SVI SU PROČITALI SRBIJU I PIKSIJA Amaterski odrađeno Svjetsko prvenstvo kao nauk za naredna takmičenja

Po ko zna koji put, naša reprezentacija nije uspjela da prođe grupnu fazu na Svjetskom prvenstvu.

Nakon glatkog poraza od Brazila rezultatom 2:0 i neshvatljivo ispuštene prednosti protiv Kameruna, u uzbudljivoj utakmici koja se završila 3:3, Srbija je imala još jednu priliku koju nije uspjela da iskoristi.

Loše je krenulo od prvih trenutaka protiv Švajcarske. Imao je Živković stativu u 11. minutu, zatim je nakon smušenosti odbrane Šaćiri donio prednost “sajdžijama” u 18. minutu.

Bolje je zaigrala Srbija od tog trenutka. Brzo su uspjeli da izjednače sjajnim udarcem Aleksandra Mitrovića glavom, a zatim je i Vlahović donio potpuni preokret. A onda – nova smušenost odbrane. Šaćiri je dobio loptu sa desne strane i ubacio ka Embolou koji je bio potpuno sam i lako ugurao loptu u mrežu.

Početkom drugog poluvremena, ponovo očajna reakcija odbrane i gol Frojelera na divnu asistenciju Vargasa. Do kraja su se mučili, nisu stvorili jednu poštenu šansu, a Švajcarska je odradila posao baš onako kako najbolje zna.

Pročitani su, u svakom segmentu igre, a posebno u defanzivnom. Koliko god je teško to reći, Dragan Stojković Piksi je pao veoma bitan test. Bilo je uočljivo još u kvalifikacijama da za razliku od ofanzivnog dijela koji funckioniše sjajno, posljednja linija često zakaže.

Između ostalog, na Mundijal su otišli sa početnim pričama u javnosti da će odbrana biti veliki problem, a završavali sa “Lako će to Piksi da riješi”. Nažalost, odbrana im je došla glave. Protiv Brazila je to bilo i najmanje kritično. Bili su podređena ekipa, stajali pozadi, a dva gola su primili na iskustvo “karioka”.

Prvi put kada su shvatili da je im posljednja linija na jako niskom nivou, bilo je u drugom poluvremenu protiv Kameruna. Previše su visoko izašli u trenutku kada su imali dva gola prednosti. Uz sve to, oba gola su pala po njihovoj lijevoj strani, gdje je zbog preofanzivnog zadatka koji je imao Kostić konstantno “duvala promaja”. Bilo je neshvatljivo da nisu stali na loptu i spustili poslednju liniju malo niže u momentima kada su imali sve u svojim rukama.

U redu, napravili su veliku glupost, ne jednu, već dvije i to za samo dva minuta i bilo je za očekivati da će to ispraviti u narednoj utakmici sa Švajcarskom. Brazil im je učinio uslugu pobjedom nad “sajdžijama”, ali oni ni poklon “karioka” nisu iskoristili.

U odlučujućoj utakmici protiv Švajcaraca, apsolutno ništa se nije promjenilo. Primili su tri gola na svoje greške. Rikardo Rodrigez je po lijevoj strani lako izlazio na kraj sa Živkovićem, dok su Vidmer i Šaćiri isto radili preko puta sa Filipom Kostićem.

Gol Šaćirija je pao nakon prodora Rodrigeza, koji je uputio centaršut u šesnaesterac, gdje se lopta odbila ka Šaćiriju kog je upravo Kostić propustio da isprati. Bio je potpuno sam fudbaler Čikaga i lako savladao popularnog VMS-a.

Užasno je reagovala poslednja linija Srbije i kod drugog gola Švajcarske. Šaćiri je potpuno sam bio na desnoj strani kada je primio loptu, a ništa manje sam nije bio ni Embolo, kog je prije svega Milenković ostavio da može da izabere u koju će stranu da šutira, nakon što je neometano došao u poziciju za šut.

Treći gol Švajcarske, potpuno ista priča, a to je iskoristio Vargas koji je divno proigrao Frojlera, da bi fudbaler Notingem Foresta rutinski završio akciju.

Nažalost, Srbiju su svi veoma lako pročitali. Srbija je jedina reprezentacija koja je na prvenstvo krenula bez pravih bekova, što je prosto nedopustivo.

Postoje ekipe kojima ovaj stil fudbala donosi rezultate, ali je za to potreban daleko veći kvalitet trojice u poslednjoj liniji. Uz Strahinju Pavlovića koji zaslužuje sve pohvale, ako ništa, barem za borbenost, Milenković i Veljković su bili najslabije tačke naše reprezentacija na ovom prvenstvu. Kostić i Živković su u ofanzivi odlično odrađivali posao, a dvojica pomenutih su jako često bili na “vjetrometini” sa kojom nisu mogli da se nose.

Ipak, još uvek smatramo da su pred reprezentacijom Srbije lijepi dani i da su daleko od vrhunca. Imaće dvije godine vremena naši momci da još više stasaju do narednog velikog takmičenja, a ukoliko žele da na njemu bude bolje, javnost i navijači moraju pružiti podršku Draganu Stojkoviću, piše Sportal.