Digitalna Srpska

Budite oprezni: Ovo su kućanski aparati koji vas prisluškuju

Rezultati koje je objavio sajt “Which?” pokazuju da kompanije prikupljaju mnogo više podataka nego što je potrebno da bi proizvod funkcionisao.

prisluškivanje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Uređaji koji se svakodnevno koriste, poput pametnih zvučnika, kamera na vratima, televizora pa čak i mašina za pranje veša, špijuniraju porodice, pokazalo je istraživanje.

Otkriveno je da standardni uređaji u domaćinstvu “hvataju” i dijele privatne informacije s velikim tehnološkim kompanijama, kao što su Gugl, Amazon, Fejsbuk i TikTok.

Vjeruje se da kompanije i njihovi poslovni partneri koriste informacije da bi ciljali ljude oglašavanjem na pametnim telefonima i drugim uređajima.

Rezultati koje je objavio sajt Which? pokazuju da kompanije prikupljaju mnogo više podataka nego što je potrebno da bi proizvod funkcionisao.

Gugl Nest proizvodi, koji uključuju bezbjednosne kamere, pametne zvučnike, kamere za zvona na vratima, sisteme za kontrolu grijanja, prikupljaju ogromnu količinu informacija o lokaciji ljudi koji se povezuju putem pametnih telefona koristeći Android operativni sistem.

S druge strane, ti isti proizvodi prikupljaju znatno manje informacija kada se korisnici na njih spajaju preko Ejpl Ajfona.

Stručnjaci su posmatrali koje su informacije potrebne uređajima za kreiranje naloga, koje dozvole za podatke zahtjevaju njihove aplikacije i koje aktivnosti marketinške kompanije prate na tuđim proizvodima. Pametni zvučnici bi trebalo da slušaju samo kada korisnici to žele, ali to nije uvijek tako.

Pročitajte još

“Which?” je objasnio da su funkcije špijuniranja i praćenja automatski aktivirane prema podrazumjevanim podešavanjima. Potrošači mogu da ih isključe, ali to zahtjeva promjenu podešavanja i može dovesti do toga da neki aspekti uređaja ili aplikacije više ne rade.

– Kompanije ne bi trebale da prikupljaju više podataka nego što im je potrebno za pružanje usluge koja se nudi, posebno ako će važne informacije ‘zakopati’ u dugačke odredbe i uslove korištenja. Kancelarija povjerenika za informisanje trebala bi da razmotri ažuriranje smjernica da bi bolje zaštitila potrošače od slučajnog odricanja od ogromnih dijelova sopstvenih podataka, a da toga nisu svjesni – rekao je Rokio Conča, direktor politike “Whicha?” , piše Daily Mail.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu