Hrabra Srbija ponosno pala: Orlovi dali sve od sebe, ali su Nijemci osvojili 1. titulu šampiona svijeta (FOTO, VIDEO)

Nikola Jović

Košarkaši Srbije nisu uspjeli da osvoje zlatnu medalju na Mundobasketu, jer su poraženi od Njemačke sa 83:77 u velikom finalu u Manili.

Šteta, velika šteta, ali ipak svaka čast Orlovima za sve što su uradili u prethodnih petanestak dana.

Donijeli su srebro kojem se,  ruku na sece, niko nije očekivao. Dali su momci Svetislava Pešića sve u finalu, činilo se poslije prvih 20 minuta da mogu i do zlata, ali je uslijedio pad u trećem periodu. Uz čudan sudijski kriterijum i činjenicu da je Ognjen Dobrić morao iz igre poslije samo nekoliko minuta, te raspoložene Nijemce – nije ni moglo puno bolje.

Franc Vagner i Denis Šruder vodili su Nijemce do istorijskog zlata, a ključnu razliku napravili tokom treće dionice koja je završena 22:10.

Pokušao je Aleksa Avramović u posljednjem periodu, nanizao sedam poena, potom postigao trojku i iznudio tri slobodna bacanja, ali su Orlovi napravili previše grešaka u napadu nakon što su „iskrvarili“ u odbrani, te propustili da uhvate priključak.

Marko Gudurić je imao šut za izjednačenje prilikom 78:75, ali je promašio trojku. Potom je Denis Šruder postigao jedno od dva slobodna bacanja. Imali su šansu srpski košarkaši i poslije toga, ali nije išlo…

Šruder je na kraju postigao 28 poena, dok je Franc Vagner dao 19 uz sedam skokova, a 12 uz vrlo važnu trojku postigao Johanes Fojtman.

Avramović je na srce, energiju i kvalitet postigao 21 poen i vratio Orlove u igru, a malo je u nastavku podbacio Bogdan Bogdanović koji je završio meč sa 17 poena uz samo dva u drugih 20 minuta. Možda i najveći razlog poraza leži u činjenici da je potpuno zatvoren Nikola Milutinov koji je meč završio sa samo dva poena.

Bilo kako bilo, ovo je veliki uspjeh momaka koji su ostavili srce na terenu za sveti dres.

Tok meča

Njemačka – Srbija 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20, kraj)

4/4

40. minut Gudurić je promašio šut za izjednačenje. Šruder je odveo Nijemce na +4 na 20 sekundi do kraja.

38. minut Previše grešaka napravili su košarkaši Srbije u napadu… Ipak, Avramović je postigao trojku, a zatim iznudio tri penala, te sa šest poena vratio Srbiju u igru!

36. minut Prokockali su Orlovi dva napada nakon sjajnih odbrana i napravili dvije jeftine greške. Potom je Avramović, momak sa velikim srcem, postigao trojku, ali je Fojtman vratio u idućem napadu.

33. minut Avramović zakucavanjem otvara posljednji period i vraća nadu Srbiji, a potim postiže i trojku. Odbrana je opet bila sjajna, a potom se Avramoviću priključio Petrušev koji dovodi Srbiju na -7

3/4

30. minut Srbija je u teškoj situaciji i ništa joj nije polazilo za rukom u trećem periodu. Nijemci su je dobili sa 22:10 i imaju velikih 12 poena viška

29. minut Poslije dugo vremena Srbija se pomjerila sa 53 poena, ali sa linije penala. Još od polaganja Jovića čekamo poene iz igre. Na drugoj strani Franc Vagner postiže trojku

28. minut Sudije nisu svirale čist faul na Milutinovu, a srpski centar je dobio i tehničku zbog protesta. Nijemci su otišli na maksimalnih 11 poena prednosti nakon što Davidovac nije pogodio slobodna bacanja

26. minut Au kakva odluka. Avramović je pokušao da blokira Šrudera, ovaj napravuio nekarakterističan pokret nogom i udario ga nakon šuta, ali su sudije pokazale tri slobodna bacanja za Nijemce

24. minut Dosta nervozan početak obje selekcije. Srbija ima problema u napadu, Nikola Milutinov je potpuno odsječen, ali za sada sve to nadoknađuje odbranom i ostaje u egalu

22. minut Ne služi šut košarkaše Srbije, ali ni Nijemci nisu mnogo profitirali

2/4

20. minut Arbitri su prvo pokazali namjernu ličnu za Franca Vagnera, ali su preinačili odluku. Dozvoljavaju Nijemcima dosta grubu igru, ali se Orlovi drže! Na pauzu odlazimo sa 47:47, a o šampionu svijeta odlučiće drugo poluvrijeme.

19. minut Avramović je prekinuo seriju Nijemaca, ali je Šruder uzvratio

17. minut Sudije ne dozvoljavaju nikakav kontakt, a to koristi Franc Vagner koji je tri puta bio na liniji za slobodna bacanja. Za razliku od prethodnih mečeva, Denis Šruder danas pogađa sve i novom trojkom tjera Pešića da zatraži tajm aut

16. minut Šruder je postigao prvu trojku, ali je Bogdanović stigao do novih poena. Petrušev je u sjajnom ritrmu i već je stigao do šest poena. Bogdanović postiže novu trojku za prvi tajm aut Nijemaca

13. minut Drugu trojku na meču pogađa Bogdanović, a potom Davidovac igra sjajno u odbrani i iz tranzicije postiže lake poene. Uzvraća Bonga za tri poena

12. minut Tvrd početak druge četvrtine, a Orlovi prvi put imaju problema sa igrom u napadu. Bonga je na drugoj strani nadmudrio Davidovca, a potom Franc Vagner iznudio tri slobodna bacanja, pa je Pešić zatražio prvi minut odmora

1/4

10. minut Nakon prvih 10 minuta Srbija ima prednost od 26:23. Oba tima imaju sjajan šut za dva poena i dosta solidan za tri. “Iks faktor” za sada je Vanja Marinković koji je postigao devet poena, a Nikola Jović je postigao sedam. Na drugoj strani Franc Vagner, Johanes Fojtman i Andreas Obst imaju po pet

9. minut Nikola Jović je postigao tri poena baš kao Bogdanović od tablu, a ako imamo u vidu da je i trojka Stefana Jovića “ušla” uz malo nećkanja, možemo reći da Srbija ima i malo sreće. Prve poene postiže i Avramović, a onda je Nikola Jović iznudio faul na ofanzivnom skoku.

