PROKOCKALI PREDNOST Srbija ne zna sa Italijom, četvrfinale Mundobasketa na čekanju (VIDEO, FOTO)

Košarkaši Srbije doživjeli su prvi poraz na Mundobasketu pošto su nakon velike borbe poraženi od Italije.

Orlovi su u prvom meču druge faze Svjetskog prvenstva izgubili s 76:78.

Ako gledamo prijateljske mečeve Italija je sada u seriji od pet pobjeda protiv Srbije. Nakon poraza na Evropskom prvenstvu i kvalifikacijama za Olimpijske igre Orlovi ni na Svjetskom prvenstvu nisu uspjeli da savladaju neugodnog protivnika.

Pobjedom je Srbija mogla da ovjeri plasman u četvrtfinale, ali će novu šansu imati protiv Dominikanske Republike, dok se Italija ovom pobjedom vratila u igru za plasman među osam najboljih reprezentacija. Srbija ima omjer 3-1, a Italija 2-2.

U prvoj četvrtini smo vidjeli dosta nervoze u igri Srbije, a košarkaši su promašili nekoliko otvorenih šuteva. S druge strane Italija je odlično šutirala za tri poena i to 5 od 5 što je dovelo do toga da imaju prednost nakon prvih 10 poena.

U nastavku meča Srbija je zaigrala mnogo bolje iako je i u tom periodu bilo dosta grešaka. Ipak, Orlovi su popravili šut što se vidjeli i na rezultatu. Iako se Italija budila u nekoliko navrata košarkaši Srbije su u finišu poluvremena napravili seriju od 7:0 i tako su na poluvrijeme otišli sa prednošću od 42:40. Italija je u igri bila zahvaljujući sjajnom šutui za tri poena, ali i tome što su sjajnog Nikolu Jovića ostavili bez poena u prvom poluvremenu.

Treća četvrtina je donijela odličnu igru Srbije koja je maksimalno koristila svaku grešku protivnika i vrlo brzo su došli do dvocifrene prednosti. Međutim kao po nekom nepisanom pravilu Italijani se lako vraćaju. U posljednje tri minute Italija je napravila seriju od 15:2 i u posljednjih 10 minuta Orlovi su imali samo plus 3.

Posljednjih 10 minuta Italija je odigrala sjajno. Brzo su okrenuli rezultat u svoju korist i na kraju su došli do zlata vrijedne pobjede. Dodajmo i to da je Stefan Jović promašio šut za pobjedu.

Simone Fontekio je uništio Srbiju s 30 poena, a pratio ga je Marko Spisu s 14, dok su kod Srbije najbolji bili Bogdan Bogdanović s 18 i Ognjen Dobrić s 15 poena. Bogdanović je očajno šutirao za tri poena i pogodio je samo jednom od 13 pokušaja.

Tok utakmice

SRBIJA – ITALIJA 76:78 (19:23. 23:17, 20:19, 14:19)

Kraj utakmice

39. minut: Ni sreća nije na strani Orova, Davidovac je skinuo loptu sa obruča i sudije su nakon gledanja snimka priznale koš Italijanima.

37. minut: Čini se da ulazimo u neizvjesnu završnicu, Italija je u prednosti.

35. minut: Italija pravi seriju i ponovo okreće meč u svoju korist.

32. minut: Srbija je loše otvorila posljednjih 10 minuta meča i ima samo pola koša prednosti.

Četvrta četvrtina

30. minut: U finišu treće četvrtfine se raspala igra Srbije i Italija je napravila seriju od 15:2 u posljednje tri minute.

29. minut: Fontekio sa sedam vezanih poena vraća Italiju u igru. Sjajna rola košarkaša Italije koji je postigao 22 poena.

27. minut: Nevjerovatno zvuči podatak da je Nikola Jović prve poene na meču postigao u 27. minutu meča. Trojka mladog igrača Srbije.

26. minut: Srbija ima dvocifrenu prednost, ali ne smije doći do opuštanja.

24. minut: Srbija je odlično otvorila drugo poluvrijeme. Orlovi igraju odlično u odbrani i Italija ponovo nema poena iz igre. Bogdanović je najefikasniji igrač Srbije sa 11 poena.

21. minut: Drugo poluvrijeme otvara Dobrić polovičnim učinkom sa linije slobodnih bacanja. Dobrić je uz Bogdanovića najefikasniji igrač meča i postigao je devet poena.

Treća četvrtina

20. minut: Srbija ima dva poena prednosti na poluvremenu. Italija živi na šutu za tri poena.

17. minut: Italija ponovo pogađa za tri poena i to dva puta u nizu i preokreća rezutat u svoju korist.

16. minut Srbija igra sve bolje i to se vidi i na rezultatu. Italija je sve poene u ovoj četvrtini postigla sa linije slobodnih bacanja.

14. minut: Serija Srbije od 10 nula u drugoj četvrtini i preokret Orlova.

11. minut: Srbija je u zaostatku najviše zahvaljujući odličnom šutu Italije za tri poena. Azuri su bili precizni 5 puta iz 6 šuteva, dok Srbija ima 2 od 9.

Druga četvrtfina

10. minut: Polonara je koljenom udario Gudurića u stomak i sudije nisu svirale prekršaj jer smatraju da nije bilo namjere.

9. minut: Italija održava prednost, a s druge strane Pešić traži dobitnu petorku.

8. minut: Igrači Srbije ne mogu da se pohvale dobrom realizacijom u prvoj četvrtini, dok Meli i Spisu predovde Italiju koja ima plus 10.

6. minut: Košarkaši Srbije su nervozno ušli u meč i već imaju pet promašenih šuteva za tri poena, dok s druge strane igrči Italije gube mnogo lopti ali nisu kažnjeni za to.

4. minut: Gledamo meč sa malo poena. Ulog je veliki, Srbiji pobjeda donosi četvrtfinale, a Italiji je po svemu sudeći meč biti ili ne biti.

2. minut: Tvrda utakmica na početku i prve poene je na meču postigla Italija. Meli je bio precizan sa linije slobodnih bacanja, a uzvaraća Bogdanović.

Prva četvrtina

Uoči utakmice

Teška povreda Boriše Simanića ujedinila je košarkaše Srbije koji će danas istrčati na parket kako bi pobijedili Italiju upravo za saigrača.

– Postoje stvar važnije stvari od košarke. Simanić je dobio nezgodan udarac koji ga je odvojio od nastupa na takmičenju. Ovom prilikom želim da mu pošaljem podršku, pošto nije sa nama trenutno, na oporavku je. On je veliki dio tima, dodatna motivacija za ono što nam slijedi – rekao je Aleksa Avramović.

On se zatim osvrnuo na meč sa Italijom.

– Pobjedom smo zvanično u četvrtfinalu, motivacija nije upitna. Dobili su nas u kvalifikacijama za Olimpijske Iigra i u osmini finala Evrobasketa prošle godine. Imali smo prilike da se susretnemo sa ekipama koje njeguju sličan stil igre. Portoriko igra brzu tranzicionu košarku, protiv njih smo dobro odigrali. Imaćemo isti pristup sa maksimalnom agresivnošću u odbrani. Znamo šta nam pobjeda donosi, nama i Boriši – jasan je Avramović.

Naravno kao i u svim mečevima na ovom prvenstvu Srbije će i protiv Italije imati veliku pomoć sa tribina. Navijači su već počeli da se okupljaju u Manili kako bi spremni dočekali duel protiv starog dužnika.