Tenis

ĐOKOVIĆ DOŠAO NA KORAK OD ISTORIJE Povreda Alkarasa upropastila spektakl na Šatrijeu, Srbin u finalu Rolan Garosa (VIDEO, FOTO)

Srpski teniser Novak Đoković savladao je je Španca Karlosa Alkarasa sa 3:1 u polufinalu Rolan Garosa i tako došao na korak od istorije.

Novak Đoković i Karlos Alkaraz

Po setovima je bilo 6:3, 5:7, 6:1, 6:1

Đoković je sjajno odigrao prvi set, gotovo bez greške. Brzo je došao do brejka, kojeg je sačuvao do kraja seta. Alkaras je bio prilično bojažljiv, a je pravio nauobičajeno mnogo neiznuđenih grešaka, što je Novak iskoristio i poveo sa 6:3

U drugom setu Španac je vratio fokus, pa smo imali priliku da gledamo vrhunski tenis.Prštalo je na sve strane, a Alkkaras je na 5:3 servirao za osvajanje seta, ali se Srbin nije predavao, pa je napravio brejk, a onda u narednom gemu spasio 3 uzastopne brejk lopte. Malo je falilo da Đoković dođe do potpunog preokreta kada je propustio priliku da napravi još jedan brejk, a onda Alkaras osvaja gem na Novakov servis i rješava set za 7:5.

Nastavili su sa sjajnim tenisom u 3. setu, kada je na 1:1 Alkaras osjetio bol u mišiću desne noge, pa je odmah morao zatražiti medicinski tajm-aut. To je po pravilima ATP prouzrokovalo da Novak osvoji i naredni gem, jer Alkaras nije imao pravo pozvati medicinski tajm-aut u tom trenutku, pa je naredni gem dodijeljen je Đokoviću.

Novak Đoković

Ni medicinski tajm-aut nije pomogao Špancu, koji doslovno nije mogao da se kreće po terenu, pa je do kraja seta samo Novak osvajao gemove, a set je završen sa 6:1.

Pokušao je Alkaras još jednim medicinskim tajm-autom da spasi stvar, ali ni pomoć ljekara nije uspjela. Sporo se kretao po terenu, ali nije htio da preda meč, a Novak je nastavio sa dobrom igrom. Đoković je zadržao fokus i u 4. setu i priveo meč kraju sa 6:1 i plasirao se u finale Rolan Garosa.

Đoković ima priliku da osvoji istorijsku 23. grend slem titulu i tako postane jedini teniser u istoriji sa toliko grend slemova.

Srbin će se zu finalu boriti protiv boljeg iz duela Alkesandar Zverev – Kasper Rud.

Đoković – Alkaras 1:1 (6:3, 5:7 6:1 6:1)

Tok meča:

6:1 ĐOKOVIĆ IDE U FINALE ROLAN GAROSA.

5:1 Alkaras osvaja prvi gem u ovom setu. Novak će servirati za pobjedu.

5:0 Đoković nastavlja da drži fokus i dolazi na korak od pobjede, još jedan gem ostao je za istorijsko finale.

4:0 Đoković dolazi do duplog brejka, Alkaras jako teško dolazi do poena.

3:0 Đoković potvrđuje brejk, Alkaras i dalje osjeća posljednice povrede i čini se da nema šanse da se vrati u ovaj meč.

2:0 Đoković dolazi do brejka. ne uspijeva Španac da servisom ugrozi Đokovića, Alkaras izgleda bolje nakon prvog seta, ali i dalje djeluje povrijeđeno i jako teško se kreće na terenu.

1:0 Vratio se Alkaras nakon medicinskog tajm-auta i čini se da su mu ljekari dosta pomogli. Španac je imao 2 brejk loptee, kada se igralo na razliku, ali Novak nije dopustio da ga Španac iznenadi.

6:1 Đoković osvaja treći set, izgleda da Alkaras ne može nastaviti meč.

5:1 Alkaras hoda po terenu, Novak ima veliku prednost.

4:1 Ne može Alkaras uopšte da se kreće po terenu i izgleda da je u jako lošoj situaciji. Zatražio je medicinski tajm-aut, ali Đoković sada ima veliku prednost.

