Hrvati se iskupili navijačima za kiks na Poljudu: Škoti napravili senzaciju protiv Španije i zasjeli na čelo tabele

Veoma uzbudljivo je bilo u posljednjim kvalifikacionim utakmicama za Evropsko prvenstvo u ovom "prozoru".

Fudbaleri Hrvatske

Hrvati su došli do lake pobjede protiv Turske, Škoti su šokirali Špance, a Švajcarci ponovo demonstrirali klasu.

Tzv. Kosovo – Andora 1:1

Rumunija – Bjelorusija 2:1

Škotska – Španija 2:0

Švajcarska – Izrael 3:0

Turska – Hrvatska 0:2

Vels – Litvanija 1:0

Fudbaleri Hrvatske su se iskupili svojim navijačima nakon što su u 90. minutu na Poljudu ispustili pobjedu protiv Velsa, pošto su savladali Tursku u Istanbulu rutinski, rezultatom 2:0, čime su podsjetili da su glavni favoriti da se sa prvog mjesta u ovoj grupi plasiraju na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj.

Oba gola za Vatrene postigao je Mateo Kovačić u prvom poluvremenu. Prvo je u 20. minutu iskoristio asistenciju Marija Pašalića i iz kaznenog prostora pogodio precizno uz desnu stativu.

Prednost je duplirao pred samo poluvrijeme, pošto je u četvrtom minutu sudijske nadoknade ispratio solo akciju Pašalića i poslije njegovog šuta naletio na odbitak koji je bez veće muke sproveo u mrežu.

Hrvati su do kraja utakmice diktirali tempo, sa virtuozom Lukom Modrićem koji je kontrolisao cijelu sredinu terena i u velikoj mjeri uticao na to da selekcija Zlatka Dalića bez problema sačuvao već upisana tri boda i zauzme prvu poziciju u grupi.

U istoj grupi, Vels je uspio da dođe do pobjede. Ova selekcija je sa minimalnih 1:0 savladala Letoniju, a jedini gol postigao je Kifer Mur, fudbaler Bornmuta, početkom drugog poluvremena.

Velšani su sada bodovno izjednačeni sa Hrvatskom, ali treba napomenuti da imaju za gol lošiju gol-razliku i da su imali znatno lakšeg rivala u drugom kolu.

Škoti su šokirali Španiju i slavili na svom terenu sa 2:0, a oba gola postigao je vezni fudbaler Mančester junajteda Skot Mektominej, koji je bio precizan u sedmim minutima prvog i drugog poluvremena.

On je uspio da dođe do četvrtog gola u ovom kvalifikacionom ciklusu, što je zaista nepojmljivo za fudbalera defanzivnih karakteristika kao što je on.

Škotska se sada nalazi na prvoj poziciji sa maksimalnih šest bodova, a Španci su drugi sa tri poena.

Norveška i Gruzija dijele treće mjesto sa po jednim osvojenim bodom, s tim što Gruzija ima utakmicu manje. Kipar je posljednji i iz jedne utakmice nije uspio da izvuče ni poen.

Švajcarska je samljela i Izrael rezultatom 3:0. I sada ima šest poena iz dvije utakmice. Slobodno možemo reći da je golovima Vargasa, Amdunija i Vidmera već sada jednom nogom zakoračila na Evropsko prvenstvo, bez obzira što se odigralo svega dva kola.

Rumuni takođe imaju šest poena u ovoj grupi, ali su ih osvojili protiv Andore i Bjelorusije uz dosta slabiju gol razliku.

Iskristalisala se činjenica da će se ove dvije selekcije boriti za čelo tabele.

U istoj grupi, tzv. Kosovo i Andora su odigrali nerješeno, 1:1.