Politika

Brži put za ČLANSTVO U EU: Parlamentarni forum usvojio Zajedničku izjavu

Parlamentarni forum za evropske integracije Bosne i Hercegovine, čiji domaćin je danas bila Narodna skupština Republike Srpske, usvojio je Zajedničku izjavu kojom je pozvao na intenziviranje aktivnosti nadležnih institucija u BiH.

Brži put za ČLANSTVO U EU: Parlamentarni forum usvojio Zajedničku izjavu
FOTO: NSRS

Cilj je što skorija realizacija 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije na kandidaturu BiH za članstvo u EU, kao preduslova za sticanje statusa kandidata za članstvo u Uniji.

U vezi s tim, Parlamentarni forum, je pozdravio dosadašnje ostvarene rezultate na izradi sveobuhvatnog nacionalnog programa integrisanja, kao i funkcionisanje mehanizma koordinacije, odnosno zajednički rad i trud svih nivoa vlasti u zemlji na realizaciji zadanih ciljeva.

U Zajedničkoj izjavi pozdravljen je aktivan angažman Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i Specijalnog predstavnika EU u BiH na ohrabrivanju i podsticanju vlasti na svim nivoima u zemlji u realizaciji zadanih ciljeva u kontekstu procesa evropskih integracija.

Pročitajte još

Učesnici foruma pozdravili su i inicijativu Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske da u saradnji sa Parlamentom FBiH, a uz podršku Misije OEBS u BiH, nastave sa organizovanjem serije okruglih stolova ili konferencija na temu borbe protiv govora mržnje na međuvjerskoj i međuetničkoj osnovi u opštinama i gradovima u neposrednoj blizini međuentitetske linije razgraničenja ili drugdje gdje je registrovano postojanje takvih slučajeva.

– Svjesni potrebe jačanja uloge parlamenata u procesu evropskih integracija BiH, a imajući u vidu nedovoljno praktikovanje nadzorne uloge istih nad organima izvršne vlasti, pozivamo sve članove parlamenata u BiH na svim nivoima da se intenzivnije angažuju u nadzoru implementacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – navodi se u Zajedničkoj izjavi.

Imajući u vidu potrebu jačanja stručnih kapaciteta parlamentaraca, a posebno parlamentarnog osoblja u procesu evropskih integracija, učesnici Parlamentarnog foruma pozdravili su značaj Tvining projekta „Osnaživanje i nastavak podrške parlamentima Bosne i Hercegovine u poslovima evropskih integracija“, čija je implementacija u parlamentima u toku.

Parlamentarni forum u Zajedničkoj izjavi pozvao je na intenziviranje aktivnosti s ciljem što uspješnije realizacije predpristupnih fondova EU.

– U tom smislu, posebno naglašavamo važnost kandidovanja što većeg broja projekata koji se odnose na prekograničnu saradnju, čime se osim konkretnih benefita za strane učesnice u projektima, u širem smislu takođe poboljšava i regionalna saradnja u regionu Zapadnog Balkana, koja svakako predstavlja jedan od osnovnih kriterijuma za mjerenje učinka zemlje u procesu evropskih integracija – navodi se u Izjavi.

Svi odbori/komisije koji se bave evropskim integracijama pozvani su da za svaku narednu sjednicu dostave pisanu informaciju o svom radu, a podržana je mogućnost da sjednicama Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje prisustvuju članovi Parlamentarnog foruma za evropske integracije BiH u svojstvu gosta.

U Zajedničkoj izjavi pozdravljen je značaj izdavanja Biltena o evropskim integracijama parlamenata u Bosni i Hercegovini, i s tim u vezi upućena podrška Narodnoj skupštini Republike Srpske kao domaćinu u izradi četvrtog po redu Biltena.

Na Parlamentarnom forumu su učestvovali šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU za BiH NJ. E. ambasador Johan Satler, članovi odbora/komisija za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srpske, Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkog i Doma naroda parlamenta FBiH, Parlamenta Brčko Distrikta i predstavnici kantonalnih skupština.

Obraćajući se prisutnima na početku skupa, u okviru tačke dnevnog reda koja se odnosila na novu metodologiju politike proširenja EU i prezentovanja ključnih stavki iz novog Izvještaja o napretku, ambasador Satler je rekao da što se tiče EU Bosna i Hercegovina nema prepreka na evropskom putu.

– Prvi korak jeste zahtjev za kandidatski status, ali se moraju ispuniti uslovi. Ključni uslovi koji su pred nama su vladavina prava, demokratija i funkcionalnost. Očekuje se usvajanje tri ključna zakona, koji su preuslov za drugu tranšu makrofinansijske pomoći EU, a to su: zakon o sukobu interesa, zakon o javnim nabavkama i zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu – rekao je Satler, obraćajući se učesnicima 11. Parlamentarnog foruma u Banjaluci.

FOTO: NSRS
FOTO: NSRS

On je dodao da su pitanja na kojima inistira EU i pitanje reforme javne uprave i socioekonomske reforme.

– Godina pred nama je prva godina za otvaranje težih pitanja, kao što je reforma izbornog zakona i ustavne promjene – rekao je Satler i dodao da su sve zemlje na putu kao EU morale da prilagode i izmjene neke odredbe svojih ustava.

Predsjedavajući današnjeg Parlamentarnog foruma i predsjednik Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske Igor Crnadak, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da se EU fokusirala na proces evropskih integracija BiH.

On je istakao da BiH nije mnogo uradila kada je riječ o 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.

– Pred BiH su koraci koji se tiču vladavine prava, borbe protiv korupcije i povećanje stepena povjeranja u pravosuđe. Ova godina je godina šanse da BiH krene naprijed na svom evropskom putu – rekao je Crnadak.

FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO

Predsjednik Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH Nikola Lovrinović, izrazio je zadovoljstvo što se svi učesnici Parlamentarnog foruma slažu da je članstvo u EU najveći benefit za sve građane i naglasio važnost jačanja uloge parlamenata u tom procesu.Predstavnici parlamentarnih odbora/komisija za evropske integracije potom su govorili o aktivnostima u svojim parlamentima u periodu između dva sastanka Foruma.

Učesnicima Foruma obratio se i rukovodilac Tvinig projekta u BiH Zoltan Horvat koji je rekao da je nedavno usvojen plan prioriteta za sve parlamente u BiH kako bi se ojačali njihovi kapaciteti na putu evropskih integracija. Ovaj plan, kako je rekao, obuhvata aktivnosti nadzora rada vlada, usklađivanje zakonodavstva, informisanje javnosti, jačanje diplomatskih aktivnosti i koordinacije, a glavni cilj plana prioriteta je jačanje uloge parlamentarnih odbora/komisija za evropske integracije.

Zaključeno je da bi sljedeći sastanak Parlamentarnog foruma za evropske integracije trebao biti održan u Brčkom do kraja maja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu