JOKIĆ BEZ FINALA ZAPADA Denver prokockao plus 17, nezaustavljivi Mekalum

Portland je izborio plasman u finale Zapadne konferencije nakon što je u sedmoj odlučujućoj utakmici na gostovanju savladao Denver 100:96.

Iako su veoma loše šutirali za tri poena (4 od 26), gosti su nakon 19 godina otišli u finale gdje ih očekuje Golden Stejt na krilima Si Džej Mekoluma koji je odigrao fantastičan meč.

Portland je odlično zaustavio asistencije Nikole Jokića kojem nije dozvolio da razigra saigrače koji su očigledno podlegli pritisku domaćeg terena, pa su posebno u drugom dijelu katastrofalno šutirali. Na sve to odbrana je bila katastrofalna, kao i kontrola skoka pa su gosti zasluženo slavili.

Denver je odlično počeo odlučujući meč na krilima Jokića. Srpski košarkaš je u uvodnim minutama pogodio dvije trojke i još jedan šut pa je domaći tim stigao do 18:9. Portland se odlučio za šuteve za tri poena koje nije pogađao i domaći tim je to znao da kazni.

Pri kraju prve četvrtine imali su plus 14 poena, a u drugoj su došli i do maksimalnih plus 17 (39:22). Do odlaska na odmor gosti su smanjili zaostatak na devet poena (48:39), a zanimljivo da Nikola Jokić u prve dvije četvrtine nije imao asistenciju.

Dejmijan Lilard je bio u lošoj šuterskoj formi, pa je odgovornost u napadu preuzeo Si Džej Mekalum. Njegovim poenima Portland je opasno zaprijetio i prišao na 55:58. U tom momentu se povrijedio Rodni Hud koji je napustio teren.

Gosti su prišli na samo dva poena zaostatka 61:63 i imali napad za izjednačenje. Ipak nisu pogodili pa je Denver sa dva uspješna napada otišao na 68:61.

Međutim domaći su tada počeli sa promašajima iz igre, pa je Portland došao do prvog vođstva na meču 71:70. Kada je Lilard napokon pogodio za tri, gosti su se odvojili na 81:76. Jokić je zatim smanjio uz koš i dodatno.

Domaći tim je pri rezultatu 83:87 nakon blokade Jokića imao šansu da smanji, ali je sjajnom blokadom Mekalum zaustavio polaganje Džamala Mareja, a zatim je Tori Kreg promašio šut za tri poena. Lilard je drugom trojkom donio Portlandu plus 7 (92:85).

Ipak dvije velike greške u napadu i Denver se vratio u igru i prišao na samo poen zaostatka (93:94). Nagetsi nisu imali rješenja koji za Mekoluma koji je pri rezultatu 95:96 pogodio izuzetno važan šut za dva 11 sekundi prije kraja

Na drugoj strani fauliran je Jokić koji je pogodio jedno bacanje. Tarner je pogodio oba bacanja za Portland i tu je bio kraj nadanjima Denvera.

U pobjedničkom timu Si Džej Mekolum je imao 37 poena, dok je Lilard bio loš u šutu, ali je pogodio dvije veoma važne trojke pa je imao 13 poena, 10 skokova i osam asistencija. U poraženom timu Nikola Jokić je imao dabl dabl učinak, ubacio je 29 poena uz 13 skokova.