ZANIMLJIVOSTI IZ KATARA (2) Englezi oborili 3 rekorda, Velšanima mreža bila začarana 64 godine (FOTO, VIDEO)

Drugog dana Mundijala u Kataru, 21. novembra, odigrana su tri meča A i B grupe.

Englezi i Holanđani su savladali Iran odnosno Senegal, ali najviše razloga za slavlje vjerovatno ima Vels, koji je pred kraj uspio da se izbori za bod protiv SAD.

Susret između Engleske i Irana (6:2) donio je nekoliko rekorda.

Prvi je taj da je utakmica zbog povreda igrača trajala čak 24 minute duže (14 + 10), što je jedinstven slučaj na dosadašnjim svjetskim prvenstvima. A s obzirom na stav FIFA da se mora spriječiti svako odugovlačenje igre, moguće je da do kraja turnira vidimo i duže nadoknade vremena.

Markus Rašford je u 70. minutu zamijenio Bukaja Saku, dvostrukog strijelca. Bilo mu je potrebno samo 47 sekundi da matira protivničkog golmana, čime je postavio novi rekord na Mundijalu, vezan za rezervne igrače.

Džud Belingem je postao drugi najmlađi strijelac Engleske na Svjetskom prvenstvu (19 godina 145 dana), a na vrhu je i dalje Majkl Oven iz 1998, kada je imao 18 godina i 190 dana. Osim toga, Belingem je prvi fudbaler rođen poslije 2000. godine koji se upisao u strijelce na Mundijalu. Utakmicu je završio sa 92 tačna i tri netačna dodavanja.

Već pomenuti Saka je postao najmlađi strijelac “Gordog Albiona” sa dva pogotka na jednom meču (21 godina 77 dana).

Na toj utakmici je viđeno i 11 izmjena. Pored redovnih 10, prema novom pravilu, dozvoljena je, čak obavezna izmjena igrača za kojeg se sumnja da je imao potres mozga i ona se računa kao neophodna. To je upravo bio slučaj s iranskim golmanom Alirezom Bejranvandom, koji je teško povrijeđen na početku meča u sudaru sa saigračem.

Selekciji SAD je susret protiv Velsa bio 18. meč sa evropskim selekcijama na Mundijalima i do sada su samo jednom pobijedili. Godine 2002. bili su bolji od Portugala (3:2).

Geret Bejl je u 82. minuti donio remi Velšanima iz penala (1:1). Tako je prekinut post od 17. juna 1958. godine, kada su Velšani sa 2:1 savladali Mađarsku u razigravanju za četvrtfinale.

Od Terensa Medvina do Gereta Bejla prošlo je, izračunali su pedantni statističari, 23.533 dana!

Preostali duel iz grupe A, između Holandije i Senegala, završen je pobjedom “lala” sa 2:0.

Holanđani nisu oduševili, ali se računaju tri boda.

Možda najzanimljiviji trenutak, koji senegalskom fudbaleru neće ostati u lijepom sjećanju, zabilježen je u 69. minutu, kada je, pre rezultatu 0:0 De Jong rukom odgurnuo Kujatea.

Bio je to (nenamjerni) udarac u prepone, nakon čega je Kujate pao na travu.

Pokazalo se da povreda nije nimalo naivna, pa je morao da napusti igru.

Prilično zanimljiva je službena objava da je ovoj utakmici prisustvovao 41.721 navijač. Ne bi to bilo ništa čudno da stadion Al Tumama u Dohi ne može da primi više od 40.000 gledalaca! Pri tome je bilo vidljivo i da su čitavi sektori stadiona bili poluprazni.

Najposjećeniji Mundijal bio je 1994. u SAD (3.568.567 prodanih ulaznica), slijedi Brazil 2014. (3.441.450 gledalaca), te Njemačka 2006. kada je utakmice uživo pratilo 3.367.000 navijača.