Društvo

JEDNA ROBA SA 3 CIJENE Veći računi za struju, a subvencije pusti snovi

Građani Republike Srpske od 1. januara će plaćati veće račune za struju; to su se nadležne institucije definitivno usaglasile. A, da li će biti subvencija za socijalno ugrožene kupce, to pitanje je prebačeno za iduću godinu.

Žena zabrinuto gleda komunalne račune
FOTO: SHUTTERSTOCK

Regulatorna komisija za energetiku konačno je javnosti objelodanila nove cijene i obračun struje za iduću godinu. Godišnji račun za električnu energiju, po njihovoj računici, biće veći u prosjeku za dva do tri odsto.

I ljeti kao zimi

Prvenstveno, odobrena je jedinstvena tarifa za struju tokom cijele godine, što znači da se od 2023. ukida ljetnji i zimski obračun električne energije. Određena je i cijena struje za sva tri praga potrošnje (do 500, od 501 do 1.500 i više od 1.500 kilovata), i još odobreno povećanje mrežarine, koja se takođe plaća uz potrošenu električnu energiju.

– Iznos računa zavisi od potrošnje električne energije. Ono što mogu da kažem jeste da je prosječna godišnja potrošnja kod domaćinstava između 300 i 400 kilovata. Tako, onaj ko potroši 300 kilovata u decembru dobiće račun 45,95 KM bez PDV. Ako potroši isto toliko u januaru, dobiće račun od 44,73 KM bez PDV. Dakle, račun će biti manji – kaže za Srpskainfo Aleksandar Jegdić, sekretar Regulatorne komisije za energetiku.

Aleksandar Jegdić
FOTO: RTRS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Prosječna cijena struje u Republici Srpskoj za domaćinstva je 0,057 KM/kWh, koliko je utvrđeno 2016. godine, a od 1. januara će biti 0,0643 KM/kWh. Dakle, prosječna cijena struje veća je za 12,8 odsto.

Utvrđena cijena električne energije do potrošenih 500 kilovata je 0,0544 KM/kWh, od 501 do 1.500 kilovata je 0,0914 KM/kWh, a preko 1.500 kilovata je 0,2013 KM/kWh. Onaj ko bude, recimo, imao potrošnju od 650 kilovata, obračunavaće mu se 500 kilovata po minimalnoj cijeni, a 150 po cijeni od 0,0914 KM/kWh.

Pročitajte još

Od poskupljenja strahuju svi građani, a zabrinutost su posebno izrazile višečlane porodice u Srpskoj, koje upozoravaju da su njihovi računi po prirodi veći nego u prosječnom domaćinstvu. Porodice sa više od četvoro djece mašinu za veš pale i po nekoliko puta u toku dana, a bojler se, s druge strane, nikad ne gasi.

Tako račun za oktobar jedne višečlane porodice iz Banjaluke iznosi čak 120 maraka, za potrošenih 800 kilovata.

Nije šija nego… mrežarina

Iz Udruženja porodica „4 plus“ iz Banjaluke ističu da je za njihove članove prag od 500 kilovata nizak.

– Tražimo da se za naše porodice obezbijede subvencije ili da se taj prag podigne – poručuje predsjednik udruženja Jovan Radovanović.

FOTO: SINIŠTA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠTA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Jovan Radovanović

U Srpskoj ima oko 6.000 višečlanih porodica.

Ministar energetike i rudarstva RS, Petar Đokić, poručio je da je resorno ministarstvo dalo pozitivno mišljenje na prijedlog Regulatorne komisije za energetiku o uspostavljanju blok tarife, pojašnjavajući da će veću cijenu električne energije plaćati onaj ko mjesečno potroši više od 1.500 kilovata.

– Kada je riječ o domaćinstvima, prema procjeni koju smo dobili od “Elektroprivrede Republike Srpske” i Regulatorne komisije za energetiku koja utvrđuje tarifu za javno snabdijevanje, procjenjujemo da vrijednost januarskog računa neće biti uvećana za energiju, već za troškove mrežarine, čiji će rast biti znatno manji nego što se očekuje – naveo je Đokić za RTRS.

A što se tiče subvencija, kaže da će Vlada Republike Srpske u idućoj godini nastojati da u Srpskoj budu definisane socijalno ugrožene grupe stanovništva ili građani pojedinačno kako bi bile utvrđene mjere za pomoć.

Cijena struje u privredi biće promijenjena sa dosadašnjih 53 na 65 evra po megavat času.

Zaštićeni samo na papiru

Zakon o električnoj energiji Republike Srpske, koji je usvojen još prije dvije godine, predviđa kategoriju energetski zaštićenog kupca. To su socijalno ugroženi kupci iz kategorije domaćinstva kojima ovaj status treba biti priznat po osnovu stanja socijalne potrebe. Međutim, do danas ove kategorije nisu utvrđene.

– Postoje nadležne institucije koje treba da tu zakonsku odredbu sprovedu u djelo – poručuje Aleksandar Jegdić iz Regulatorne komisije za energetiku RS.

Po Zakonu, Vlada, na prijedlog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, donosi uredbu kojom se propisuju uslovi, postupak i kriterijumi za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca. Novac za subvencije treba da bude obezbijeđen u budžetu RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu