ODBOJKAŠI SRBIJE ŠAMPIONI EVROPE Kovačevi momci protiv Slovenaca kao u transu

Odbojkaška reprezentacija Srbije osvojila je treću titulu šampiona Evrope pošto je u finalu pobijedila Sloveniju sa 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25: 20)Nakon što je Srbija izgubila prvi set, uslijedio je pravi preporod, zaigrali su Petrić, Atanasijević i ostali srpski odbojkaši kao u transu, a Slovenci su mogli samo povremeno osvoje po neki poen i na kraju čestitaju boljem – a to je u ovom slučaju bila SRBIJA.

Srbija je trijumfom u finalu došla do treće zlatne medalje na Evropskim prvensvima i to na maestralan način, bez poraza.  Jedino su Rusija, kao SSSR, i Češka imali devet pobeda na Evropskom prvenstvu, 1967, a Rusi su u finalu došli i do desete.

SRBIJA SLOVENIJA 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20 )

Prvi set

Srbija je povela sa 1:0, nakon što je Klemen Čebulj izbacio prvi servis na utakmici van granica terena, a li su Slocenci u narednih nekoliko poena preuzeli inicijatvu i poveli sa 5:3. Uslijedila je serija Srbije od 4:0 za vođstvo od 7:5 ali se poslije topga ponovo nastavila igra u ritmu toplo-hladno. Nakon vođstva izabranika Slobodana Kovača sa 8:6 Slovenija je ponovo peuzela konce igre u svoje ruke i došla do prednosti od 12:10. Polako se u nastavku meča povećavala ova prednost, sve do pet poena (19:14). Uspjela je Srbija smanjiti na 20:17, međutim, nisu Petrić i saigrači uspjeli da uhvate priključak u ovom setu koji je otišao na stranu Slovenaca. Prijem je u prvom setu imala mnogo bolji prijem što je na neki način bio presudan element u ovom setu.

Drugi set

Mnogo angažovanije ušla je Srbija u drugi set. Počela je bolje da servira, a proradio je i blok reprezentacije Srbije, pa je selektor Slovenije Alberto Đulijani bio primoran da prvi posegne za tajm-autom, a rezultat je tada bio 9:5 za Srbiju. Ni to nije pomoglo Slovencima jer je Srećko Lisinac sjajnim blokom osvjio naredni poen, a serija Srbije se nastavila i do rezultata 11:5 nakon asa Uroša Kovačevića.

U narednom  poenu ponovo sjajan servis Kovačevića uslovljava odličan blok za vođstvo 12:5. Uspjela je Slovenija da prekine ovu seriju ali bez obtira na to Srbija je u drugom setu nastavila da igra kao u transu i veoma brzo je došla do vođstva 18:10, a onda je nakon tajm-auta Kozamernik prvi tempo poslao u aut za plus devet, a ovo je bilo i više nego dovoljno da srpski odbojkaši mirno privedu drugi set kraju i iskoriste drugu od ukupno devet set lopti.

Treći set

Kakav potez Jovovića za 2:0, tešku loptu poslao vrhovima prstiju u zonu pet, ali je Kozamernik uspio u narednom napati realizovati jednu kontru za 2:1. Izjednačila je slovenija na 2:2, a potom se do 5:5 igralo poen za poen. Uslijedila su dva vezana poena Srbije za 7:5, a ubrzo potom na semaforu je stajalo 11:6. Nastavila je Srbija sa sigurnom igrom u trećem setu, a na vođstvu Srbije sa 18:11 Alberto Đulijani, selektor Slovenije zatražio je tajm-aut, međutim, ni to nije pomoglo njegovoj reprezentaciji. I u trećem setu Srbija je imala devet set lopti, a nakon što je Slovenija osvojila tri vezana poena Bobo Kovač je pozvao tajm-aut, a odmah potom stigao je i 25. poen.

Četvrti set

U poslednjem, četvrtom setu, reprezentacija Slovenije je imala prednost do rezultata 4:3, a onda je Srbija preuzela inicijativu za vođstvo. Do rezultata 12:11 set je bio neizvjestan, a onda je Srbija lagano, uz majstoriju za majstorijom, počela da povećava rezultat. Povela je Srbija sa 20:14 u završnici i povratka nije bilo. Svima je bilo jasno da će zlato otići u zemlju odbojke. Imala je Srbija sigurno vođstvo, ali je Slovenija vezala četiri poena. Petrić je prekinuo seriju, a odna je uslijedio i odlučujući poen.

Slovenija je  drugi put u istoriji igra finale Evropskog prvenstva, u finalnom duelu su poraženi 2015. od Francuske u Sofiji. “Orlovi” su došli do treće evropske krune, prvu su osvojili 2001., a drugu 2011., oba puta su pobijeđeni bili Italijani u finalu.

Photo Jean-Marie Hervio

Ovo je bio treći susret Srbije i Slovenije na Evropskim prvenstvima. Oba puta su se mečevi igrali u grupnim fazama, najpre je u septembru 2011. Srbija pobijedila sa 3:1, da bi se Slovenci revanširali nakon dvije godine istim rezultatom.

Jednom su igrali i u Evropskom kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre, u maju 2012. kada je Srbija pobedila rezultatom 3:1.

Malo ko je ovo očekivao, da će se dve zemlje sa prostora bivše SFRJ naći u velikom finalu najvećeg evropskog, reprezentativnog takmičenja. Na putu do finala je Srbija u sred Pariza porazila Francusku poslije velike drame, rezultatom 3:2 (15:7, 17:25, 25:21, 25:23, 23:25), a u “Stožicama” je Slovenija porazila reprezentaciju aktuelnog prvaka planete, Poljsku rezultatom 3:1 (25:23, 24:26, 25:22, 25:23)