Društvo

"Biti šumar znači biti zdrav" Kuću Ećimovića krase ČETIRI DIPLOME šumarskog inženjera

Stasavajući uz tatu Milomira, zaljubljenika u prirodu i šumu, Milica, Marko i Nenad Ećimović nisu imali dilemu koji životni poziv da izaberu. Sa diplomama šumarskog inženjera ponosno koračaju stazama koji je njihov otac utabao.

Šuma
FOTO: FOTO: JOŠIDA MANASNORI/RINGIER

Sve je počelo od Milomira, koji je 1987. godine završio Šumarski fakultet u Sarajevu. Kao mlad inženjer zaposlio se u Šumskom gazdinstvu “Sjemeć” i prošao sve faze rada, do tehničkog direktora gazdinstva, gdje i sada radi. Stopama oca nakon neuspjelog pokušaja studija elektrotehnike, pošao je njegov prvenac, sin Marko (30), stekavši diplomu Šumarskog fakulteta sa 180 ECTS bodova 2015. godine u Sarajevu, koju planira da obogati s još godinom dana studija da bi došao do 240 ECTS bodova.

Pročitajte još

A onda, poslije završene Gimnazije u Rogatici, po ugledu na oca i starijeg brata, pošla je Milica i najmlađi Nenad. Upisali su se na Poljoprivredni fakultet u Istočnom Sarajevu – Odsjek šumarstvo u Vlasenici. Uspješno su okončali četvorogodišnje studije, a diplome su primili na promociji koja je održana u Vlasenici početkom ovog mjeseca. Radost ovog velikog životnog događaja s njima su podijelili otac i stariji brat.

– Uzimam sebi za pravo da u svoje ime i ime svoje braće kažem da je za naša životna opredjeljenja “kriv” tata. Uvijek se hvalio ljepotom svoga zanimanja, koje podrazumijeva stalni boravak u prirodi i na čistom vazduhu, s pjesmom i cvrkutom ptica, u carstvu divljih životinja. I uz sve to dobija se plata. Tom izazovu nismo odoljeli i evo nas s diplomama šumarskih inženjera s kojom je stariji brat Marko već dobio stalni posao – priča Milica.

Opet je to, dodaje, “tatin Sjemeć”, koji je, kaže njihova druga kuća.

– U njemu je radila i naša pokojna majka, koja je prerano otišla na onaj svijet prije četiri godine u svojoj 58. godini i nije doživjela da vidi uspjeh svojih sinova i mene koja sam otkako pamtim bila njena ljepotica i mezimica – prisjeća se Milica.

Uz svu ljepotu i korist koju nudi posao šumarskog inženjera na planu zdravlja pod devizom “biti šumar znači biti zdrav”, u šumarstvu kao grani privrede vidjeli su i svijetlu životnu perspektivu, piše Glas Srpske.

– Naši krajevi bogati su šumom i uz stalno obnavljanje kroz pošumljavanje goleti i obnovu degradiranih šuma, te njegu postojećih i novih kultura biće posla i za nas i za nove generacije – dodaje Marko.

I dok Milica i Nenad čekaju konkurs za prijem pripravnika u preduzeću “Šume Republike Srpske” ili nekoj drugoj firmi kojoj trebaju šumarski inženjeri, ne gube vrijeme. Milica se udala i ovih dana rodila je kćerku Katju, a zajedno s Nenadom ozbiljno se sprema da nastavi master studije šumarstva.

– Želimo da i to odradimo dok smo mlađi i dok nas totalno ne pritisnu radne i porodične obaveze – kaže Milica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu