Banjaluka

24 sata do predizborne ćutnje: Gradski odbori spremni, ne otkrivaju koliko plaćaju posmatrače

U nedjelju, 2. oktobra, počinje izborni dan za sve stranke na nivou BiH, a gradski odbori stranaka u Banjaluci se već pripremaju za ovaj dan postavljajući svoje posmatrače koji će pratiti sam izborni proces i glasanje.

24 sata do predizborne ćutnje: Gradski odbori spremni, ne otkrivaju koliko plaćaju posmatrače
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Većina stranačkih posmatrača dobija i naknade i obroke za ovaj dan, ali stranke ne žele da otkrivaju koliki je to iznos.

Iz Gradskog odbora SNSD za Srpskainfo su kratko odgovorili da će na dan izbora iz ove stranke biti angažovano 1.000 posmatrača, a prema njihovim riječima, oni sve to rade volonterski.

Na pitanje da li dobijaju neku naknadu i koja su im zaduženja, nismo dobili odgovor.

Sigurni obroci

Ujedinjenja Srpska, koja je u koaliciji sa SNSD, imaće angažovane posmatrače na svim izbornim mjestima u gradu na Vrbasu, ali ni oni, kao ni SNSD, nisu željeli otkrivati koliku će naknadu dobiti oni.

– Posmatrači su stranački aktivisti, simpatizeri i članovi koji su se prijavili da obavljaju dužnost posmatrača i na taj način oni daju svoj doprinos u organizaciji stranke. Stranka će im obezbjediti obroke i stojimo im na raspolaganju tokom cijelog dana – istakao je generalni sekretar Ujedinjene Srpske, Neven Stanić.

Njihova obaveza i dužnost je, kako ističe Stanić, da prate rad biračkih odbora, da izborni dan prođe u najboljem redu i da se spriječe bilo kakve eventualne izborne neregularnosti.

Na dan izbora postoje i nestranačke organizacije koje prate sam izborni dan, a jedna od tih organizacija je i Koalicija Pod lupom, koja već sedam godina radi ovaj posao, prema njihovim riječima, veoma uspješno.

Infiltracija

Portparol Koalicije Hasan Kamenjaković kaže da oni angažuju više od 100 dugoročnih posmatrača koji prate izborni proces nekoliko mjeseci prije samog izbornog dana.

FOTO: POD LUPOM
FOTO: POD LUPOM
Hasan Kamenjaković

– Samim tim, postoji i dugoročni posmatrač koji prati rad izborne administracije u Banjaluci i radi na prijavi samih izbornih nepravilnosti. Kada govorimo o samim posmatračima na izborni dan, Koalicija Pod lupom angažuje za opšte izbore više od 2.200 posmatrača izbornog dana što bi već značilo da će naši nestranački posmatrači biti na svakom petom biračkom mjestu u zemlji. Kada govorimo o tome šta oni prate na izborni dan, radi se o nekom nizu procesa, koji podrazumijevaju otvaranje biračkih mjesta, sam proces glasanja koji traje cijeli dan, zatvaranje biračkih mjesta, ali prati se i nakon zatvaranja biračkih mjesta i rad lokalnih izbornih administracija. Sve do završetka utvrđivanja izbornih rezultata – objasnio je Kamenjaković.

Pročitajte još

On govori o samom uočavanju izbornih nepravilnosti kao i njihovoj prijavi, koje kasnije u saradnji s glavnim timom i pozivnim centrom, koji će se oformiti u Sarajevu, rade dalje na otklanjanju izbornih nepravilnosti.

– Za prošle izbore uočeni su pokušaji stranačke infiltracije u naše timove građanskih i nestranačkih posmatrača, koje smo nastojali da otklonimo što kvalitetnije moguće. S druge strane, naravno, oni problemi koji se uvijek mogu javiti jeste onaj početni korak, a to je zabrana posmatranja. Neki dogovoreni stranački pokušaji su uvijek mogući, ali to je jedan od ozbiljnih prekršaja i bili bi svi sankcionisani – ističe Kamenjaković.

Optužbe SDP

Podsjećamo, na lokalnim izborima 2020. godine, prema tvrdnjama SDP, izborni proces u Banjaluci je u potpunosti bio kompromitovan. U SDP su tada tvrdili da su uputili prigovor Gradskoj izbornoj komisiji Banjaluka.

– Uputili smo prigovor zbog zloupotrebe izbornog zakona članova biračkih odbora postavljenih na prijedlog stranaka vladajuće koalicije, jer nisu dozvolili prisustvo posmatrača SDP BiH i ostalih opozicionih stranaka na biračka mjesta – navode u SDP.

Tvrde da Gradska izborna komisija nije reagovala.

– Tokom cijelog izbornog dana nastavljeno je tjeranje i onemogućavanje prisustva posmatrača opozicije. Zbog toga tražimo od predsjednika Centralne izborne komisije BiH, Željka Bakalara, da odmah razriješi dužnosti predsjednicu Gradske izborne komisije Banjaluke Nadu Batinar, jer je izborni proces u Banjaluci u potpunosti kompromitovan – istakli su ranije u SDP.

Kontaktirali smo i gradske odbore Srpske demokratske stranke i Partije demokratskog progresa, ali nismo dobili odgovor.

Mobilni timovi

Na Opštim izborima u nedjelju građani Banjaluke mogu da glasaju na 266 redovnih biračkih mjesta, a u konačan izvod iz Centra za birački spisak upisano je 194.195 birača, saopšteno je iz Gradske izborne komisije Banjaluka. Od tog broja, 2.015 birača registrovalo se za glasanje putem pošte iz inostranstva koji, ukoliko se zateknu na dan izbora u Banjaluci, mogu da glasaju na biračkom mjestu ovlašćenom za izdavanje nepotvrđenih glasačkih listića, a koje će biti otvoreno na Radničkom univerzitetu, sala broj 2.

Predsjednik GIK Dubravko Malinić rekao je da na istom mjestu mogu glasati i građani koji su stekli pravo glasa nakon zaključivanja Centralnog biračkog spiska, punoljetstvom do dana izbora, uz predočenje važećeg identifikacionog dokumenta i potvrde Centra za birački spisak, da se ne nalaze na izvodima iz CBS, na pripadajućem biračkom mjestu.

Birači koji glasaju za opštinu ranijeg prebivališta, mogu glasati u odsustvu na biračkom mjestu koje će biti otvoreno na Radničkom univerzitetu, sala broj 1. Biračima sa posebnim potrebama, koji su smješteni u ustanovama za socijalno staranje i koji su zbog starosti, bolesti i invaliditeta vezani za svoje domove, a koji su se izjasnili u predviđenom roku, biće omogućeno glasanje putem mobilnog tima. Na dan izbora biće angažovano 25 mobilnih timova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu