste, nego i o prepoznavanju domaćih izvođača kao kvalitetnih od strane evropskih stručnjaka. Ponosne smo što smo upravo nas četiri dobile priliku da sarađujemo s Bruherom. No, saradnja je ostvarena nakon dvije godine postojanja kvarteta „Flutete“, dakle u vrijeme kada smo iza sebe imale već dug niz koncerata i u zemlji i u inostranstvu i nekoliko realizovanih projekata. Znači, nije „s neba palo“ nego je i ova saradnja i svi kasniji projekti rezultat velikog truda i rada. I dalje pokazujemo da nije važno nešto postići, nego se na tom nivou i održati – naglasila je ova umetnica.

Kako objašnjava, njihov rad podrazumijeva svakodnevno vježbanje, bez obzira da li imaju ili nemamo javne nastupe, te im je samim tim potrebna i interakcija.

– Bez obzira li je situacija „normalna“ ili je na sceni „nova normalnost“, mi smo veoma aktivan ansambl, posvećene radu i u svakom momentu spremne da održimo koncert. To je prepoznato od strane mnogih institucija kulture tako da se jednostavno i podrazumijevalo da će „Flutete“ biti dio kulturnih dešavanja Banjaluke čak i u ovakvim uslovima – dodaje.

U planu im je realizacija još jednog projekta po kojem su „Flutete“ prepoznatljive u obrazovnom sistemu. To su Dani flaute, manifestacija na kojoj se okupljaju flautisti svih obrazovnih nivoa, i izvođači i pedagozi, ali i mnogobrojna publika koja voli zvuk flaute i uopšte klasične muzike. Kako ona kaže, ove godine to neće biti lako, ali neće biti ni neizvodljivo.

Kulturni život ne smije stati

Svaki javni nastup i susret s publikom su značajni za umjetnika i bez obzira na trenutne okolnosti ne smije kulturni život stati. Samo treba naći način da se kontinuirano održavaju kako koncerti tako i svi drugi kulturni događaji. Nije bilo jednostavno ni institucijama kulture, ali ni umjetnicima da osmisle svaki detalj u novonastaloj situaciji kako bismo mogli bez stresa i rizika realizovati koncerte.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije