U SUSRET MUNDIJALU (16) Francuzi ispunili san, Hrvatska bronzana na premijeri (FOTO, VIDEO)

U odnosu na neke ranije šampionate, majstora fudbala i golova je nedostajalo i u Francuskoj 1998. godine.

Iščezlu romantiku na naki način zaliječili su Zinedin Zidan i Brazilac Ronaldo, koji su obilježili ovaj Mundijal. Razočaranje je bila Španija koja nije prošla grupu, a sve simpatije neopredijeljenih navijača pobrala je Hrvatska.

FIFA je ponovo izmjenila sistem, pa je u Francuskoj prvi put bilo osam grupa umjesto šest. Tako su u Francuskoj igrale 32 reprezentacije.

One velike Jugoslavije više nije bilo, ali su u Francusku na Mundijal premijerno došle SR Jugoslavija i Hrvatska. Obje selekcije su na papiru imale strašne timove, čiju su okosnicu čili oni igrači koji su u Čileu 1987. godine osvojili titulu najbolje mlade reprezentacije na planeti.

Dvije pobjede u baražu protiv Mađarske (7:1 i 5:0) dale se nadu da SR Jugoslavija može u Francuskoj da napravi neki značajniji rezultat.

Sve je dobro počelo. Pobijeđen je Iran sa 1:0 golom Mihajlovića iz slobodnog udarca, a onda je došla utakmica protiv, pogađate, Njemačke. Taj susret je pokazao svu snagu izabranika Slobodana Santrača, ali i staru boljku, a to je opuštanje.

Golovima Stankovića u 13. i Stojkovića u 54. minutu povela je SR Jugoslavija sa 2:0.

Činilo se da je pobjeda na dohvat ruke, a onda je u 74. minutu autogol Siniše Mihajlovića unio paniku i nervozu među “plave”. Uporni Nijemci su samo pet minuta kasnije (79’) izjednačili preko Olivera Birhofa. Na kraju je bilo 2:2; rezultat koji je zadovoljio oba tima, ali i selektora.

– Bila je ovo najbolja igra SR Jugoslavije – rekao je selektor Santrač nakon utakmice.

Igrači su bili svjesni kiksa i grešaka zbog kojih su ispustili dva gola prednosti. Taj autogol Mihajlovića bio je prelomni trenutak utakmice, zajednička je ocjena svih.

Grupnu fazu završena je protiv SAD. Bez većih problema savladani su u Nantu sa 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Slobodan Komljenović već u 3. minutu.

Stigle su eliminacije i osmina finala, a na drugoj strani terena Holanđani. Slobodan Santrač je rekao: “Napašćemo Holandiju”. Ipak, nismo ih napali, ali smo se branili. Kod rezultata 1:1 imali smo i penal. Predrag Mijatović je imao ključ utakmice u svojim rukama.

Šutirao je, prevario golmana Van der Sara, ali lopta je pogodila prečku.

Šansa za pobjedu je propuštena, a kazna je stigla, i to bolna da bolnija ne može biti. Edgar Davids je u finišu iz daljine šutirao snažno i savladao Kralja za konačnih 2:1.

Od velikih nada ostala je samo tuga, jer je tadašnja generacija mogla i morala bolje. Igrači poput Kralja, Mirkovića, Petrovića, Đorovića, Mihajlovića, Komljenovića, Jokanovića, Brnovića, Jugovića, Stojkovića, Savićevića, Mijatovića, Kovačevića, Stankovića i drugih po kvalitetu zaslužila je mnogo bolji plasman.

Za razliku od SR Jugoslavije, dojučerašnja braća bili su hit prvenstva. Iako su uoči Mundijala mnogi prednost dali SR Jugoslaviji u odnosu na Hrvatsku, na terenu su se stvari odvijale drugačije. Hrvatska je bez problema prošla grupu kao druga, odmah iza Argentine.

Došla je osmina finala i meča s Rumunijom, koji je Hrvatska dobila 1:0 golom Asanovića iz penala. U četvrtfinalu je uslijedio megdan sa Njemačkom. Selektor Miroslav – Ćiro Blažević davao je optimistične izjave: “Pobijedićemo ih, vidjećete. Pobjedu nam niko neće pokloniti, mi ćemo je izboriti zato što smo bolji od Nijemaca!”

