KOŠARKAŠICE BEZ MEDALJE Francuska se revanširala Srbiji

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije nije uspjela da osvoji bronzu na Olimpijskim igrama u Tokiju. Francuska je slavila 91:76 i tako se revanširala za poraze u Riju i u finalu Evropskog prvenstva.

Ključna je bila treća četvrtina u kojoj su Francuskinje odigrale odličnu odbranu, a te su pogađale u šutu za tri poena. Srbija se kao i u polufinalu mučila u napadu nije uspijevala da pronađe svoj ritam, što je rival znao itekako da kazni.

Francuska je imala i plus 19, ali se Srbija vratila serijom 12:0 i imala šansu da dodatno priđe. Ipak dva promašena zicera, rival je kaznio i odbio napad dok je trojka Johanes riješila duel.

Gabi Vilijams je bila sjajna u šutu za tri poena ubacila je 17 poena, dok Srbiji nije pomogla ni sjajna partija Ivon Anderson sa 24 poena.

Četvrta četvrtina

Francuska odbija ovaj nalet a izabranice Marine Maljković propustile su dvije šanse da uhvate dodatni priključak i donesu dramu u finišu.

Srbija uspijeva da smanji zaostatak prodorima. Serija 12:0 za jednocifreni zaostatak (71:78).

Novi pogodak Francuske za tri poena za maksimalnih plus 13(70:57). Duše pogađa novi šut za tri poena, Francuska nastavlja da “rešeta” sa svih pozicija, a sve manje je vremena za Srbiju.

Treća četvrtina

Kraj treće četvrtine. Francuska ima prednost 67:56.

Ni taj aut ne pomaže. I dalje meč kontrolišu Francuskinje koje dolaze do dvocifrene prednosti 65:52.

Francuska puno bolja i preciznija dolazi do 58:51. Marina Maljković prinuđena da traži minut odmora.

Jelena Bruks pogađa za tri poena i smanjuje na 47:49.

Francuska bolja ulazi u nastavak. Nova trojka za maksimalnih plus 6 (46:40). Endem Mijem nastavlja da pogađa za tri poena za 49:42.

Druga četvrtina

Puno lošiji period igre Srbije, posebno jer su Francuskinje pronašle rješenje za presing, pa lakše dolaze u drobu poziciju za šut. Ekipa Marine Maljković se i dalje muči sa šutevima za tri poena.

Mije povećala prednost na 36:32. Srbija se muči u napadu. Anderson za sad sjajno vodi Srbiju, Sa 12 poena je donijela izjednačenje 38:38.

Na kraju Francuska odlazi na odmor sa prednošću 43:40.

Bolji početak Francuskinja u drugoj četvrtini. Došle su do izjednačenja 23:23. Gruda donosi vođstvo Francuskoj 28:26. Sjajna košarkašica je ubacila 12 poena.

Prva četvrtina

Anderson donosi prvo izjednačenje 14:14, a zatim Jelena Bruks pogađa za vođstvo Srbije 17:14. Sjajna agresivna odbrana Srbije zbunila je rivala pa je ekipa Marine Maljković došla do 19:14. Nakon prih 10 minuta Srbija vodi 23:19.

Bolji početak Francuskinja. Bile su preciznije pa imaju prednost 9:4. Sonja Vasić je prvom trojkom smanjila na 9:7. Odgovorila je Vilijams za 12:7.

Počeo je duel za bronzu. Srbija je prva povela,a Francuska je uzvratila trojkom.

Izabranice Marine Maljković, aktuelne šampionke Evrope ukoliko savladaju rivala, kao što su to učinile prije nešto više od mjesec dana, donijeće Srbiji devetu medalju, računajući i vaterpoliste koji su odličje obezbedili, i samo je pitanje koje će to biti. Ukoliko košarkašice slave, biće srušen i rekord iz Rija, gdje je Srbija osvojila osam medalja.

Francuskinje pamte poraze od Srbije u važnim mečevima na velikim takmičenjima, jer su neuspjeh doživele u dva finala Evropskih prvenstava, 2015. i 2021. godine, kao i u meču za bronzu na Olimpijskim igrama u Riju prije pet godina.