Karlos Alkaras se žali na povredu

3:1 Novak dolazi do potvrde brejka. Alkaras i dalje osjeća posljedice grča, jako teško se kreće po terenu i izgleda da je u jako lošoj situaciji.

2:1 Đoković dolazi do brejka! Alkaras je pristao da u toku gema odradi medicinski tajm-aut i samim tim prvila nalažu da gem osvaja protivnik.

1:1 Đoković dolazi do izjednačenja. Srpski teniser odradio je sve što je do njega bilo da osvoji ovaj gem. Alkaras je osjetio velik bol prilikom udaranja forhenda.

0:1 Osvojio je Španac prvi servis gem u trećem setu. I ovaj gem možemo svrstati pod one u kojima je Đoković imao šansu. Ipak uspijeva da dolazi do gema.

5:7 ALKARAS OSVOJIO 2. SET. Sigurno je na Novaka uticala brejk lopta koju je imao u prošlom gemu. Nastavio je Srbin da se muči sa gemovima na svoj servis. Iako je u prethodnom servis gemu spasio 3 set lopte,ovaj put nije uspio da to ponovi. Alkaras je iskoristio set loptu i dolazi do 1:1 u setovima.

5:6 Veliku šansu propustio je Novak kada je na brejk lopti prilično lagan bekhend poslao u aut. Opet je Đoković bio bolji teniser u gemu u kom servira Alkaras, ali ponovo u klučnim momentima ne uspijeva da iskoristi priliku. Alkaras nije servirao najbolje, ali je uspio da se izbuče, pa će Novak servirati za ostanak u drugom setu.

5:5 ĐOKOVIĆ SPASIO 3 UZASTOPNE SET LOPTE! Imao je Alkaras 0:40 i činilo se da je sve gotovo, što se tiče ovog seta. Ipak, Novak je servirao najbolje, kada je bilo najpotrebnije i uspio da izjednači, a onda je poslao projektil iz bekhenda, što je potpuno psihički poremetilo Španca, pa Novak dolazi do osvajanja gema.

4:5 NOVAK UZVRATIO BREJKOM! Srpski teniser iskoristio je drugu brejk šansu i produžio ovaj set. Imao je Alkaras priliku da izjednači na 1:1, ali Đoković pravi brejk u ključnom momentu.

3:5 Alkaras je uspio da iskoristi drugu brejk-loptu u ovom gemu. Medicinski tajm-aut uticao je na Novaka, lakat desne ruke nije u najboljem stanju. Bila je ovo prva brejk-lopta koju je Alkaras iskoristio na meču, a imao ih je 6.

3:4 Poklonio je Đoković ovaj gem Špancu. Alkaras je 2 puta loše odigrao drop šot, što je Novaku dalo priliku da lako završi poen, ali oba puta Srbin lopticu šalje u aut i doslovno poklanja poen Alkarasu. Novak je nakon ovog gema zatražio medicinski tajm-aut.

3:3 Možda i najlakši gem koji je Đoković osvojio na ovom meču. Imao je 40:0, a naredni poen htio je da ekspresno riješi vinerom i pogriješio. Čini se da Novak sve češće loptice šalje na bekhend protivnika, jer ALkaras ima mnogo problema sa tim udarcem do sada.

2:3 Sjajan nivo tenisa obojice tenisera. Alkaras je osvojio ovaj gem i tako nastavio da čuva svoj servis u drugom setu. Čini se da je Španac podigao nivo igre i smanjio broj neiznuđenih grešaka. Polako ulazimo u ključne gemove drugog seta.

2:2 I Novak nastavlja sigurno da osvaja gemove na svoj servis. Nije dao protivniku ni tračak nade da može da napravi brejk, a ono što je ohrabrujuće jeste da Novakov nivo tenisa ne opada i da konstantno igra na vrhunskom nivou. Broj neiznuđenih grešaka je minimalan.

1:2 Alkaras je izveo sigurno najljepši potez ove sezone i na nevjerovatan način uspio da stigne lopticu i plasira je u jedini ugao terena koji Novak nije mogao odbraniti. I jedan i drugi teniser pokazali su izuzetan nivo tenisa i čini se da nas u nastavku tek očekuje pravi klasik. Na 40:30 za Španca, Đoković je imao čist smeč, nakon nadmudrivanja na mreži, ali Srbin loptu šalje u aut.

