Magazin

Borba protiv otpada od hrane: Ključna tačka u očuvanju planete

Svijet se suočava sa ozbiljnim problemom otpada od hrane, koji ima značajan uticaj na životnu sredinu, ekonomiju i društvene aspekte naših života.

bačena hrana u kantama za smeće
FOTO: CHRISTIAN BRUNA/EPA

Prema podacima Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), otprilike jedna trećina svih proizvedenih namirnica na svijetu, što je oko 1,3 milijarde tona godišnje, izgubi se ili se baci.

Najčešći otpaci: Voće, povrće, mliječni proizvodi i meso

Voće i povrće su često bacane vrste hrane zbog svoje krhkosti i ograničenog vijeka trajanja. Mliječni proizvodi i meso takođe često završavaju u otpadu zbog strogih zdravstvenih standarda i potrebe za održavanjem određene temperature tokom skladištenja i transporta.

Međutim, problem otpada od hrane je naročito izražen u razvijenim zemljama, gdje se velike količine hrane bacaju zbog estetskih standarda i roka trajanja proizvoda.

Zajednički napor u smanjenju otpada

Smanjenje otpada od hrane zahtijeva zajednički napor svih aktera u lancu snabdijevanja hranom, uključujući proizvođače, trgovce, ugostitelje i potrošače.

Važno je podizati svijest o problemu i razvijati strategije za smanjenje otpada, kao što su donacija viška hrane, kompostiranje i recikliranje.

Evropska unija i rok trajanja

Vrijedi napomenuti da neke zemlje Evropske Unije ukidaju obavezno naznačavanja roka upotrebe na određenim proizvodima kako bi se smanjila količina hrane koja završava u otpadu.

hrana u korpi
FOTO: ANDY RAIN/EPA

Rok trajanja se obično ne zahtijeva za proizvode koji nisu podložni kvarenju u kratkom vremenskom periodu, poput soli, šećera, meda, sirćeta, alkoholnih napitaka, kafe i čaja (u neobrađenom obliku), začina, sušenog bilja i bijelog pirinča.

Međutim, važno je napomenuti da uslovi skladištenja igraju važnu ulogu i da se kao potrošači ne smijemo osloniti samo i isključivo na rok trajanja, bio on naznačen ili ne. Na primjer, važno je skladištiti mesne konzerve i konzerviranu ribu na suvom, tamnom i hladnom mjestu. S jedne strane, sterilizacija konzervirane hrane obično se vrši na temperaturama iznad 100 stepeni Celzijusa, što je dizajnirano da uništi sve patogene bakterije, uključujući one koje izazivaju bolesti kod ljudi. Međutim, neki sojevi termofilnih bakterija mogu preživjeti ovaj proces, a preživjele bakterije mogu savršeno da se razmnožavaju na temperaturi od 30-50 stepeni Celzijusa, ako konzervu s mesom ostavite na terasi ljeti ili držite dugo u gepeku. 

Pirinač i so

Pirinač takođe može da se ubuđa ako se čuva u vlažnim uslovima, pa je važno da se čuva na suvom mjestu. Buđ koja se javi na zrnastoj hrani kao što je pirinač luči mikotoksine koji su opasni za vitalne organe. Neki od njih su kancerogeni, ne možemo ih detektovati čulima, a većina je termostabilna, odnosno ne može se uništiti termičkom obradom. Zato ako primjetite prisustvo buđi na pirinču, kukuruzu, drugim zrnima, ali i na paradajzu, breskvama, krompiru i drugom voću i povrću, nužno je da bacite namirnicu, jer postoji velika vjerovatnoća da su toksini prodrli i da su raspoređeni po zapremini cijelog proizvoda/ploda.

So obogaćena jodom može izgubiti dio svog jodnog sadržaja tokom vremena, pa je važno da se čuva na tamnom i suvom mjestu. Posebno je važno brzo utrošiti so koja počinje da se grudva i vlaži, jer je jod važan oligoelement za funkcionisanje štitne žlijezde, a stajanjem njegov sadržaj u soli opada.

Autor teksta je prof. dr Svetlana Stanišić, redovni profesor Univerziteta Singidunum

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu