NA KORAK OD TITULE Partizan iskoristio Zvezdine greške i stigao blizu cilja (FOTO, VIDEO)

Košarkaši Partizana na pobjedu su od osvajanja titule u ABA ligi koju čekaju od 2013. godine pošto su u drugom meču finala savladali Crvenu zvezdu sa 87:78.

Alen Smailagić

Teže nego u prvom meču, ali opet relativno lako imajući u vidu kakve su okršaje ove sezone vodili “vječiti” rivali. Ključan je bio finiš trećeg perioda kao i početak četvrtog kada je Zvezda teško pronalazila rješenje u napadu, a Partizan uprkos većem broju grešaka i slabijem procentu šuta uspio da se odlijepi na +9 (78:69).

Utakmica definitivno može da se podijeli na dva dijela – prvi fantastičan i drugi u kojem se bolje snašao tim koji je manje griješio. To je kao i u prvom meču bio Partizan koji sada ima veliku prednost.

Prvo poluvrijeme bilo je gotovo bez greške oba rivala. I jedni i drugi dobro su šutirali, Partizan je uspio da smanji deficit u skoku, a Zvezda promašivala slobodna bacanja (6/11). Alen Smailagić na jednoj, a Nemanja Nedović na drugoj bili su vrlo raspoloženi i nosili svoje timove.

U trećem period probudio se Džejms Naneli koji je sa devet poena pokrenuo domaći tim, a zatim je pogodio i vrlo bitnu trojku kada je Zvezda zaprijetila u finišu. U ekipi Duška Ivanovića nije bilo igrača koji će preuzeti odgovornost kada se meč lomio. Pokušali su Dobrić i Luka Vildosa, Nedović je stao, a Fakundo Kampaco ostao na broju poena iz prvog poluvremena.

Na drugoj strani, Danilo Anđušić i Matijas Lesor sjajno su pomogli Naneliju, što je bilo dovoljno za novi trijumf.

Naneli i Smailagić postigli su po 15, po 13 su dali Kevin Panter i Matijas Lesor, a 12 Ledej. Kod Zvezde Nedović je bio usamljen sa 21 poenom, a uz njega je dvocifren bio još samo Dobrić sa 11.

Treći meč na programu je u nedjelju, a Zvezda će ovaj put biti domaćin i pokušati da produži seriju.

Tok meča

Četvrta četvrtina: KRAJ Partizan – Crvena zvezda 87:78

40. minut Partizan privodi meč kraju – 87:78

39. minut Panter pogađa trojku za 82:74, Zvezda odgovara preko Bentila za 82:76

38. minut Zvezda je uspjela serijom 5:0 da dođe na -4 i imala dva napada da dodatno smanji prednost, ali nije uspjela, pa je Ledej sa linije penala povisio na 79:74

34. minut Partizan je jako nervozno ušao u posljednju četvrgtinu, ali poslije Lazarevića i Kampaco časti crno-bijele. Na drugoj strani Anđušić pogađa dva penala, a onda i polaže loptu kraj Vildose za +9 i tajm-aut Ivanovića. Sudije su poslije pregledanja snimka promijenile odluku i dosudile faul u napadu Mitroviću. Ipak, centar Zvezde u idućem napadu polaže, ali odgovara Papapetru za 76:67.

31. minut Madar iz svoje pozicije vraća na +8, ali Vildosa prvom trojkom smanjuje na 70:65. Partizan griješi, ali Lazarević promašuje čist zicer. Ovo bi mogao da bude skup promašaj Zvezde…

Treća četvrtina – Partizan vodi sa 68:62

30. minut Ledej pogađa trojku, ali Lazić odgovara i drži Zvezdu u životu za kraj trećeg perioda – 68:62

28. minut Zvezda nema mnopgo riješenja bez Nedovića i Kampaca, ali Partizan ne uspijeva da se dodatno odmakne – 62:57. Ipak, Naneli postiže drugu trojku za +8

26. minut Seriju Partizana 7:0 prekida Petrušev poenom sa linije penala, ali Zvezda i dalje ima mnogo problema u ovom segmentu. Na drugoj strani Nedović pravi treću ličnu grešku na Naneliju koji pogađa sva tri penala za 59:51

