KOSTARIKA ŠOKIRALA SAMURAJE Japanci prokockali trijumf iz prvog kola

Osmog dana Svjetskog prvenstva u Kataru na programu su mečevi grupe E i F.

U prvom terminu od 11 časova odigran je susret između Japana i Kostarike, gdje su Kostarikanci iznenadili Samuraje i slavili rezultatom 1:0.

Nakon iznenađujuće pobjede nad Njemačkom na uvodnom meču Mundijala, Japance je danas očekivala totalno drugačija utakmica, u kojoj su nastupili sa bremenom favorita i pod imperativom da potvrde pobjedu nad četvorostrukim prvakom planete.

To breme je očigledno bilo teško za Samuraje koji su iznenađujuće poraženi od Kostarikanaca, a junak utakmice bio je Kejšer Fuler koji je u 82. minutu postigao jedini gol na meču.

90+6. min – KRAAAJ. Majkl Oliver je označio kraj utakmice. Kostarika je slavila rezultatom 1:0.

90. min – Glavi arbitar je pokazao 6 minuta nadoknade.

89. min – Gužva u šesnaestercu Kostarike, tri prilike za 10 sekundi, ali Navas uz pomoć odbrane sve čisti. Fantastična intervencija golmana Kostarike.

81. min – GOOOOOL. Iznenađenje na stadionu Ahmad bin Ali, Kostarika praktički bez šanse postiže pogodak. Fuler ljevicom fantastično pogađa za prednost Kostarike od 1:0. Teheda mu je uputio lijep pas kroz odbranu rivala, a ovaj sa ivice šesnaesterca gađa dalji ugao i lobuje istrčalog Gondu.

71. min – Međutim Kamada šutira pravo u živi zid.

70. min – Sjajan prodor Asana kroz sredinu, ali Kalvo ga ruši i dobija žuti karton. Sjajna prilika iz slobodnjaka za ruba šesnaesterca.

63. min – Japan je priliku iz slobodnog udarca sa ruba šesnaesterca, ali je Soma katastrofalno šutirao.

48. min – Francisko Kalvo blokira pokušaj Asana, koji je išao u okvir gola Kostarike.

46. min – Počelo je drugo poluvrijeme.

45+1. min – Poluvrijeme. Miran i tvrd meč bez pravlih prilika na obje strane.

45. min – Sudija je pokazao minut nadoknade.

35. min – Zanimljiv pokušaj lijevom spoljnom Kembela sa ivice šesnaesterca, lopta odlazi visoko preko gola.

29. min – Utakmica je utonula u nešto sporiji ritam, uglavnom se igra na sredini terena.

19. min – Japan prijeti, dvije-tri polušanse Samuraja.

13. min – Dosta miran početak meča. Kostarikanci pokazuju ambicije u ovom susretu, Japan ipak opasniji.

1. min – Sudija je označio početak meča.

Glavni arbitar meča biće Englez Majkl Oliver.

Meč se igra na stadionu Ahmad bin Ali kapaciteta 45.000 mjesta.

Predvođeni Takumom Asanom koji je pokazao nevjerovatnu brzinu, Japanci su napravili jednu od najvećih senzacija na turniru – nakon preokreta savladali su Njemačku. Zbog tog rezultata bi tim Hansija Flika mogao da ispadne sa turnira, a Japanci da se nađu u nokaut fazi, iako su im samo rijetki davali šanse za to na početku.

Dok je u prvom kolu Svjetskog prvenstva Kostarika pokazala da je najslabiji tim na turniru. Njihova odbrana djelovala je porozno, a Španci su im dali čak sedam golova na tom meču.

Sastavi:

Gonda, Nagatomo, Jošida, Itakura, Jamane, Morita, Endo, Doan, Kamada, Soma, Ueda.

Kostarika: Navas, Fuler, Borhes, Duarte, Kontreras, Ovijedo, Kembel, Tores, Kalvo, Teheda, Vaston.

Japanci imaju šansu da ukoliko slave na ovom susretu uđu u osminu finala, dokle su stizali i na posljednjih nekoliko Mundijala (2002, 2010. i 2018). Njihov selektor je u više navrata govorio o “razbijanju prokletstva osmine finala”, a ova selekcija je u Rusiji 2018. godine vodila sa 2:0, ali je izgubila od Belgije sa 2:3.U Južnoj Africi 2010. godine Japan je izgubio na penale od Paragvaja, a 2002. godine, kada je sa Južnom Korejom bio domaćin, u osmini finala izgubio je od Turske 0:1.