I dok su se mnogi sumnjičavo podsmjehivali, popularni Ćiro je pravio strategiju. Hrvatska nije samo pobijedila sa 3:0, već su igrom uništili Njemačku, koja je poslije SAD i u Francuskoj zaustavljena u četvrtfinalu.

U polufinalu ih je čekala Francuska. Hrvatska je dugo vodila sa 1:0, a onda u nekoliko minuta viđen je preokret. Lilian Tiram nikad nije bio strijelac u dresu Francuske, a u ovom susretu je pogodio dva puta i domaćin je slavio sa 2:1. Tako su Šuker, Boban, Prosinečki, Asanović, Jarrni i ostali zaustavljeni u polufinalu.

Napomena: Utakmica u kojoj su igrani produžeci označena je zvjezdicom (*).

Francuska je u grupi ostvarila maksimalan učinak, ali su zato u eliminacionoj fazi igrali mnogo lošije. Pritisak i strah od neuspjeha okovali su noge “trikolora”. Dugo željena titula bila je na dohvat ruke. Francuzi su tek poslije produžetaka sa 1:0 teškom mukom savladali Paragvaj.

U četvrtfinalu su se igrali sa živcima svojih navijača. Poslije 120 minuta velike borbe protiv Italije bilo je 0:0. Uslijedili su penali. Sreća je bila uz domaćina i na kraju penal serije bilo je 4:3 za Francuze.

U polufinalu je već opisana teška pobjeda protiv Hrvatske (2:1).

Brazil je predvođen Ronaldom lako prošao grupu, a kad su u osmini finala sa 4:1 “isprašili” Čile mnogi su ih proglasili za glavnog favorita. Nakon pobjede od 3:2 u četvrtfinalu protiv Danske u Brazilu su pripremali šampanjac.

U polufinalu je, međutim, uslijedila velika borba s Holandijom. Poslije 120 minuta bilo je 1:1, a nakon jedanaesteraca 4:2 za Brazil.

Spaktakl je bio u najavi. Francuzi protiv Brazilaca, Zidan protiv Ronalda, Evropa protiv Južne Amerike.

U najvažnijoj utakmici zakazao je Ronaldo.

Nije to bila ni sjenka napadača iz prethodnih utakmica; kao da se sjajni golgeter uplašio finala. Mada, šuškalo se i o “trovanju” dan ranije, zbog čega čak nije stavljen na spisak igrača za utakmicu, ali je uoči finala i ljekarskog pregleda sam Ronaldo rekao da može da igra.

S druge strane, Zinedin Zidan je bio silan, jak, moćan i odlučan da svojoj zemlji donese prvu titulu na Mundijalu.

Dva gola Zidana u 25.i 45. minutu odlučila su finale. Brazil nije uspio da se vrati u nastavku susreta, a Emanuel Peti je u 90. minutu samo potvrdio dominaciju svoje selekcije za konačnih 3:0. Francuska je tako dosanjala san.

Razloga za slavlje imala je i Hrvatska, koja je osvojila bronzanu medalju. U borbi za treće mjesto savladali su Holandiju sa 2:1.

Raniji tekstovi

U SUSRET MUNDIJALU (1930) Porođajne muke novog takmičenja, Urugvaj prvi šampion (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1934) Evropsko četvrtfinale, Italijani obradovali Musolinija (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1938) Italija sačuvala tron, čudan potez Brazilaca u polufinalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1950) Urugvajci utišali 200.000 ljudi na Marakani (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1954) Nijemci ukrotili “Laku konjicu”, golovi padali svakih 16 minuta (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1958) Pele razbio prokletstvo Brazila, Nijemci ponovo kobni za Jugoslaviju (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1962) Šekularac očarao planetu, brazilska rapsodija u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1966) Englezi dosanjali titulu sumnjivim golom u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1970) Brazilu treća titula, prve izmjene i žuti kartoni (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1974) Domaćinu tron, raspršeni snovi Jugoslavije u SR Njemačkoj (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1978) Šampionat kontroverzi, i Argentinci ubrali “lale” (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1982) “Azurima” treći trofej, Miljanićev tim pukao po šavovima (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1986) Božija ruka i Maradona lansirali Argentinu na tron (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1990) Njemačka osveta Maradoni, oproštaj od Jugoslavije (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1994) Brazil 4. put na tronu, fudbal spasili Afrikanci i Balkanci (FOTO, VIDEO)