Ročesti i Dobrić odveli Zvezdu u finale

Košarkaši Crvene zvezde braniće titulu u ABA ligi nakon što su u „majstorici“ savladali Mornar u Beogradu 88:69. „Crveno-bijeli“ će tako juriti četvrti uzastopni trofej u regionalnom takmičenju i plasman u Evroligu.

FOTO ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ/RAS SRBIJA

Crvena zvezda je u meč ušla veoma motivisano, nošena podrškom sa tribina, pa je preko Ognjena Dobrića došla do prednosti 8:3. Košarkaši Mornara su uspjeli da uhvate priključak i uspostave ravnotežu preko bivšeg igrača Borac Nektara i Hercegovca Nemanje Vranješa i pređu u vođstvo 15:14.

Ulazak Alena Omića i Dejana Davidovca donio je sigurnost Beograđanima koji su počeli da spuštaju loptu na centre i pojačali odbranu pa je uslijedila serija 9:0 kojom je domaći tim otišao na 23:15. Gosti su iskoristili nekoliko brzopletih napada Zvezde da opet uhvate priključak 23:19.

Na početku drugog dijela Beograđani su opet pojačali ritam u odbrani napravili seriju 8:0 i došli do 31:19. Zvezda je najveću prednost imala 42 :28 ali je nakon toga svojim greškama omogućila Mornaru novu seriju 7:0 i to iz tranzicije i brzih poena (42:35). Domaći tim je do kraja prvog dijela uspio ponovo da dođe do svoje igre i na ode sa plus 15 (52:37).

Tejlor Ročesti je imao loš početak treće četvrtine. Pored lošeg procenta šuta, Amerikanac je brzo napravio tri prekršaja pa je morao van igre a Barani su se vratili u meč poenima Nidama i Rosa. Crnogorski tim je u potpunosti uspio da uhvati priključak. Dominirao je u ofanzivnom skoku pa je u trećoj četvrtini prišao na samo pet poena zaostatka (58:53) Tada je sudijska trojka čistu blokadu Ognjena Dobrića okarakterisala kao prekršaj i dodijelila tehničku, pa je Mornar prišao na dva poena zaostatka (58:56).

U tim momentima „probudio se“ Ročesti pogodivši veoma važnu trojku, koja je opet donijela prednost Zvezde. Zatim pogađa Lesor sa slobodnih bacanja pa opet Ročesti da domaći tim ode na plus 12 (68:56).

Gosti su i u posljednjoj četvrtini pokušali da uhvate priključak ali je sa dvije vezane trojke njihov nalet odbio Ognjen Dobrić. Košarkaš iz Krajine je zatim imao spektakularno zakucanje za 78:62. Do kraja Zvezda je uspjela da sačuva prednost.

U pobjedničkom timu fantastičnu partiju pružio je Ognjen Dobrić sa 19 poena, dok je Tejlor Ročesti imao poen manje. Na drugoj strani Nemanja Vranješ je postigao 21 poen.

Crvena zvezda će u finalu protiv Budućnosti imati prednost domaćeg terena. Prvi meč je 9 . aprila u dvorani “Aleksandar Nikolić”.

Izjave

Ognjen Dobrić

Imamo još jedan korak do cilja i nadam se podršci navijača. Bitna je energija tima koju smo ispoljili, poeni su relativna stvar. Ovo nam znači mnogo za samopouzdanje.

Dušan Alimpijević, trener

Na mene je utisak ostavila sjajna atmosfera, koja nas je nosila. Za igrače ovo puno znači i donosi sjajan pristup. Čestitke Mornaru; namučili su nas u ove dvije utakmice. Trener Pavićević je napravio sjajan tim. Tri pobjede nas dijele od primarnog cilja i sve je podređeno tome.