25. minut Uhvatili su koliko toliko ritam i jedni i drugi, na jednoj strani pogađaju Ledej i Lesor, a na drugoj Nedović i Bentil. Madar postaj eprvi igračć sa tri lične greške i seli na klupu. Naneli je uspio da pogodio prvu trojku i Partizan bježi na 56:50

22. minut Nervozan početak drugog poluvremena sa nekoliko neiskorišćenih napada. Luka Mitrović potom uspijeva da veže dva slobodna bacanja, a potom Madar postiže prvu trojku za 47:46

2. četvrtina – egal u Areni (44:44)

20. minut Nedovića nisu izbacila iz takta pogrdna skandiranja pa je postigao novu trojku za 42:42, a potom i položio, te stigao do 15 poena. Jam Madar stavlja tačku na fenomenalno poluvrijeme poenima “preko” table – 44:44. Zvezda je sjajno šutirala za tri poena (7/15), ali je imala dosta problema sa linije za slobodna bacanja (5/11). Partizan je na drugoj strani nešto bolji u šutu za dva poena, a ono što je najbitnije nije u velikom skakačkom deficitu

19. minut Joanis Papapetru i Nemanja Nedović sada su u seriji. Prvi je postigao tri šuta u nizu sa niskog posta, a Nedović sedam za 40:38 za domaće

17. minut Lazić pogađa jendo slobodno bacanje, Partizan ne uspijeva da izvede loptu za pet sekundi, ali i Zvezda ne koristi šansu. Partizan opet gubi loptu, a Nedović pogađa iz kornera za dva poena na sjajnu asistenciju Kampaca – 34:33.

16. minut Smailagić je još jendom zakucao i već ubacio 15 poena za 34:30

15. minut Vildosa je po ulasku na parket prvi put u seriji promašio dvije trojke, Ledej je pogodio na drugoj strani, ali je Stefan Marković pogodio već petu trojku za Zvezdu za novo vođstvo crveno-bijelih 28:27. Igra se u vrlo brzom ritmu, a Panter je pogodio za tri poena za novo vođstvo Partizana 32:30

11. minut Dobrić trojkom donosi prvo vođstvo Zvezdi, a potom je Smailagić pokupio svoj promašaj i stigao do 11 poena – 25:25

1. četvrtina – Partizan vodi 23:22

10. minut Matijas Lesor iskoristio je jedno slobodno bacanje, a potom Kampaco promašio posljednji napad Zvezde u prvoj četvrtini. Partizan u preostale 3,3 sekunde nije uspio da poentira pa ima samo pola poena prednosti na kraju prvih 10 minuta – 23:22. Zvezda je opet nadskakala Partizan, a oba tima postigla su po tri trojke.

9. minut Panter je postigao trojku iz vrlo teške pozicije, a Zvezda želi po svaku cijenu da ubrza igru i to joj za sada donosi priključak. Luka Mitropvić je zakucavanjem smanjio na 20:16, a potom je Kampaco iskoristio jedno slobodno bacanje. Najbolji igrač Zvezde u prvom meču Ognjen Dobrić je prvim poenima smanjio 20:19, odgovorio , a potom Kampaco drugom trojkom izjednačio na 22:22.

6. minut Kampaco je postigao trojku iz trećeg pokušaja za 13:10 i prvi tajm-aut na meču. Potom se u strijelce upisao i Mitrović, a na drugoj strani uzvratio Smajlagić koji već ima sedam poena – 15:12.

4. minut Zek Ledej je postigao trojku, a potom i dva slobodna bacanja za 13:7

2. munut Prve poene na meču postiže Alen Smailagić i to uz faul Hasana Martina. Postigao je i dodatno slobodno bacanje, Zvezda promašila prvi napad, a Smailagić ponovo nadmudrio Martina. U idućem napadu Nemanja Nedović postigao je daleku trojku

Prije meča

Među navijačima su i trener fudbalera Igor Duljaj, kao i bivši strateg kluba iz Humske Marko Nikolić, a tu je već “standardni” Bogdan Bogdanović.

Kladionice su upravo ulogu favorita naklonili Partizanu, dok su ozbiljno potcijenile Crvenu zvezdu. Takav ishod nije bio totalno neočekivan zbog prve utakmice.

Uspjela je Zvezda malo da se konsoliduje u drugom poluvremenu, u jednom trenutku prišla na tek šest poena zaostatka i imala dva napada, ali Fakundo Kampaco i Nemanja Nedović nisu bili precizni.