Politika

JAVNO IZNOŠENJE KRIMINALA NIKOG NE ZANIMA Kako samo kao društvo oguglali na bezakonje

Ovih dana svjedočimo tome kako se dvojica bivših ministara bezbjednosti BiH javno optužuju za teški kriminal, a da pri tom niko od nadležnih institucija ne reaguje, niti građani traže da dokažu da li je to sve istina.

JAVNO IZNOŠENJE KRIMINALA NIKOG NE ZANIMA Kako samo kao društvo oguglali na bezakonje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS KOMBO

Bivši ministri bezbjednosti BiH, Dragan Mektić i Fahrudin Radončić već se danima, na društvenim mrežama, prepucavaju optužujući jedan drugog za kriminal, pronevjere i zloupotrebu položaja.

Radončić je Mektića optužio da je za vrijeme svog mandata pokrao novac od donacija, da ima veze sa „tajnom kasom Osmana Mehmedagića Osmice“, te poručio da „o lopovluku u Ministarstvu bezbjednosti“ neće ni pričati.

Mektić mu nije ostao dužan, te poručio da je on „za njega oličenje poštenja“ uz optužbe da Radončić sve što ima stekao kriminalom, podsjećajući na slučaj „Keljmedi“ u kome je Radončić svjedočio.

Pročitajte još

Nisu ovo resprave koje su se vodile na nekoj od sjednica ili sastanka, pa isplivale u javnost, već optužbe koje se govore javno, bez ustručavanja i to putem društvenih mreža.

Podsjećemo i da su oba ministra bili već deo sudskih procesa, od kojih su neki još u toku. Tužilaštvo je Radončića, prije par godina, teretilo za udruživanje radi činjenja krivičnih dela, te ometanje rada pravosuđa i davanje nagrade, ali je oslobođen, dok je optužnica protv Mektića podignuta ove godine zbog zloupotrebe položaja.

Stručnjaci smatraju da bi, da smo u nekoj uređenoj pravnoj državi, ovo bi bio pravi skandal s obzirom da su obojica već bila predmet istraga, međutim, kod nas ipak ništa novo.

Marić: Ovo je samo dio kriminalne hobotnice

Da smo u nekoj drugoj državi pravosuđe bi odmah reagovalo i zatražilo od biviših ministara da dokažu te tvrdnje, međutim, kod nas to nije slučaj. Niti nadležnima pada na pamet da reaguju po službenoj dužnosti, niti njih dvojica misle jedan drugog da tuže, a i kada tuže, znamo svi kako se postupci protv političara završavaju – kaže politička analitičarka Ivana Marić.

Dodaje da je pravosuđe najslabija karika BiH i da smo upravo zbog njega došli u situaciju da smo svi zajedno oguglali na kriminal i korupciju.

– Oni svakako nisu jedini. Oni su samo dio ove kriminalne hobotnice zajedno sa ostalim političarima, biznismenima i ljudima iz drugih sfera života. Pravosuđe je to koje bi moralo da bude nezavisno, objektivno i profesionalo, tačnije, ono sve ono što kod nas nije. Ako vi vozite 200 na sat i niko vas ne kažnjava, vi ćete i dalje voziti 200 na sat – uporedila je Marićeva.

Marićeva dodaje da nam nedostaju sankcije kada su u pitanju krivični postupci protiv političara koji mahom završavaju nestankom dokaza, uglavnom uz mogućnost da se brane sa slobode.

– Dovoljno je da pogledamo koji je procenat političara protiv kojih se vode krivični porcesi i sve je jasno. Oni, naravno govore da su to politički montirani procesi, međuim, ipak je to sve previše – kaže Marićeva, dodajući da, dok god se pravosuđe „ne probudi“ i oslobodi raznih uticaja kod nas će slični slučajevi prolaziti bez reakcija, kako nadležnih, tako i društva.

Uglavnom bez reakcija

Optužbe dvojice bivših ministara bezbjednosti za kriminal, nisu jedini primjer koji pokazuje u kakvom je stanju naše društvo.

Niko nije reagovao na vrijeme ni kada je srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, rekao da prisluškuje opoziciju, iako se radi o krivičnom djelu, a SIPA je naknadno, poslije skoro više od mjesec dana počela sa ispitivanjem svjedoka.

Iako se radilo o krivičnom djelu po Krivičnom zakonu Federacije BiH, niko nije reagovao u tom pravcu ni kada je u Sarajevu organizovana proslava rođendana, čuveni „korona dernek“, na kojoj su prekršene epidemiološke mjere, kao i mjere zabrane. Učesnici, među kojima je bilo i estradnih umetnika i funkcionera, dobili su samo prekršajne prijave.

Kako se ophodimo prema onima za koje se sumnja da su učestvovali u kriminalu i korupciju pokazuje i primjer Nikole Špirića, koji je, iako je na crnoj listi SAD zbog korupcije, predložen da bude član Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Uspješni su oni koji nalaze prečice

Politička analitičarka Tanja Topić, kaže da razlog zbog koga samo oguglali na kriminal i korupciju ima tri nivoa.

– Prvi je nivo nepovjerenje u pravosudne institucije i u institucije sistema koje ničim nisu uvjerile građane da rade svoj posao. Oni jednostvano nikoga ne procesuiraju i time se šalje poruka da je to nešto što prolazi nekažnjeno, a samim tim da je društveno poželjno – kaže Topićeva.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Objašnjava da je drugi nivo slika koju godinama gledamo, a na kojoj vidimo da su uspješni oni koji nalaze prečice.

– Vidimo da su oni osobe koje se predstavljaju kao uspješni i vrijedni. Time se stvara model da je takvo ponašanje društveno prihvatljivno i poželjno. Treći nivo je taj da smo svi postali dio te strašne priče koju možemo nazvati „negadljivost na korupciju“, gdje svako gleda kako naći prečicu kojom će lakše osvojiti svoju poziciju u društvu – zaključila je Topićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije