ČETVRTO UZASTOPNO ZLATO Srbija šampion Evrope u vaterpolu nakon peteraca (FOTO)

Srbija je odbranila zlato na Evropskom prvenstvu u Španiji. Ekipa Dejana Savića je četvrti put uzastopno osvojila najsjajnije odličje, a u finalu se namučila i teško je savladala domaćina Španiju boljim izvođenjem peteraca sa 12:10 (0:1, 3:3, 3:2, 1:1 – 5:3). Meč je u regularnom toku završen 7:7.

FOTO TANJUG/AP

Srbija je veoma loše ušla u finale. “Delfini” su bili potpuno dekoncentrisani u napadu, gdje su brzopletno rješavali napade. Ishitrenim šutevima davali su šansu Španiji koja uspijeva da dođe u vođstvo golom Guelja. U prvih osam minuta ekipa Dejana Savića nije uspjela da zatrese mrežu domaćina Evropskog prvenstva. Srećom, u odbrani je Srbija djelovala puno bolje pa se Španija nije uspjela odvojiti.

Domaćin Evropskog prvenstva je u drugoj četvrtini došao i do dva gola prednosti. Domaćin je kontranapadima stvarao velike probleme Srbiji, pa su došli do 3:1 . Tek tada je ekipa Dejana Savića zaigrala kako zna, pa je golovima Aleksića i Mitrovića napokon došla do izjednačenja. Ipak, Španija je u posljednjoj sekundi opet stekla prednost.

Treći period nije dobro počeo po “delfine”. Španija je opet golom Del Tora stekla dva gola viška 5:3, ali je odmah u narednom napadu Miloš Ćuk smanjio rezultat. Sava Ranđelović je odradio veliki posao u odbrani, pa je Mandić svojim prvim golom donio izjednačenje. Srbija je nakon toga prvi put i povela golom Andrije Prlainovića 6:5. Međutim, odmah je domaćin uzvratio i izjednačio u posljednjem napadu, pa se neriješenim rezultatom 6:6 ušlo u završne borbe.

Igra živaca se nastavila u posljednjoj četvrtini. Srbija je povela 7:6, ali je domaćin uspio da izjednači pa je finiš donio dramu u kojoj nije bilo promjene rezultata. Šampiona Evrope su odlučili peterci. Andrija Prlainović je postigao dva gola za Srbiju, dok je Felipe Peron imao isti učinak na drugoj strani.

Peterci:

Filipović 1:0, Perone – 1:1, Prlainović – 2:1, Munariz – 2:2, Aleksić – 3:2, Fernandez – stativa, Mandić – 4:2, Larumbe – 4:3, Ćuk – 5.3.