KAO NA TRACI Dva svjetska rekorda Kolesnikova za dva dana

Ruski plivač Kliment Kolesnikov osvojio je zlatnu medalju na 50 metara leđno na Evropskom prvenstvu u Budimpešti, uz novi svjetski rekord u toj disciplini.

Kolesnikov je sinoć oborio svjetski rekord, a 50 metera leđno u finalnoj trci preplivao je za 23,80 sekundi.

Dan ranije u polufinalu Kolesnikov je postao prvi plivač koji je 50 metara leđno isplivao za manje od 24 sekunde, uspio je za 23,93 sekunde.

Prethodni svjetski rekord, od 24 sekunde, takođe je bio u njegovom vlasništvu i bio je na snazi od Evropskog prvenstva 2018. u Glazgovu.

Srebrnu medalju u sinoćnjem finalu osvojio je Rumun Andrej-Robert Glinta (24,42), dok je bronza pripala Špancu Ugu Gonsalesu de Oliveiri (24,47).

Britanac Adam Piti osvojio je zlato u disciplini 100 metara prsno rezultatom 57,66 sekundi, Italijanka Simona Kvadarela postala je evropska prvakinja na 800 metara slobodno (8:20,23), dok su Francuskinja Mari Vatel i Grkinja Ana Dudunaki podelile zlato na 100 metara delfin (57,37).

Holanđanka Ranomi Kromoviđojo bila je najbolja u disciplini 50 metara slobodno (23,97), dok je u mješovitoj štafeti četiri puta 200 metara slobodno slavila reprezentacija Velike Britanije (7:26,67).