PENALI ODLUČILI FINALISTU Italija u borbi za trofej

Italija je prvi finalista Evropskog prvenstva. Oni su boljim izvođenjem penala savladali Španiju 4:2 i tako izborili borbu za titulu šampiona.

Regularni dio, kao i produžeci, završeni su rezultatom 1:1.

Već u prvoj seriji penala Lokateli nije pogodio, tačnije Simon je odbranio, ali mu se na drugoj strani odužio Olmo, koji takođe nije realizovao udarac, poslavši loptu preko gola. Zatim je pogodio Beloti, a za Španiju je siguran bio Moreno.

Bonući je donio prednost Italijanima od 2:1, a Alkantara je izjednačio. Bernardeski je zatim pogodio za 3:2, a promašio Morata, tačnije Donaruma je odbranio. Na kraju je plasman u finale donio Žoržinjo.

Prvo polufinale donijelo je odličan fudbal. Španija je u prvih 90 minua bila bolji tim i mogli su možda i da tokom ovog dođu do plasmana u finale, jer su posebno u finišu djelovali puno svježije od rivala.

Italijani su prvi zaprijetili na meču. Barela je pobjegao, prevario golmana Unaija i pogodio stativu, ali je pokazana nedozvoljena pozicija. Azuri su krenuli u presing, a nakon prvih 10 minuta Španija se oslobodila pritiska, pa su pokušali Ojarsabal i Feran. Zatim je u 25. minuti Olmo šutirao iz prve, ali je Donaruma odlično intervenisao.

Italijani su prvi pravi pokušaj imali preko Emersona, čija je lopta udarila u prečku. Ojarsabal je u 52. minuti probio po desnoj strani, odigrao do Busketsa, koji je poslao loptu preko prečke.

Italija je povela u 60. minuti. Izveli su brz kontranapad, lopta je stigla do Kjeze, koji je pogodio mrežu.

Španci su mogli brzo da uzvrate. Koke je centrirao, a Ojarsabal promašio loptu. Nakon toga Olmo je dobro šutirao, ali pored gola.

Ritam utakmice nije popuštao, pa je Kjeza pronašao Berardija, koji iz prve šutira pravo u Simona. Zatim je Olmo sjajno izigrao Moratu, koji je donio izjednačenje, i to nakon što je dobio šansu u nastavku. Tako je on postao najefikasniji igrač Španije na završnim turnirima i ujedno prvi igrač koji je postigao gol na Vembliju za klub i reprezentaciju.

U produžetku su prvi opasan udarac uputili Španci. Olmo je šutirao, Donaruma odbio loptu, a onda je Morata izblokiran.

U 110. minuti Italijani su došli do gola, ali je Bernardeski bio u nedozvoljenoj poziciji. Na kraju je odluka pala nakon penala.

U finalu čekaju boljeg iz duela Engleska – Danska.