1:1 Nastavlja Đoković gdje je stao u prvom setu. Sigurno osvaja prvi gem drugog seta, nije dopustio Špancu da mu zaprijeti. Jedina obeshrabrujuća stvar jestešto Novak ima samo 69% ubačenog prvog servisa.

0:1 Sigurno je Alkaras započeo svoj prvi servis gem u drugom setu. Nije dopustio Novaku da osvoji niti jedan poen.

6:3 ĐOKOVIĆ OSVOJIO PRVI SET! Imao je Alkaras brejk loptu, ali ponovo je sjajno servirao Đoković. Ponovo se mučio na svom servisu Đoković, kada je vjetar počeo jako da duva. Ipak ni to ga nije omelo da na sjajan način završi ovaj vrhunski set.

5:3 Spasio je Alkaras prvu set loptu, iako je Novak imao sjajnu priliku za osvajanje seta. Proradio je Servis Karlosu baš kada je bilo japotrebnije. Ćini se da na dužim razmjenama Novak ima prednost za sada.

5:2 Uspio je Novak da se izvuče iz ovog gema i dođe na kporak od osvajanja prvog seta. Spasio je Srbin 3 brejk lopte, a ono što je zanimljivo jeste da je vjetar dodatno otežavao servis Novaku. Đoković je najbolje odigrao kada je bilo najpotrebnije i sva tri puta Alkarasa natjerao na grešku prilikom poena. Ovo je bio najduži gem do sada, a trajao je punih 13 minuta.

4:2 Ostaje u igri Alkaras, iako je Novak i u ovom gemu imao šansu. Odlično je započeo gem Đoković sa 2 vinera iz Bekhenda, ali to je bilo sve. Šoković je na 40:30 mogao mnogo bolje da uhvati draj-volej, ali je loptica otišla pravo na reket Alkarasa, koji posprema lopticu po paraleli.

4:1 Potrvđuje brejk Đoković. Odlično igra Srbin u prvom setu, sve besprekorno funkcioniše. Neiznuđene greške Novak je sveo na minimum, dok je Alkaras, čini se još uvijek pod pritiskom, pa neuobičajeno griješi.

3:1 ĐOKOVIĆ DOLAZI DO BREJKA! Vrhunski tenis igra Srbin. Sjajno je Novak započeo ovaj meč, iskoristio je prvu brejk loptu i došao do prednosti. Imao je Alkaras 30:15, ali Novak osvaja naredna 3 poena na spekakularan način.

2:1Vrhunski gem! Novak je sjajno otvorio meč, forhend ga služi jako dobro, baš kao i servis. Sjajno je Novak odigrao servis-volej kombinaciju na 30:30, a onda u narednom poenu vinerom iz forhenda uhvatio Alkarasa na pogrešnoj nozi i došao do gema.

1:1 I Alkaras sigurno započinje gem. Dobro se kreće Španac i na osnovnoj lijiji u razmjenama imao je prednost Španac. Novak je uspio da uzme jedan poen, ali ništa više od toga.

1:0 Đoković sigurno započeo prvi gem. Sjajno je Novak servirao, što mu je dalo prednost u toku poena. Protivniku je prepustio samo 1 poen.

Uoči meča

Alkaras je u Pariz došao kao favorit broj jedan i za sada opravdao tu ulogu, a posebno je briljantna bila četvrtfinalna izvedba protiv Stefanosa Cicipasa. Grk je naspram njega izgledao kao momak koji je negdje oko 200 mjesta na svijetu, a u stvari je bio jedan od najvećih favorite za ulazak u samu završnicu.

Poslao je popularni Karlitos poruku Đokoviću koji je takođe sve bolji kako turnir odmiče.

Srpski as je imao dosta problema na najsporijoj podlozi, nadovezala se i povreda lakta, ali nas je navikao da je najbolji kada je najpotrebnije i najvažnije. A trenutak je itekako važan, preloman za istoriju.

Ne treba zaboraviti da su grend slemovi Novakov dnevni boravak i da na njima pokazuje zašto je godinama na vrhu ili u samom vrhu svjetskog tenisa.