Forsberg odveo Švedsku u četvrtfinale Mundijala (FOTO)

Švedska je izborila plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je savladala Švajcarsku 1:0.

FOTO EPA ANATOLY-MALTSEV

Tvrdo, disciplinovano i odgovorno, tako je prema očekivanju i tekao meč između Švedske i Švajcarske. Obje reprezentacije su prije svega pazile na svoj gol ne ostavljajući puno prostora rivalu da opasnije zaprijeti.

To je bilo posebno u prvom dijelu kada je Švajcarska definitivno imala više loptu u posjedu, ali su Skandinavci imali za nijasnu opasnije šanse. Prijetio je Forsberg, a zatim i Berg no Zomer je bio siguran. U prvom dijelu Džemaili je imao najveću šansu za Švajcarsku no rezultat se nije mijenjao.

Nastavak je donio nešto otvoreniji meč, posebno jer je Švedska u 66. minuti krunisala period svoje bolje igre. Forsberg se oslobodio čuvara, dobru šutirao, lopta je zakačila Akandžija, promijenila smjer i otišla u mrežu.

Selektor Švajcarske, Petković je odmah reagovao izmjenama, a njegov tim je krenuo ofanzivnije prema golu Švedske. U 80. minuti sjajna šansa za njih kad je Embolo zahvatio loptu, ali je Forberg rasčistio gužvu ispred svog gola.

U sudijskoj nadoknadi Seferović je sjajno zahvatio loptu nakon centaršuta no golman Švedske Olsen je zaustavio njegov udarac.

Švedska je čekala šansu za kontru i u posljednjem naletu je Olson pao u šesnaestercu, pa je sudija Skomina prvo pokazao na penal, a zatim je promijenio odluku.

Udarac Toivonena nije donio promjenu rezultata.