Banjaluka

Banjalučani i dalje čekaju novac za određene kategorije: Kasne uplate za prevoz, vrtiće, grijanje…

Rebalans budžeta je usvojen, a novac planiran za subvencije još nije stigao na račune raznim kategorijama. I dalje čekaju penzioneri, srednjoškolci, roditelji djece iz privatnih vrtića… 

Banjalučani i dalje čekaju novac za određene kategorije: Kasne uplate za prevoz, vrtiće, grijanje…
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Subvencije nisu dobili roditelji kojima djeca pohađaju privatne vrtiće. Izrevoltirani kažu da ni sami ne znaju više šta da rade. 

Roditelj djevojčice koja pohađa privatni vrtić za Srpskainfo je rekao da subvenciju za vrtić još uvijek nisu dobili.

– Zahtjev smo predali početkom novembra prošle godine. U opštini su rekli da će na adresu prvo stići rješenje, ali ni toga nema. Provjeravali smo i dobili informaciju da je zahtjev uredno obrađen, ali uplate još uvijek nema, a već se treba platiti sljedeći mjesec. Ne znam šta se dešava, ali ta skupštinska većina je zaradila jednu dobru političku šamarčinu. Ne znam do kada je ovaj narod u stanju da trpi sve ovo što mu rade i da li uopšte postoji tačka pucanja – rekao je ovaj izrevoltirani roditelj. 

gradski prevoz banjaluka
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rebalans je očigledno usvojen prekasno, pred sam kraj 2022. godine i gradska administracija nije uspjela da uplati svima novac.

Savjetnica gradonačelnika Mirna Savić – Banjac objasnila je da će sve subvencije biti isplaćene onako kako je regulisano rebalansom, a da će sva sredstva biti potrošena u skladu sa zakonom. 

Uslugu koju imaju penzioneri i srednjoškolci i učenici koji su uključeni u subvenciju za besplatan prevoz kao i umanjen prevoz dobili su uslugu i u ovom mjesecu, iako autoprevoznici nisu još dobili subvenciju, iako im je obećano da će uplata biti čim se usvoji rebalans.

Direktor GS “Autoprevoz” Dejan Mijić za Srpskainfo ističe da im je rečeno da će dobiti novac do kraja prošle godine.

– Nakon toga rečeno nam je da će biti u subotu, pa da će biti juče, čekamo, ali još nije sigurno uplaćeno. Iznos se razlikuje od firme do firme. To se radi o razlikama od oktobra pa na ovamo, što nije plaćeno. Mislim da je sve ukupno negdje oko 500.000 KM za sve prevoznike na nivou Grada – ističe Mijić.

Mijić objašnjava da su oni već izvršili uslugu i da korisnici mogu biti spokojni i ovaj mjesec.

Pročitajte još

– To je u odnosu između nas i Grada. Smatramo da će biti ispoštovana obećanja. Mi shvatamo da je bio kratak rok ali evo nadamo se da će to biti ubrzo jer i naši trebaju da dobiju plate prije Božića kao i da mi platimo svoje obaveze koje imamo prema dobavljačima – rekao je Mijić. 

Kada su u pitanju subvencije, uključen je i Centar za socijalni rad. Oni su najavljivali i proteste jer zbog kašnjenja rebalansa, novac nisu dobili najugroženiji stanovnici u Banjaluci. 

Iz Centra za socijalni rad Banjaluka obavijestili su korisnike da je isplata dodatka za pomoć i njegu drugog lica počela isplata za mjesec novembar.

– Isplata je počela 30. decembra, za korisnike koji primaju putem banke novac, a za korisnike putem pošte, isplatu mogu očekivati danas – rekli su iz Centra za socijalni rad.

I gradski vrtići dobili su svoj dio kolača. Njima je zbog rebalansa bila upitna hrana kao i ostala sredstva koja su uključeni u sam rebalans. Kažu da su dobili dovoljnu količinu novca da gradski vrtići obavljaju svoj posao neometano. 

Ekonomista Milenko Stanić objasnio je kako se može utrošiti novac iz rebalansa ukoliko se on ne reguliše tokom trenutne godine.

– Rebalans budžeta bi trebao da se radi do septembra, ako je iole ozbiljna administracija i ako ozbiljno planiraju izvršenje budžetskih rashoda. Veliku odgovornost snosi i skupštinska većina ako rebalans kasni. Sigurno ako se ne odobri rebalans, stavke koje putem rebalansa trebaju da se potroše, da tu neće moći biti izvršene. Istina, budžet se zaključuje sa 31. decembrom, to je budžetska godina. Tako da je moguće, ako je napravljen određen trošak, da se izvrši prolongiranje, da je nešto što je ranije planirano, da se može eventualno završiti u januaru – ističe Stanić.

Generalno, kaže Stanić, ostaje ocjena da je to vrlo neozbiljno razmišljati da se rebalans budžeta usvaja u decembru mjesecu, da ne razmišljamo i ne govorimo o januaru. 

– Planovi za narednu budžetsku godinu i po zakonu o budžetu treba da se završe do polovine decembra. Zakonski rokovi su tu procijenjeni – rekao je Stanić.

Čekajući rebalans…

Skupština grada Banjaluka usvojila je rebalans budžeta Grada u iznosu od 212,3 miliona KM, sa 17 amandmana skupštinske većine. Usvojen je i zaključak da rebalans stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Grada.

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da je SNSD odustao od smanjenja poreza na nepokretnosti, čime su Banjaluci vraćeni izvorni prihodi što se može nazvati političkom pobjedom, ali da je porazno to što su skinuti svi infrastrukturni projekti, poput reciklažnih dvorišta, podzemnih kontejnera, saobraćajne infrastrukture i dr.

– Da nije bilo uslovljavanja ne bi došlo ni do usaglašavanja – poručio je on i dodao da će kroz amandmane koji su uložili na rebalans skidajući projekte, sa istim tim amandmanima biće usvojen i budžet.

Ovaj rebalans, kako je rekao, u najvećoj mjeri ima funkciju realizacije onog što su već obaveze Grada, između ostalog, tu je već donesena odluka o subvencijama za Eko toplane za grijanje, nedostajući iznos za subvencije za javni prevoz, grant Teniskom savezu za gradnju multifunkcionalne dvorane, održavanje higijene i zelenila, dodatna sredstva za tendere koja su raspisana za saobraćajne u Kuljanima, Debeljacima jer je došlo do povećanja cijena, a tu su i projekti poput mosta u Dervišima, Trapistima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu