MEČ SA 12 PREOKRETA Jokić slavio protiv Bjelice

Jedna asistencija je nedostajala Nikoli Jokiću za novi tripl-dabl, ali to je toliko nebitno u odnosu na ono što je na kraju uradio u borbi sa direktnim rivalom za plej-of – da niko u Denveru ne priča o njegovoj statistici, već potezu kojim je donio trijumf nad Minesotom, čiji je član Nemanja Bjelica.

Do konačnih 100:96 bio je baš dug put, i za jedne, i za druge. Oba tima ušla su u meč sa nadom da će ostvariti pobjedu ključnu za plasman u doigravanje, pa je “prštalo” na obe strane terena. Bilo je tu i susreta lakta i lica (Jokićev saigrač Milsap se “pobrinuo” da zvijezda Timbervulvsa Karl-Entoni Tauns u trećoj četvrtini ostane malo u nokdaunu), bilo je i susreta šake i lica (kada je Tauns “naplatio” udarac mladom Mareju, koji se ipak pridigao sa parketa).

Bilo je tu mnogo onih detalja koji, zapravo, odlučuju košarkaške mečeve, a statistika ih ne zabilježi. Od bodrenja saigrača, preko opšte rješenosti, pritiska publike… A pritisak zbog važnosti meča se odrazio i na aktere utakmice. Do poluvremena, Jokić je šutirao 3-13, usljed odlične defanzive gostiju, a i duela sa moćnim centrom Timbervulvsa, pomenutim Karl-Entonijem Taunsom. Jedna trojka koju je u trećoj četvrtini postigao srpski mladi centar, malo ga je “trgla”, ojačala samopouzdanje, da bi u finišu drama dostigla vrhunac.

Tauns je nepuna dva minuta prije kraja, dok se sa Jokićem borio i za pobjedu, a i za to ko će od njih dvojice ostati u igri, jer su imali po pet dosuđenih prekršaja, “zaradio” šesti i… Minesota je ušla oslabljena u završnicu. Bjelica je negdje u to vrijeme postigao trojku za odlazak gostiju na “+3”, a onda… Onda je krenuo preokret Nagetsa. Posljednji, čak 12. na ovom meču, piše Blic.

Na asistenciju Jokića, Barton je primakao domaćina na “-1”, a nedugo zatim 23-godišnji Srbin se i domogao lopte poslije Bjeličinog promašaja. Kada su igrači Denvera počeli da pogađaju slobodna bacanja (nisu kiksnuli nijednom u šest takvih situacija u završna dva minuta), a Bjelica loše šutnuo pri “+3” za Jokićev tim, činilo se da će posljednje 34 sekunde proteći u slavlju cijele hale, jer je domaćin sa penala došao do 98:83. Međutim, dok je trener Nagetsa odmarao Jokića za “ne daj Bože” situaciju, Gibson je obradovao Minesotu košem postignutim dok je bio fauliran, pa je slobodnim bacanjem smanjio prednost Denvera na 98:86.

Nikola Jokić je tada ušao u igru, njegov saigrač Vil Barton je krenuo po koš za pobjedu, a kada se lopta odbila od obruča na pravom mjestu se našao mladi centar. Ostvarivši ofanzivni skok, “odbojkom” je presudio Minesoti i postao heroj Denvera:

Uz šut za dva 5/14, za tri 1/6, a sa linije penala 3/3, Jokić je stigao do 16 poena, ali je na ovom izuzetno bitnom meču imao i 14 skokova, devet asistencija, te po blokadu i “krađu”.

Efikasniji od njega u ekipi Denvera bili su Marej (22) i Heris (20), a najefikasniji na meču Minesotin Tauns (26 poena, 13 skokova, četiri asistencije), čiji je saigrač Nemanja Bjelica utakmicu okončao sa 10 poena, uz šut 2/6 za dva, 2/5 za tri, ali i sa sedam skokova, tri asistencije i “krađom”.

Poslije ovakvog ishoda, Minesota koja je osma na tabeli Zapadne konferencije, i Denver, koji je deveti, imaju identičan učinak – 44-35, a sljedeće srijede će se ponovo sastati, i to na terenu Timbervulvsa, kada će možda i pasti odluka o tome koja će od ove dvije ekipe u plej-of. Do tada, Bjelicu i Minesotu čeka gostovanje Lejkersima, pa nastup pred svojom publikom, protiv Memfisa, a Jokić i Denver Nagetsi najprije gostuju Klipersima (koji su doživjeli poraz od Jute i pred eliminacijom su iz plej-of trke), zatim će ugostiti rivala koji ih je prošle godine ostavio bez doigravanja, Portland, a onda slijedi i ta čuvena druga utakmica sa Timbervulvsima.

Rezultati: Indijana – Golden Stejt 126:106 Milvoki – Bruklin 111:119 Hjuston – Portland 96:94 Klivlend – Vašington 119:115 Juta – LA Klipers 117:95 Denver – Minesota 100:96