8. minut Marinković je sjajno idmijenio Dobrića i već postigao sedam poena, ali trojkom na drugoj strani odgovara Andreas Obst

6. minut Vrlo brzo se igra od početka meča. Na jednoj strani je pogodio Vanja Marinković, a odgovorio je Danijel Tajs. Drugu trojku za Srbiju postigao je Bogdanović – od tablu!

4. minut Milutinov je uhvatio drugi skok u napadu i asistirao Bogdanoviću za prve poene. Na drugoj strani Vagner je odgurnuo Stefana Jovića, ali sudije se nisu oglasili. Pogodio je jedno od dva slobodna bacanja. I u idućem napadu sobio je dva slobodna bacanja i bio precizan.

3. minut Velikih peh zadesio je Srbiju! Ognjen Dobrić je prilikom jednog prodora stao na nogu rivala i izvrnuo zglob, pa su ga saigrači iznijeli sa parketa. Nadamo se da nije ništa ozbiljno i da će se Dobrić vratiti u igru

2. minut Prve poene za Nijemce postigao je Franc Vagner, a potom se upisao i Denis Šruder

1. minut Stefan Jović pogađa trojku u prvom napadu, a odmah potom zakucava Nikola Jović poslije brze kontre

Uoči meča

14:15 časova Navijači Srbije podržali su Borišu Simanića koji se na sreću vraća sa Orlovima kući

– 13:50 časova Navijači Srbije okupili su se u najvećem broju do sada i okupirali ulice Manile, te uz dobro poznate pokliče kada Orlovi igraju sa Nijemcima najavili finalni okršaj

Posljednje dvije utakmice Orlovi su odigrali na nevjerovatan način – teško da su mogli mnogo bolje u duelima sa Litvanijom i Kanadom. Punih 80 minuta igrali su na maksimalnom nivou, skoncentrisano, pametno i uz veliku dozu energije. Tako nešto moraju da ponove i danas jer su Nijemci jedina selekcija bez poraza na Mundobasketu.

– Odbrana je ključ svega, mi smo ekipa koja je pokazala da iz odbrane može da kreira naše napade. Mislim da smo vodeća ekipa po poenima iz tranzicije. Nemamo mi tu visinu i fiziku kao Nijemci, ali imamo kvalitet predviđanja situacija, dobro čitamo situacije igru, ali bez borbenosti i zalaganja košarkaška inteligencija ne pomaže. Znate ko igra finale, vjerovatno niko nije očekivao to, ali ja sam očekivao Njemačku u finalu. Ne zato što su ostale ekipe slabije, nego je Njemačka pokazala najviše, sa nama. Nisu izgubili nijednu utakmicu, imaju perfektno takmičenje. Imaju fantastično ekipu, ako jedna ekipa dobije Ameriku, to je za svako poštovanje, i zahtijeva se maksimalan pristup u pripremi meča da realizujemo naš plan. U finalu su dvije izuzetno jake timske ekipe, zato su i stigli do ovde, oba tima imaju pobjednički pristup i sjajnu atmosferu, siguran sam da će biti pravo finale – rekao je Pešić.

Put Srbije – skor 7-0

Srbija – Kina 105:63Portoriko – Srbija 77:94Južni Sudan – Srbija 83:115Dominkana – Srbija 79:112Srbija – Italija 76:78Litvanija – Srbija 68:87Srbija – Kanada 95:86

Nijemci su imali još teži put nego Orlovi, ali su pokazali da su sazreli i da mogu do samog kraja. Posebno briljantnu izvedbu imali su u polufinalu kada su na pleća bacili SAD u meču u kojem je viđeno pomalo nevjerovatnih 224 poena. Danas ipak treba očekivati tvrđu utakmicu.

– Igramo košarku i takmičimo se na najvišem nivou, svaka utakmica je za mene ista. Naravno, ovo je finale Mundobasketa, počastvovan sam što ću igrati u finalu protiv Srbije. Na kraju dana, ovo je samo utakmica. Prošli smo kroz istu rutinu koja nas je dovela do ovoga. Radili smo dobro i pokušaćemo da isti intezitet prenesemo na parket. Ako budemo radili ono što inače radimo, možemo da završimo posao. Svi su mentalno spremni, niko ovu situaciju ne uzima zdravo za gotovo. Imamo još jednu utakmicu, čeka nas teških 40 minuta – rekao je najbolji igrač Pancera Denis Šruder.

Put Njemačke – skor 7-0

Njemačka – Japan 81:63Australija – Njemačka 82:85Njemačka – Finska 101:75Njemačka – Gruzija 100:73Njemačka – Slovenija 100:71Njemačka – Letonija 81:79SAD – Njemačka 111:113

Uoči velikog finala Orlovima je sreću poželio Novak Đoković, zanimljiva je bila objava Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, a za Srpskainfo o meču je pričao Novica Veličković.